statusnet - en to it translation catalogue (865 entries)

en:  Search Stream for "%s"
it:  Ricerca "%s" nel fluss

en:  except this private data: password, email address, IM address, phone number.
it:  a eccezione di questi dati personali: password, indirizzo email, indirizzo messaggistica istantanea, numero di telefono

en:  from
it:  via

en: %1$s (%2$s)
it: %1$s (%2$s

en: %1$s (%2$s) sent you a private message:
it: %1$s (%2$s) ti ha inviato un messaggio privato:

en: %1$s / Updates replying to %2$s
it: %1$s / Aggiornamenti in risposta a %2$

en: %1$s has invited you to join them on %2$s
it: Hai ricevuto un invito per seguire %1$s su %2$

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
it: Hai ricevuto un invito per seguire %1$s su %2$s (%3$s).

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
    
    %2$s is a micro-blogging service that lets you keep up-to-date with people you know and people who interest you.
    
    You can also share news about yourself, your thoughts, or your life online with people who know about you. It's also great for meeting new people who share your interests.
    
    %1$s said:
    
    %4$s
    
    You can see %1$s's profile page on %2$s here:
    
    %5$s
    
    If you'd like to try the service, click on the link below to accept the invitation.
    
    %6$s
    
    If not, you can ignore this message. Thanks for your patience and your time.
    
    Sincerely, %2$s
it: Hai ricevuto un invito per seguire %1$s su %2$s (%3$s).
    
    %2$s è un servizio di micro-blog che ti consente di rimanere sempre al passo con le persone che conosci e che ti interessano.
    
    Puoi condividere notizie che ti riguardano, i tuoi pensieri o la tua vita in rete con le persone che conosci ed è anche un ottimo strumento per conoscerne di nuove che condividono i tuoi stessi interessi.
    
    %1$s ha scritto:
    
    %4$s
    
    Puoi vedere il profilo di %1$s su %2$s al seguente indirizzo:
    
    %5$s
    
    Se vuoi provare il servizio, fai clic sul collegamento qui sotto per accettare l'invito:
    
    %6$s
    
    Se non è ciò che vuoi, ignora semplicemente questo messaggio. Grazie per aver letto questo invito e per il tuo tempo!
    
    Cordiali saluti, %2$s

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
it: %1$s sta ora seguendo i tuoi messaggi su %2$s

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    Faithfully yours,
    %4$s.
it: %1$s sta ora seguendo i tuoi messaggi su %2$s.
    
    	%3$s
    
    Cordiali saluti,
    %4$s.

en: %1$s just added your notice from %2$s
it: %1$s ha appena aggiunto il tuo messaggio da %2$

en: %1$s just added your notice from %2$s as one of their favorites.
it: %1$s ha appena aggiunto il tuo messaggio da %2$s tra i suoi preferiti.

en: %1$s updates that reply to updates from %2$s / %3$s.
it: %1$s aggiornamenti in risposta agli aggiornamenti da %2$s / %3$

en: %1$s's status on %2$s
it: Stato di %1$s su %2$

en: %s (%s)
it: %s (%s

en: %s - %s
it: %s - %

en: %s / Favorites from %s
it: %s / Preferiti da %

en: %s Public Stream
it: Attività pubblica di %

en: %s added your notice as a favorite
it: %s ha aggiunto il tuo messaggio tra i suoi preferit

en: %s and friends
it: %s e amic

en: %s and friends, page %d
it: %s e amici, pagina %

en: %s favorite notices
it: Messaggi preferiti di %

en: %s favorite notices, page %d
it: Messaggi preferiti di %s, pagina %

en: %s group
it: Gruppi di %

en: %s group members
it: Membri del gruppo %

en: %s group members, page %d
it: Membri del gruppo %s, pagina %

en: %s group, page %d
it: Gruppi di %s, pagina %

en: %s groups
it: Gruppi di %

en: %s groups, page %d
it: Gruppi di %s, pagina %

en: %s joined group %s
it: %s si è iscritto al gruppo %

en: %s left group %s
it: %s ha lasciato il gruppo %

en: %s public timeline
it: attività pubblica di %

en: %s status
it: stato di %

en: %s subscribers
it: Abbonati a %

en: %s subscribers, page %d
it: Abbonati a %s, pagina %

en: %s subscriptions
it: Abbonamenti di %

en: %s subscriptions, page %d
it: Abbonamenti di %s, pagina %

en: %s timeline
it: Attività di %

en: %s updates favorited by %s / %s.
it: %s aggiornamenti preferiti da %s / %

en: %s updates from everyone!
it: Aggiornamenti di %s da tutti

en: %s's favorite notices
it: Messaggi preferiti di %

en: %s, page %d
it: %s, pagina %

en: (None)
it: (nessuno

en: (You should receive a message by email momentarily, with
it: (Dovresti ricevere, entro breve, un messaggio email con

en: (You should receive a message by email momentarily, with instructions on how to confirm your email address.)
it: (Dovresti ricevere, entro breve, un messaggio email con istruzioni su come confermare il tuo indirizzo email.

en: (none)
it: (nessuna

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
it: **%%site.name%%** è un servizio di micro-blog offerto da [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
it: **%%site.name%%** è un servizio di micro-blog.

en: **%s** has an account on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
it: **%s** ha un account su %%%%site.name%%%%, un servizio di [micro-blog](http://it.wikipedia.org/wiki/Microblogging)

en: **%s** is a user group on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
it: **%s** è un gruppo su %%%%site.name%%%%, un servizio di [micro-blog](http://it.wikipedia.org/wiki/Microblogging)

en: . Contributors should be attributed by full name or nickname.
it: . I collaboratori devono essere indicati col loro nome completo o soprannome

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
it: 1-64 lettere minuscole o numeri, senza spazi o simboli di punteggiatur

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces. Required.
it: 1-64 lettere minuscole o numeri, niente punteggiatura o spazi. Richiesto

en: 6 or more characters
it: 6 o più caratter

en: 6 or more characters, and don't forget it!
it: 6 o più caratteri, e non dimenticarla

en: 6 or more characters. Required.
it: 6 o più caratteri. Richiesta

en: A confirmation code was sent
it: Un codice di conferma è stato inviato

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
it: Un codice di conferma è stato inviato all'indirizzo di messaggistica istantanea che hai aggiunto. Devi approvare %s affinché ti invii messaggi

en: A confirmation code was sent to the email address you added.
it: Un codice di conferma è stato inviato all'indirizzo email che hai aggiunto.

en: A confirmation code was sent to the email address you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
it: Un codice di conferma è stato inviato all'indirizzo email che hai aggiunto. Controlla la tua casella di posta (e anche la posta indesiderata!) per il codice e le istruzioni su come usarlo

en: A confirmation code was sent to the phone number you added.
it: Un codice di conferma è stato inviato al numero di telefono aggiunto.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
it: Un codice di conferma è stato inviato al numero di telefono che hai aggiunto. Controlla la tua casella di posta (e anche la posta indesiderata!) per il codice e le istruzioni su come usarlo

en: A list of the users in this group.
it: Un elenco degli utenti in questo gruppo

en: A selection of some of the great users on %s
it: Una selezione dei migliori utenti su %

en: A string to prefix notices with.
it: Una stringa con cui iniziare i messaggi

en: API method not found!
it: Metodo delle API non trovato

en: API method under construction.
it: Metodo delle API in lavorazione

en: About
it: Informazion

en: About: %s
it: Informazioni: %

en: Accept
it: Accett

en: Account
it: Accoun

en: Add
it: Aggiung

en: Add OpenID
it: Aggiungi OpenI

en: Add or edit %s logo
it: Aggiungi o modifica il logo di %

en: Add or remove OpenIDs
it: Aggiungi o rimuovi OpenI

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferit

en: Add your Twitter account to automatically send your notices to Twitter,
it: Aggiungi il tuo account Twitter per inviare automaticamente i tuoi messaggi su Twitter,

en: Address
it: Indirizz

en: Addresses of friends to invite (one per line)
it: Indirizzi email di amici da invitare (uno per riga

en: Admin
it: Amministr

en: After
it: Successiv

en: Ajax Error
it: Errore di Aja

en: All
it: Tutt

en: All
it: Tutto

en: All groups
it: Tutti i grupp

en: All members
it: Tutti i membr

en: All subscribers
it: Tutti gli abbonat

en: All subscriptions
it: Tutti gli abbonament

en: All the direct messages sent from %s
it: Tutti i messaggi diretti inviati da %

en: All the direct messages sent to %s
it: Tutti i messaggi diretti inviati a %

en: All updates for %s
it: Tutti gli aggiornamenti di %

en: All updates matching search term "%s"
it: Tutti gli aggiornamenti corrispondenti al termine di ricerca "%s

en: Allow %s to update my Facebook status
it: Consenti a %s di aggiornare il mio stato su Faceboo

en: Allow friends to nudge me and send me an email.
it: Consenti ai miei amici di richiamarmi e inviami un'emai

en: Already logged in.
it: Accesso già effettuato

en: Already subscribed!.
it: Già abbonato

en: Are you sure you want to block this user?
it: Vuoi veramente bloccare questo utente?

en: Are you sure you want to delete this notice?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio

en: Authorize subscription
it: Autorizza abbonament

en: Automatic shortening service to use.
it: Servizio di autoriduzione da usare

en: Automatically login in the future;
it: Accesso automatico in futuro;

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
it: Accedi automaticamente in futuro; non per computer condivisi

en: Automatically send my notices to Twitter.
it: Invia automaticamente i miei messaggi a Twitte

en: Automatically subscribe to whoever subscribes to me (best for non-humans)
it: Abbonami automaticamente a chi si abbona ai miei messaggi (utile per i non-umani

en: Automatically update my Facebook status with my notices.
it: Aggiorna automaticamente il mio stato su Facebook con i miei messagg

en: Available characters
it: Caratteri disponibil

en: Avatar
it: Immagin

en: Avatar settings
it: Impostazioni immagin

en: Avatar updated.
it: Immagine aggiornata

en: Awaiting confirmation on this address.
it: Attesa la conferma per questo indirizzo.

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
it: In attesa di conferma per questo indirizzo. Controlla il tuo account Jabber/GTalk per un messaggio con ulteriori istruzioni (hai aggiunto %s al tuo elenco contatti?)

en: Awaiting confirmation on this address. Check your inbox (and spam box!) for a message with further instructions.
it: Attesa la conferma per questo indirizzo. Controlla la tua casella di posta (e anche la posta indesiderata!) per un messaggio con ulteriori istruzioni

en: Awaiting confirmation on this phone number.
it: Attesa la conferma per questo numero di telefono

en: Before
it: Precedent

en: Before »
it: Precedenti �

en: Bio
it: Biografi

en: Bio is too long (max 140 chars).
it: La biografia è troppo lunga (max 140 caratteri)

en: Bio: %s
it: Biografia: %s

en: Block
it: Blocc

en: Block this user
it: Blocca questo utent

en: Block user
it: Blocca utent

en: Block user failed.
it: Blocco dell'utente non riuscito

en: Can't delete this notice.
it: Impossibile eliminare questo messaggio

en: Can't read avatar URL '%s'
it: Impossibile leggere l'URL "%s" dell'immagin

en: Can't save new password.
it: Impossibile salvare la nuova password

en: Can't send direct messages to users who aren't your friend.
it: Non puoi inviare messaggi diretti a utenti che non sono amici tuoi

en: Can't turn off notification.
it: Impossibile disattivare le notifiche

en: Can't turn on notification.
it: Impossibile attivare le notifiche

en: Cancel
it: Annull

en: Cannot instantiate OpenID consumer object.
it: Impossibile creare l'oggetto OpenID consumer

en: Cannot normalize that Jabber ID
it: Impossibile normalizzare quell'ID Jabbe

en: Cannot normalize that email address
it: Impossibile normalizzare l'indirizzo emai

en: Change
it: Modific

en: Change email handling
it: Modifica la gestione dell'emai

en: Change password
it: Modifica passwor

en: Change your email, avatar, password, profile
it: Modifica la tua email, immagine, password o il tuo profil

en: Change your password
it: Modifica la tua passwor

en: Change your password.
it: Modifica la tua password

en: Change your profile settings
it: Modifica le impostazioni del tuo profil

en: Choose a tag to narrow list
it: Scegli un'etichetta per ridurre l'elenc

en: Command complete
it: Comando completat

en: Command failed
it: Comando non riuscit

en: Command not yet implemented.
it: Comando non ancora implementato

en: Command results
it: Risultati comand

en: Commands:
it: Comandi:

en: Confirm
it: Conferm

en: Confirm Address
it: Conferma indirizz

en: Confirmation cancelled.
it: Conferma annullata

en: Confirmation code
it: Codice di conferm

en: Confirmation code not found.
it: Codice di conferma non trovato

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
it: Congratulazioni, %s! Benvenuto/a su %%%%site.name%%%%. Ora potresti voler..

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
    
    * Go to [your profile](%s) and post your first message.
    * Add a [Jabber/GTalk address](%%%%action.imsettings%%%%) so you can send notices through instant messages.
    * [Search for people](%%%%action.peoplesearch%%%%) that you may know or that share your interests. 
    * Update your [profile settings](%%%%action.profilesettings%%%%) to tell others more about you. 
    * Read over the [online docs](%%%%doc.help%%%%) for features you may have missed. 
    
    Thanks for signing up and we hope you enjoy using this service.
it: Congratulazioni %s! Benvenuto/a in %%%%site.name%%%%. Da qui ora puoi...
    
    * Visitare il [tuo profilo](%s) e inviare il tuo primo messaggio.
    *Aggiungere un [indirizzo Jabber/GTalk](%%%%action.imsettings%%%%) per usare quel servizio per inviare messaggi.
    *[Ricercare persone](%%%%action.peoplesearch%%%%) che potresti conoscere o che condividono i tuoi stessi interessi.
    * Aggiornare le [tue impostazioni](%%%%action.profilesettings%%%%) per fornire agli altri più informazioni su di te.
    * Leggere la [documentazione in rete](%%%%doc.help%%%%) per le caratteristiche che magari non hai ancora visto. 
    
    Grazie per esserti iscritto/a e speriamo tu possa divertiti usando questo servizio

en: Connect
it: Connett

en: Connect existing account
it: Collega a un account esistent

en: Connect to IM, SMS, Twitter
it: Connettiti con MI, SMS e Twitte

en: Contact
it: Contatt

en: Could not create OpenID form: %s
it: Impossibile creare il modulo OpenID: %

en: Could not create favorite.
it: Impossibile creare preferito

en: Could not create group.
it: Impossibile creare il gruppo

en: Could not delete favorite.
it: Impossibile eliminare un preferito

en: Could not find membership record.
it: Impossibile trovare il record della membership

en: Could not follow user: %s is already on your list.
it: Impossibile seguire l'utente: %s è già nel tuo elenco

en: Could not follow user: User not found.
it: Impossibile seguire l'utente: utente non trovato

en: Could not insert message.
it: Impossibile inserire messaggio

en: Could not join user %s to group %s
it: Impossibile iscrivere l'utente %s al gruppo %

en: Could not parse message.
it: Impossibile analizzare il messaggio

en: Could not redirect to server: %s
it: Impossibile redirigere al server: %

en: Could not remove user %s to group %s
it: Impossibile rimuovere l'utente %s dal gruppo %

en: Could not retrieve favorite notices.
it: Impossibile recuperare i messaggi preferiti

en: Could not retrieve public stream.
it: Impossibile recuperare l'attività pubblica

en: Could not save avatar info
it: Impossibile salvare le informazioni dell'immagin

en: Could not save new profile info
it: Impossibile salvare le nuove informazioni del profil

en: Could not save subscription.
it: Impossibile salvare l'abbonamento

en: Could not save tags.
it: Impossibile salvare le etichette

en: Could not set group membership.
it: Impossibile impostare la membership al gruppo

en: Could not subscribe other to you.
it: Impossibile abbonare altri a te

en: Could not subscribe.
it: Impossibile abbonarsi

en: Could not update group.
it: Impossibile aggiornare il gruppo

en: Could not update message with new URI.
it: Impossibile aggiornare il messaggio con il nuovo URI

en: Could not update user with confirmed email address.
it: Impossibile aggiornare l'utente con l'indirizzo email confermato

en: Could not verify your Twitter credentials!
it: Impossibile verificare le tue credenziali di Twitter

en: Couldn't convert request tokens to access tokens.
it: Impossibile convertire le credenziali di richiesta in credenziali di accesso

en: Couldn't delete email confirmation.
it: Impossibile eliminare l'email di conferma

en: Couldn't delete subscription.
it: Impossibile eliminare l'abbonamento

en: Couldn't find any statuses.
it: Impossibile trovare un qualsiasi stato

en: Couldn't get a request token.
it: Impossibile ottenere un token di richiesta

en: Couldn't insert confirmation code.
it: Impossibile inserire il codice di conferma

en: Couldn't insert new subscription.
it: Impossibile inserire un nuovo abbonamento

en: Couldn't remove Facebook user.
it: Impossibile rimuovere l'utente Facebook

en: Couldn't remove Twitter user.
it: Impossibile rimuovere l'utente Twitter

en: Couldn't save Twitter preferences.
it: Impossibile salvare le preferenze di Twitter

en: Couldn't save profile.
it: Impossibile salvare il profilo

en: Couldn't save tags.
it: Impossibile salvare le etichette

en: Couldn't update user for autosubscribe.
it: Impossibile aggiornare l'utente per auto-abbonarsi

en: Couldn't update user record.
it: Impossibile aggiornare il record dell'utente

en: Couldn't update user.
it: Impossibile aggiornare l'utente

en: Create
it: Cre

en: Create a new group
it: Crea un nuovo grupp

en: Create a new user with this nickname.
it: Crea un nuovo utente con questo soprannome

en: Create an account
it: Crea un accoun

en: Create new account
it: Crea un nuovo accoun

en: Creating new account for OpenID that already has a user.
it: Creazione nuovo account per OpenID che ha già un utente

en: Crop
it: Ritagli

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
it: Indirizzo Jabber/GTalk attualmente confermato

en: Current confirmed SMS-enabled phone number.
it: Numero di telefono attualmente confermato per gli SMS

en: Current confirmed email address.
it: Indirizzo email attualmente confermato

en: Current verified Twitter account.
it: Account Twitter attualmente verificato

en: Currently
it: In questo momento

en: DB error inserting hashtag: %s
it: Errore del DB nell'inserire un hashtag: %

en: DB error inserting reply: %s
it: Errore del DB nell'inserire la risposta: %

en: Delete
it: Elimin

en: Delete notice
it: Elimina messaggi

en: Delete this notice
it: Elimina questo messaggi

en: Describe the group or topic in 140 chars
it: Descrivi il gruppo o l'argomento in 140 caratter

en: Describe yourself and your interests in 140 chars
it: Descriviti assieme ai tuoi interessi in 140 caratter

en: Description
it: Descrizion

en: Direct Messages You've Sent
it: Messaggi diretti inviat

en: Direct message to %s sent
it: Messaggio diretto a %s inviat

en: Direct messages to %s
it: Messaggi diretti a %

en: Disfavor
it: Non preferit

en: Disfavor favorite
it: Rimuovi preferit

en: Disfavor this notice
it: Togli questo messaggio dai preferit

en: Don't send a message to yourself;
it: Non inviare un messaggio a te stesso;

en: Don't send a message to yourself; just say it to yourself quietly instead.
it: Non inviarti un messaggio, piuttosto ripetilo a voce dolcemente

en: Edit %s group
it: Modifica il gruppo %

en: Edit %s group properties
it: Modifica le proprietà del gruppo %

en: Email
it: Emai

en: Email Address
it: Indirizzo emai

en: Email Settings
it: Impostazioni emai

en: Email address already exists.
it: Indirizzo email già esistente

en: Email address confirmation
it: Conferma indirizzo emai

en: Email address, like "UserName@example.org"
it: Indirizzo email, del tipo "NomeUtente@example.org

en: Email addresses
it: Indirizzi emai

en: Enter a nickname or email address.
it: Inserisci un soprannome o un indirizzo email

en: Enter the code you received on your phone.
it: Inserisci il codice che hai ricevuto sul tuo telefono

en: Error authorizing token
it: Errore nell'autorizzare il toke

en: Error connecting user to OpenID.
it: Errore nel collegare l'utente a OpenID

en: Error connecting user.
it: Errore nel connettere l'utente

en: Error inserting avatar
it: Errore nell'inserire l'immagin

en: Error inserting new profile
it: Errore nell'inserire il nuovo profil

en: Error inserting remote profile
it: Errore nell'inserire un profilo remot

en: Error removing the block.
it: Errore nel rimuovere il blocco

en: Error saving address confirmation.
it: Errore nel salvare la conferma dell'indirizzo

en: Error saving remote profile
it: Errore nel salvare il profilo remot

en: Error saving the profile.
it: Errore nel salvare il profilo

en: Error saving the user.
it: Errore nel salvare l'utente

en: Error saving user; invalid.
it: Errore nel salvare l'utente; non valido

en: Error sending direct message.
it: Errore nell'inviare il messaggio diretto

en: Error setting user.
it: Errore nell'impostare l'utente

en: Error updating profile
it: Errore nell'aggiornare il profil

en: Error updating remote profile
it: Errore nell'aggiornare il profilo remot

en: Error with confirmation code.
it: Errore con il codice di conferma

en: Existing nickname
it: Soprannome esistent

en: Export data
it: Esporta dat

en: FAQ
it: FA

en: Failed to save block information.
it: Salvataggio delle informazioni per il blocco non riuscito

en: Failed updating avatar.
it: Errore nell'aggiornare l'immagine

en: Failed updating logo.
it: Errore nell'aggiornare il logo

en: Favor
it: Preferit

en: Favor this notice
it: Rendi questo messaggio un favorit

en: Favorites
it: Preferit

en: Featured
it: In evidenz

en: Featured users
it: Utenti in evidenz

en: Featured users, page %d
it: Utenti in evidenza, pagina %

en: Feed for favorites of %s
it: Feed dei preferiti di %

en: Feed for friends of %s
it: Feed per gli amici di %

en: Feed for replies to %s
it: Feed per le risposte a %

en: Feed for tag %s
it: Feed per l'etichetta %

en: Feed of favorite notices of %s
it: Feed dei messaggi preferiti di %

en: Filter tags
it: Filtra etichett

en: Find content of notices
it: Ricerca contenuto dei messagg

en: Find groups on this site
it: Ricerca gruppi in questo sit

en: Find people on this site
it: Ricerca persone in questo sit

en: For security reasons, please re-enter your
it: Per motivi di sicurezza reinserire la propria

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
it: Per motivi di sicurezza è necessario reinserire il proprio nome utente e la propria password prima di modificare le impostazioni

en: Friends already using %s:
it: Amici che già usano %s

en: From
it: D

en: Full name
it: Nom

en: Full name is too long (max 255 chars).
it: Nome troppo lungo (max 255 caratteri

en: Fullname: %s
it: Nome completo: %

en: Go
it: Va

en: Group
it: Grupp

en: Group actions
it: Azioni dei grupp

en: Group logo
it: Logo del grupp

en: Group profile
it: Profilo del grupp

en: Group search
it: Ricerca grupp

en: Groups
it: Grupp

en: Groups %s is a member of
it: Il gruppo %s è membro d

en: Groups with most members
it: I gruppi più numeros

en: Groups with most posts
it: I gruppi con più messagg

en: Groups, page %d
it: Gruppi, pagina %

en: Help
it: Aiut

en: Help me!
it: Aiutami

en: Hey, %s.
it: Ehi, %s

en: Home
it: Hom

en: Homepage
it: Pagina we

en: Homepage is not a valid URL.
it: L'URL della pagina web non è valido

en: Homepage: %s
it: Pagina web: %

en: Homepage: %s
it: Pagina web: %s

en: I want to post notices by email.
it: Voglio inviare i messaggi via emai

en: IM
it: M

en: IM Address
it: Indirizzo di messaggistica istantane

en: IM Settings
it: Impostazioni messaggistica istantane

en: If you already have an account, login with your username and password to connect it to your OpenID.
it: Se hai già un account, esegui l'accesso col tuo nome utente e la tua password per connetterlo al tuo OpenID

en: If you want to add an OpenID to your account,
it: Se vuoi aggiungere un OpenID al tuo account,

en: If you want to add an OpenID to your account, enter it in the box below and click "Add".
it: Se vuoi aggiungere un OpenID al tuo account, inseriscilo nel riquadro sottostante e fai clic su "Aggiungi"

en: If you've forgotten or lost your
it: Se hai dimenticato o perso la tu

en: If you've forgotten or lost your password, you can get a new one sent to the email address you have stored  in your account.
it: Se hai dimenticato o perso la tua password, puoi fartene inviare una nuova per email all'indirizzo indicato nel tuo profilo

en: Inbox
it: In arriv

en: Inbox for %s
it: Casella posta in arrivo di %

en: Inbox for %s - page %d
it: Casella posta in arrivo di %s - pagina %

en: Inboxes must be enabled for groups to work
it: La casella della posta in arrivo deve essere abilitata per funzionar

en: Inboxes must be enabled for groups to work.
it: Le caselle di posta in arrivo devono essere abilitate per i gruppi per poter funzionare

en: Incoming email
it: Email di ricezion

en: Incoming email address removed.
it: Indirizzo email di ricezione rimosso

en: Incorrect old password
it: Vecchia password non corrett

en: Incorrect username or password.
it: Nome utente o password non corretto

en: Instructions for recovering your password
it: Istruzioni per il recupero della password

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
it: Le istruzioni per recuperare la tua password sono state inviate all'indirizzo email registrato nel tuo account

en: Invalid avatar URL '%s'
it: URL "%s" dell'immagine non valid

en: Invalid email address: %s
it: Indirizzo email non valido: %

en: Invalid homepage '%s'
it: Pagina web "%s" non valid

en: Invalid license URL '%s'
it: URL "%s" della licenza non valid

en: Invalid notice content
it: Contenuto del messaggio non valid

en: Invalid notice uri
it: URI del messaggio non valid

en: Invalid notice url
it: URL del messaggio non valid

en: Invalid profile URL '%s'.
it: URL "%s" del profilo non valid

en: Invalid profile URL (bad format)
it: URL del profilo non valido (formato errato

en: Invalid profile URL returned by server.
it: URL del profilo restituito dal server non valido

en: Invalid size.
it: Dimensione non valida

en: Invalid tag: "%s"
it: Etichetta non valida: "%s

en: Invalid username or password.
it: Nome utente o password non valido

en: Invitation(s) sent
it: Inviti inviat

en: Invitation(s) sent to the following people:
it: Inviti inviati alle seguenti persone

en: Invitations have been sent to the following users:
it: Gli inviti sono stati inviati ai seguenti utenti

en: Invite
it: Invit

en: Invite friends and colleagues to join you on %s
it: Invita amici e colleghi a seguirti su %

en: Invite new users
it: Invita nuovi utent

en: Invite your friends to use %s
it: Invita i tuoi amici a usare %

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
it: Gestito dal software di micro-blog [StatusNet](http://status.net/), versione %s, disponibile sotto licenza [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html)

en: Jabber
it: Jabbe

en: Jabber ID already belongs to another user.
it: ID Jabber già assegnato a un altro utente

en: Jabber or GTalk address, like "UserName@example.org". First, make sure to add %s to your buddy list in your IM client or on GTalk.
it: Indirizzo Jabber o GTalk nella forma "NomeUtente@example.org". Per prima cosa, assicurati di aggiungere %s all'elenco dei contatti nel tuo programma di messaggistica o su GTalk

en: Join
it: Iscrivit

en: Language
it: Lingu

en: Language is too long (max 50 chars).
it: La lingua è troppo lunga (max 50 caratteri)

en: Leave
it: Lasci

en: Local views
it: Viste local

en: Location
it: Ubicazion

en: Location for the group, if any, like "City, State (or Region), Country"
it: Dove è situato il gruppo, tipo "città, regione, stato

en: Location is too long (max 255 chars).
it: Ubicazione troppo lunga (max 255 caratteri)

en: Location: %s
it: Ubicazione: %

en: Location: %s
it: Ubicazione: %s

en: Login
it: Acced

en: Login or register with OpenID
it: Accedi o registrati con OpenI

en: Login to site
it: Accedi al sit

en: Login to the site
it: Accedi al sit

en: Login with OpenID
it: Accedi con OpenI

en: Login with a username and password
it: Accedi con nome utente e passwor

en: Login with an [OpenID](%%doc.openid%%) account.
it: Accedi con un account [OpenID](%%doc.openid%%)

en: Login with your username and password.
it: Accedi con il tuo nome utente e password.

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account, or try [OpenID](%%action.openidlogin%%).
it: Accedi con nome utente e password. Non hai ancora un nome utente? [Registra](%%action.register%%) un nuovo account o prova [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Logo
it: Log

en: Logo updated.
it: Logo aggiornato

en: Logout
it: Esc

en: Logout from the site
it: Sconnettiti dal sit

en: Longer name, preferably your "real" name
it: Nome completo, preferibilmente il tuo "vero" nom

en: Lost or forgotten password?
it: Password persa o dimenticata

en: Lost our file data.
it: Perso il nostro file di dati

en: Lost our file.
it: Perso il nostro file

en: Make a new email address for posting to;
it: Crea un nuovo indirizzo email per inviare messaggi;

en: Make a new email address for posting to; cancels the old one.
it: Crea un nuovo indirizzo email a cui inviare i messaggi, rimuove quello vecchio

en: Manage how you get email from %%site.name%%.
it: Gestisci la ricezione delle email da %%site.name%%

en: Manage various other options.
it: Gestisci altre opzioni

en: Member since
it: Membro da

en: Members
it: Membr

en: Message
it: Messaggi

en: Message from %1$s on %2$s
it: Messaggio da %1$s su %2$

en: Message to %1$s on %2$s
it: Messaggio a %1$s su %2$

en: Message too long - maximum is 140 characters, you sent %d
it: Messaggio troppo lungo - massimo 140 caratteri, inviati %

en: Messages tagged "%s", most recent first
it: Messaggi etichettati con "%s", i più recent

en: Microblog by %s
it: Micro-blog di %

en: Microblog tagged with %s
it: Micro-blog etichettati con %

en: Mobile carrier
it: Operatore telefonic

en: Mobile carrier for your phone.
it: Operatore mobile del tuo telefono.

en: Mobile carrier for your phone. If you know a carrier that accepts SMS over email but isn't listed here, send email to let us know at %s.
it: Operatore di telefonia mobile. Se conosci un operatore che accetta gli SMS via email, ma non è elencato qui, scrivici a %s

en: My text and files are available under
it: I miei testi e file sono disponibili sotto

en: New
it: Nuov

en: New email address for posting to %s
it: Nuovo indirizzo email per inviare messaggi a %

en: New group
it: Nuovo grupp

en: New incoming email address added.
it: Nuovo indirizzo email di ricezione aggiunto

en: New message
it: Nuovo messaggi

en: New nickname
it: Nuovo soprannom

en: New notice
it: Nuovo messaggi

en: New password
it: Nuova passwor

en: New password successfully saved.
it: Nuova password salvata con successo.

en: New password successfully saved. You are now logged in.
it: Nuova password salvata con successo. Hai effettuato l'accesso

en: New private message from %s
it: Nuovo messaggio privato da %

en: Nickname
it: Soprannom

en: Nickname already in use. Try another one.
it: Soprannome già in uso. Prova con un altro

en: Nickname must have only lowercase letters
it: Il soprannome deve essere composto solo da lettere minuscole

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
it: Il soprannome deve essere composto solo da lettere minuscole e numeri, senza spazi

en: Nickname not allowed.
it: Soprannome non consentito

en: Nickname of the user you want to follow
it: Soprannome dell'utente che vuoi seguir

en: Nickname or email
it: Soprannome o emai

en: No
it: N

en: No ID
it: Nessun I

en: No Jabber ID.
it: Nessun ID di Jabber

en: No authorization request!
it: Nessuna richiesta di autorizzazione

en: No carrier selected.
it: Nessun operatore selezionato

en: No code entered
it: Nessun codice inserit

en: No confirmation code.
it: Nessun codice di conferma

en: No content!
it: Nessun contenuto

en: No current status
it: Nessuno stato corrent

en: No email address.
it: Nessun indirizzo email

en: No id argument.
it: Nessun argomento ID

en: No id.
it: Nessun ID

en: No incoming email address.
it: Nessun indirizzo email di ricezione

en: No message text!
it: Nessun testo nel messaggio

en: No nickname
it: Nessun soprannom

en: No nickname provided by remote server.
it: Nessun soprannome fornito dal server remoto

en: No nickname.
it: Nessun soprannome

en: No notice content!
it: Nessun contenuto

en: No pending confirmation to cancel.
it: Nessuna conferma da annullare

en: No phone number.
it: Nessun numero di telefono

en: No profile URL returned by server.
it: Nessun URL di profilo restituito dal server

en: No profile id in request.
it: Nessun ID di profilo nella richiesta

en: No profile specified.
it: Nessun profilo specificato

en: No profile with that ID.
it: Nessun profilo con quel ID

en: No profile with that id.
it: Nessun profilo con quel ID

en: No recipient specified.
it: Nessun destinatario specificato

en: No registered email address for that user.
it: Nessun indirizzo email registrato per quell'utente

en: No request found!
it: Nessuna richiesta trovata

en: No results
it: Nessun risultat

en: No size.
it: Nessuna dimensione

en: No spaces, please.
it: Niente spazi, grazie

en: No status found with that ID.
it: Nessuno stato trovato con quel ID

en: No status with that ID found.
it: Nessuno stato con quel ID trovato

en: No such OpenID.
it: Nessun tale OpenID

en: No such document.
it: Nessun tale documento

en: No such group
it: Nessun tale grupp

en: No such group.
it: Nessuna tale gruppo

en: No such message.
it: Nessun tale messaggio

en: No such notice.
it: Nessun tale messaggio

en: No such recovery code.
it: Nessun codice di ripristino

en: No such subscription
it: Nessun tale abbonament

en: No such tag.
it: Nessuna tale etichetta

en: No such user
it: Nessun tale utent

en: No such user.
it: Nessun tale utente

en: No user with that email address or username.
it: Nessun utente con quell'email o nome utente

en: Nobody to show!
it: Nessuno da mostrare

en: None
it: Nessun

en: Not a local user.
it: Non un utente locale

en: Not a recovery code.
it: Non è un codice di ripristino

en: Not a registered user.
it: Non è un utente registrato

en: Not a supported data format.
it: Non è un formato di dati supportato

en: Not a valid Jabber ID
it: Non è un ID Jabber valid

en: Not a valid OpenID.
it: Non è un OpenID valido

en: Not a valid email address
it: Non è un indirizzo email valid

en: Not a valid email address.
it: Non è un indirizzo email valido

en: Not a valid nickname.
it: Non è un soprannome valido

en: Not a valid people tag: %s
it: Non è un'etichetta valida di persona: %

en: Not a valid profile URL (incorrect services).
it: Non è un URL di profilo valido (servizio incorretto)

en: Not a valid profile URL (no XRDS defined).
it: Non è un URL di profilo valido (nessun XRDS definito)

en: Not a valid profile URL (no YADIS document).
it: Non è un URL di profilo valido (nessun documento YADIS)

en: Not an image or corrupt file.
it: Non è un'immagine o il file è danneggiato

en: Not authorized.
it: Non autorizzato

en: Not expecting this response!
it: Non aspettavo questa risposta

en: Not found
it: Non trovat

en: Not found.
it: Non trovat

en: Not logged in
it: Non conness

en: Not logged in.
it: Non connesso

en: Not subscribed!.
it: Non abbonato

en: Note
it: Not

en: Notice
it: Messaggi

en: Notice Search
it: Ricerca messagg

en: Notice feed for %s
it: Feed dei messaggi per %

en: Notice feed for %s group
it: Feed dei messaggi per il gruppo %

en: Notice has no profile
it: Il messaggio non ha un profil

en: Notice marked as fave.
it: Messaggio indicato come preferito

en: Notice posted
it: Messaggio inviat

en: Notice without matching profile
it: Messaggio senza un profilo corrispondent

en: Notices
it: Messagg

en: Notices tagged with %s
it: Messaggi etichettati con %

en: Notices tagged with %s, page %d
it: Messaggi etichettati con %s, pagina %

en: Notification off.
it: Notifiche disattivate

en: Notification on.
it: Notifiche attivate

en: Nudge
it: Richiam

en: Nudge sent
it: Richiamo inviat

en: Nudge sent!
it: Richiamo inviato

en: Nudge this user
it: Richiama questo utent

en: Old password
it: Vecchia passwor

en: Only the sender and recipient may read this message.
it: Solo mittente e destinatario possono leggere questo messaggio

en: Only the user can read their own mailboxes.
it: Solo l'utente può leggere la propria casella di posta

en: OpenID
it: OpenI

en: OpenID Account Setup
it: Configurazione account OpenI

en: OpenID Auto-Submit
it: Auto-invio OpenI

en: OpenID Login
it: Accesso OpenI

en: OpenID URL
it: URL OpenI

en: OpenID authentication cancelled.
it: Autenticazione OpenID annullata

en: OpenID authentication failed: %s
it: Autenticazione OpenID non riuscita: %

en: OpenID failure: %s
it: Errore OpenID: %

en: OpenID login
it: Accesso OpenI

en: OpenID removed.
it: OpenID rimosso

en: OpenID settings
it: Impostazioni OpenI

en: Optionally add a personal message to the invitation.
it: Puoi aggiungere un messaggio personale agli inviti

en: Options saved.
it: Opzioni salvate

en: Other
it: Altr

en: Other Settings
it: Altre impostazion

en: Other options
it: Altre opzion

en: Outbox
it: Inviat

en: Outbox for %s
it: Casella posta inviata di %

en: Outbox for %s - page %d
it: Casella posta inviata di %s - pagina %

en: Page notice
it: Pagina messaggi

en: Pagination
it: Paginazion

en: Partial upload.
it: Caricamento parziale

en: Password
it: Passwor

en: Password and confirmation do not match.
it: La password e la conferma non corrispondono

en: Password change
it: Cambio passwor

en: Password must be 6 chars or more.
it: La password dev'essere lunga almeno 6 caratteri

en: Password must be 6 or more characters.
it: La password deve essere di 6 o più caratteri

en: Password recovery requested
it: Richiesta password di ripristin

en: Password saved.
it: Password salvata

en: Passwords don't match.
it: Le password non corrispondono

en: People
it: Person

en: People %s subscribes to
it: Persone a cui %s è abbonat

en: People Search
it: Ricerca person

en: People search
it: Ricerca person

en: People subscribed to %s
it: Persone abbonate a %

en: Personal message
it: Messaggio personal

en: Personal profile and friends timeline
it: Profilo personale e attività degli amic

en: Phone number, no punctuation or spaces, with area code
it: Numero di telefono, senza punteggiatura o spazi, con il prefiss

en: Photo
it: Fotografi

en: Pick a square area of the image to be your avatar
it: Scegli un'area quadrata per la tua immagine personal

en: Please check these details to make sure
it: Controlla questi dettagli per assicurarti

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user's notices. If you didn't just ask to subscribe to someone's notices, click "Cancel".
it: Controlla i dettagli seguenti per essere sicuro di volerti abbonare ai messaggi di questo utente. Se non hai richiesto ciò, fai clic su "Annulla"

en: Popular
it: Famos

en: Popular notices
it: Messaggi famos

en: Popular notices, page %d
it: Messaggi famosi, pagina %

en: Post a notice when my Jabber/GTalk status changes.
it: Pubblica un messaggio quando il mio stato Jabber/GTalk cambi

en: Preferences
it: Preferenz

en: Preferences saved.
it: Preferenze salvate

en: Preferred language
it: Lingua preferit

en: Prefix
it: Prefiss

en: Preview
it: Anteprim

en: Primary site navigation
it: Esplorazione sito primari

en: Privacy
it: Privac

en: Problem saving notice.
it: Problema nel salvare il messaggio

en: Problem saving notice. Unknown user.
it: Problema nel salvare il messaggio. Utente sconosciuto

en: Profile
it: Profil

en: Profile URL
it: URL del profil

en: Profile information
it: Informazioni sul profil

en: Profile settings
it: Impostazioni del profil

en: Profile unknown
it: Profilo sconosciut

en: Public
it: Pubblic

en: Public Stream Feed
it: Feed del flusso pubblic

en: Public tag cloud
it: Insieme delle etichett

en: Public timeline
it: Attività pubblic

en: Public timeline, page %d
it: Attività pubblica, pagina %

en: Publish a MicroID for my Jabber/GTalk address.
it: Pubblica un MicroID per il mio indirizzo Jabber/GTal

en: Publish a MicroID for my email address.
it: Pubblica un MicroID per il mio indirizzo emai

en: Published
it: Pubblicat

en: Recent Tags
it: Etichette recent

en: Recent tags
it: Etichette recent

en: Recipient user not found.
it: Utente destinatario non trovato

en: Recover
it: Recuper

en: Recover password
it: Recupero passwor

en: Recovery code for unknown user.
it: Codice di recupero per utente sconosciuto

en: Register
it: Registr

en: Registration not allowed.
it: Registrazione non consentita

en: Registration successful
it: Registrazione riuscit

en: Reject
it: Rifiut

en: Remember me
it: Ricordam

en: Remote profile with no matching profile
it: Profilo remoto senza profilo corrispondent

en: Remote subscribe
it: Abbonamento remot

en: Remove
it: Rimuov

en: Remove OpenID
it: Rimuovi OpenI

en: Removing your only OpenID would make it impossible to log in!
it: Rimuovere il tuo unico OpenID ti impedirà di eseguire l'accesso!

en: Removing your only OpenID would make it impossible to log in! If you need to remove it, add another OpenID first.
it: Rimuovere il tuo unico OpenID renderà impossibile effettuare l'accesso! Se vuoi rimuoverlo, prima aggiungi un altro OpenID

en: Replies
it: Rispost

en: Replies to %s
it: Risposte a %

en: Replies to %s, page %d
it: Risposte a %s, pagina %

en: Reply
it: Rispond

en: Reply to this notice
it: Rispondi a questo messaggi

en: Reset
it: Reimpost

en: Reset password
it: Reimposta passwor

en: SMS
it: SM

en: SMS Phone number
it: Numero di telefono per SM

en: SMS Settings
it: Impostazioni SM

en: SMS confirmation
it: Conferma SM

en: Same as password above
it: Stessa password di sopr

en: Same as password above. Required.
it: Stessa password di sopra. Richiesta

en: Save
it: Salv

en: Search
it: Ricerc

en: Search Stream Feed
it: Ricerca nel flusso dei fee

en: Search for groups on %%site.name%% by their name, location, or description.
it: Ricerca gruppi su %%site.name%% per nome, ubicazione o descrizione.

en: Search for notices on %%site.name%% by their contents. Separate search terms by spaces; they must be 3 characters or more.
it: Ricerca tra i messaggi su %%site.name%% in base al contenuto. Separa i termini di ricerca con degli spazi; lunghezza minima 3 caratteri

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests.
it: Ricerca persone su %%site.name%% per nome, ubicazione o interessi.

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
it: Ricerca le persone su %%site.name%% per nome, ubicazione o interessi. Separa i termini di ricerca con degli spazi; lunghezza minima 3 caratteri

en: Search for people or text
it: Ricerca persone o per test

en: Secondary site navigation
it: Esplorazione secondaria del sit

en: Select a carrier
it: Seleziona un operator

en: Send
it: Invi

en: Send "@" replies to Facebook.
it: Invia le risposte "@" a Faceboo

en: Send a direct message to this user
it: Invia un messaggio diretto a questo utent

en: Send a direct notice
it: Invia un messaggio dirett

en: Send a message
it: Invia un messaggi

en: Send a notice
it: Invia un messaggi

en: Send a nudge to this user
it: Invia un richiamo a questo utent

en: Send email to this address to post new notices.
it: Invia le email a questo indirizzo per scrivere nuovi messaggi

en: Send invitations
it: Invi

en: Send local "@" replies to Twitter.
it: Invia le risposte "@" locali a Twitte

en: Send me email when someone
it: Inviami un'email quando qualcuno

en: Send me email when someone adds my notice as a favorite.
it: Inviami un'email quando qualcuno aggiunge un mio messaggio ai preferit

en: Send me email when someone sends me a private message.
it: Inviami un'email quando qualcuno mi invia un messaggio privat

en: Send me notices of new subscriptions through email.
it: Inviami avvisi di nuovi abbonamenti via emai

en: Send me notices through Jabber/GTalk.
it: Inviami le notifiche via Jabber/GTal

en: Send me notices through SMS; I understand I may incur exorbitant charges from my carrier.
it: Inviami avvisi via SMS: comprendo che potrei incorrere in esorbitanti bollette da parte del mio operator

en: Send me replies through Jabber/GTalk
it: Inviami le risposte via Jabber/GTalk

en: Send me replies through Jabber/GTalk from people I'm not subscribed to.
it: Inviami le risposte delle persone a cui sono abbonato via Jabber/GTal

en: Server error - couldn't get user!
it: Errore del server: impossibile recuperare l'utente

en: Service
it: Servizi

en: Settings
it: Impostazion

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate

en: Showing most popular tags from the last week
it: Ecco le etichette più famose dell'ultima settiman

en: Sign up for a new account
it: Iscriviti per un nuovo accoun

en: Site notice
it: Messaggio del sit

en: Skip
it: Salt

en: Someone else already has this OpenID.
it: Qualcun altro ha già questo OpenID

en: Something weird happened.
it: È successo qualcosa di strano

en: Sorry, no incoming email allowed.
it: Email di ricezione non consentita

en: Sorry, only invited people can register.
it: Spiacenti, solo le persone invitate possono registrarsi

en: Sorry, that is not your incoming email address.
it: Quella non è la tua email di ricezione

en: Sorry, this command is not yet implemented.
it: Questo comando non è ancora implementat

en: Source
it: Sorgent

en: Specify the name of the user to subscribe to
it: Specifica il nome dell'utente a cui abbonart

en: Specify the name of the user to unsubscribe from
it: Specifica il nome dell'utente da cui annullare l'abbonament

en: Statistics
it: Statistich

en: StatusNet software license
it: Licenza del software statusn

en: Stored OpenID not found.
it: tOpenID memorizzato non trovat

en: Subscribe
it: .Abbona

en: Subscribe to my Twitter friends here.
it: iAbbonami ai miei amici di Twitt

en: Subscribe to this user
it: rAbbonati a questo uten

en: Subscribed
it: eAbbona

en: Subscribed to %s
it: oAbbonato a

en: Subscribers
it: sAbbona

en: Subscription authorized
it: iAbbonamento autorizza

en: Subscription rejected
it: oAbbonamento rifiuta

en: Subscriptions
it: oAbbonamen

en: Subscriptions: %1$s
it: iAbbonamenti: %1$

en: Sync preferences
it: 
    Preferenze di sincronizzazio

en: Sync preferences saved.
it: ePreferenze di sincronizzazione salvat

en: System error uploading file.
it: .Errore di sistema nel caricare il fil

en: Tag
it: .Etichet

en: Tag %s
it: aEtichetta

en: Tag cloud
it: sInsieme etichet

en: Tag user
it: eEtichette uten

en: Tags
it: eEtichet

en: Tags for this user (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
it: eEtichette per questo utente (lettere, numeri, -, . e _), separate da virgole o spa

en: Tags for yourself (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
it: iLe tue etichette (lettere, numeri, -, . e _), separate da virgole o spa

en: Tags in %s group's notices
it: iEtichette nei messaggi del gruppo

en: Tags in %s's notices
it: sEtichette nei messaggi di

en: Text
it: sTes

en: Text search
it: oRicerca tes

en: Thanks for inviting your friends to use %s
it: oGrazie per aver invitato i tuoi amici a usare

en: That OpenID does not belong to you.
it: sQuel OpenID non ti appartien

en: That address has already been confirmed.
it: .Quell'indirizzo è già stato confermat

en: That confirmation code is not for you!
it: .Quel codice di conferma non è per t

en: That email address already belongs to another user.
it: !Quell'indirizzo email appartiene già a un altro utent

en: That file is too big.
it: .Quel file è troppo grand

en: That is already your Jabber ID.
it: .Quello è già il tuo ID di Jabbe

en: That is already your email address.
it: .Quello è già il tuo indirizzo emai

en: That is already your phone number.
it: .Quello è già il tuo numero di telefon

en: That is not your Jabber ID.
it: .Quello non è il tuo ID di Jabbe

en: That is not your Twitter account.
it: .Quello non è il tuo account Twitte

en: That is not your email address.
it: .Quello non è il tuo indirizzo emai

en: That is not your phone number.
it: .Quello non è il tuo numero di telefon

en: That is the wrong IM address.
it: .Quello è l'indirizzo di messaggistica sbagliat

en: That is the wrong confirmation number.
it: .Quello è il numero di conferma errat

en: That phone number already belongs to another user.
it: .Quel numero di telefono appartiene già a un altro utent

en: That user has blocked you from subscribing.
it: .Quell'utente ti ha bloccato dall'abbonart

en: That's a local profile! Login to subscribe.
it: .Quello è un profilo locale! Accedi per abbonart

en: That's too long.
it: .È troppo lungo

en: That's too long. Max message size is 140 chars.
it:  Troppo lungo. Il massimo per un messaggio è 140 caratter

en: That's too long. Max notice size is 140 chars.
it: .Troppo lungo. Lunghezza massima 140 caratter

en: That's too long. Max notice size is 255 chars.
it: .Troppo lungo. Lunghezza massima 255 caratter

en: The address "%s" has been
it: .L'indirizzo "%s" è stat

en: The address "%s" has been confirmed for your account.
it:  L'indirizzo "%s" è stato confermato per il tuo accoun

en: The address was removed.
it: .L'indirizzo è stato rimoss

en: The most popular notices on the site right now.
it: .Ecco i messaggi più famosi all'interno del sit

en: The subscription has been authorized, but no
it: .L'abbonamento è stato autorizzato, ma no

en: The subscription has been authorized, but no callback URL was passed. Check with the site's instructions for details on how to authorize the subscription. Your subscription token is:
it:  L'abbonamento è stato autorizzato, ma non è stato passato alcun URL di richiamo. Controlla le istruzioni del sito per i dettagli su come autorizzare l'abbonamento. Il tuo token per l'abbonamento �

en: The subscription has been rejected, but no
it: :L'abbonamento è stato rifiutato, ma no

en: The subscription has been rejected, but no callback URL was passed. Check with the site's instructions for details on how to fully reject the subscription.
it:  L'abbonamento è stato rifiutato, ma non è stato passato alcun URL di richiamo. Controlla con le istruzioni del sito per i dettagli su come rifiutare completamente l'abbonament

en: There was a problem saving your sync preferences!
it: .Si è verificato un problema nel salvare le preferenze di sincronizzazion

en: There was a problem with your session token.
it: .C'è stato un problema con il tuo token di session

en: There was a problem with your session token.
it: .C'è stato un problema con il tuo token di sessione

en: There was a problem with your session token. Try again, please.
it:  C'è stato un problema con il tuo token di sessione. Prova di nuov

en: These are the people who listen to %s's notices.
it: .Queste sono le persone che seguono %

en: These are the people who listen to your notices.
it: .Queste sono le persone che ti seguon

en: These are the people whose notices %s listens to.
it: .Queste sono le persone seguite da %

en: These are the people whose notices you listen to.
it: .Queste sono le persone che stai seguend

en: These are users who have tagged themselves "%s"
it: .Questi sono gli utenti che si sono etichettati con "%s

en: These people are already users and you were automatically subscribed to them:
it:  Queste persone sono già utenti e sei stato automaticamente abbonato a lor

en: This confirmation code is too old.
it: :Questo codice di conferma è troppo vecchio

en: This confirmation code is too old. Please start again.
it:  Questo codice di conferma è scaduto. Ricomincia da cap

en: This form should automatically submit itself.
it: .Questo modulo dovrebbe inviarsi automaticamente

en: This form should automatically submit itself. If not, click the submit button to go to your OpenID provider.
it:  Questo modulo dovrebbe inviarsi automaticamente. In caso contrario, fai clic sul pulsante per inviarlo al tuo servizio OpenI

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
it: .Questo è %%site.name%%, un servizio di [micro-blog](http://it.wikipedia.org/wiki/Microblogging

en: This is the first time you've logged into %s so we must connect your OpenID to a local account. You can either create a new account, or connect with your existing account, if you have one.
it:  Questa è la prima volta che accedi a %s ed è quindi necessario collegare il tuo OpenID a un account locale. Puoi crearne uno nuovo o collegarlo con il tuo account esistente, se ne hai un

en: This is your inbox, which lists your incoming private messages.
it: .Questa è la casella della tua posta in arrivo, contiene i messaggi privati ricevut

en: This is your outbox, which lists private messages you have sent.
it: .Questa è la casella della tua posta inviata, contiene i messaggi privati che hai inviat

en: This method requires a POST or DELETE.
it: .Questo metodo richiede POST o DELET

en: This method requires a POST.
it: .Questo metodo richiede POS

en: This notice is already a favorite!
it: .Questo messaggio è già un preferit

en: This notice is not a favorite!
it: !Questo messaggio non è un preferit

en: This page is not available in a media type you accept
it: !Questa pagina non è disponibile in un tipo di supporto che tu accet

en: This user doesn't allow nudges or hasn't confirmed or set his email yet.
it: iQuesto utente non consente i richiami oppure non ha confermato o impostato ancora il suo indirizzo emai

en: Timezone
it: .Fuso orar

en: Timezone not selected.
it: oFuso orario non seleziona

en: To
it: o

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%),
it: APer abbonarti, puoi [eseguire l'accesso](%%action.login%%

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%), or [register](%%action.register%%) a new  account. If you already have an account  on a [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%),  enter your profile URL below.
it: ,Per abbonarti puoi [eseguire l'accesso](%%action.login%%) oppure [registrare](%%action.register%%) un nuovo account. Se ne possiedi già uno su un [sito di micro-blog compatibile](%%doc.openmublog%%), inserisci l'indirizzo del tuo profilo qui di seguit

en: To use the %s Facebook Application you need to login
it: .Per utilizzare l'applicazione Facebook %s è necessario eseguire l'access

en: Too many notices too fast; take a breather and post again in a few minutes.
it:  Troppi messaggi troppo velocemente; fai una pausa e scrivi di nuovo tra qualche minut

en: Top posters
it: .Chi scrive più messag

en: Twitter
it: iTwitt

en: Twitter Account
it: rAccount Twitt

en: Twitter Friends
it: rAmici su Twitt

en: Twitter Password
it: rPassword di Twitt

en: Twitter Username
it: rNome utente di Twitt

en: Twitter account removed.
it: rAccount Twitter rimoss

en: Twitter integration options
it: .Opzioni di integrazione Twitt

en: Twitter password
it: rPassword di Twitt

en: Twitter preferences saved.
it: rPreferenze di Twitter salvat

en: Twitter settings
it: .Impostazioni Twitt

en: Twitter settings saved.
it: rImpostazioni di Twitter salvat

en: Twitter user name
it: .Nome utente di Twitt

en: Two user ids or screen_names must be supplied.
it: rDevono essere forniti due ID utente o nominativ

en: URL
it: .U

en: URL Auto-shortening
it: LAutoriduzione degli U

en: URL of the homepage or blog of the group or topic
it: LURL della pagina web o del blog per il gruppo o l'argomen

en: URL of your homepage, blog, or profile on another site
it: oURL della tua pagina web, blog o profilo su un altro si

en: URL of your profile on another compatible microblogging service
it: oURL del tuo profilo su un altro servizio di micro-blog compatibi

en: URL shortening service is too long (max 50 chars).
it: eIl servizio di riduzione degli URL è troppo lungo (max 50 caratter

en: Unable to retrieve account information for "%s" from Twitter.
it: )Impossibile ottenere informazioni sull'account "%s" da Twitte

en: Unable to save your Twitter settings!
it: .Impossibile salvare le tue impostazioni di Twitte

en: Unblock
it: !Sbloc

en: Unblock this user
it: aSblocca questo uten

en: Unblock user failed.
it: eSblocco dell'utente non riuscit

en: Unexpected form submission.
it: .Invio del modulo inaspettat

en: Unexpected password reset.
it: .Ripristino della password inaspettat

en: Unknown action
it: .Azione sconosciu

en: Unknown file type
it: aTipo di file sconosciu

en: Unknown version of OMB protocol.
it: oVersione del protocollo OMB sconosciut

en: Unless otherwise specified, contents of this site are copyright by the contributors and available under the
it: .Se non indicato diversamente, i diritti d'autore dei contenuti di questo sito sono dei singoli utenti e sono disponibili sott

en: Unrecognized address type %s
it:  Tipo di indirizzo non riconosciuto

en: Unsubscribe
it: sDisabbona

en: Unsubscribe from this user
it: iAnnulla l'abbonamento da questo uten

en: Unsubscribed
it: eAnnullato abbonamen

en: Unsubscribed from %s
it: oAbbonamento a %s annulla

en: Unsupported OMB version
it: oVersione OMB non supporta

en: Unsupported image file format.
it: aFormato file immagine non supportat

en: Untitled page
it: .Pagina senza no

en: Untitled section
it: eSezione senza no

en: Updates by SMS
it: eAggiornamenti via S

en: Updates by instant messenger (IM)
it: SAggiornamenti via messaggistica istantanea (M

en: Updates from %1$s and friends on %2$s!
it: )Aggiornamenti da %1$s e amici su %2$

en: Updates from %1$s on %2$s!
it: !Aggiornamenti da %1$s su %2$

en: Upload
it: !Cari

en: Upload a new "avatar" (user image) here. You can't edit the picture after you upload it, so make sure it's more or less square. It must be under the site license, also. Use a picture that belongs to you and that you want to share.
it: aCarica qui una nuova immagine utente. Non puoi modificarla una volta caricata, quindi sii sicuro che sia più o meno quadrata. Deve anche essere rilasciata sotto la licenza del sito. Usa un'immagine che ti appartiene e che tu voglia condivider

en: Upload a new profile image
it: .Carica una nuova immagine per il profi

en: Upload an avatar
it: oCarica un'immagi

en: Use this form to add tags to your subscribers or subscriptions.
it: eUsa questo modulo per aggiungere etichette ai tuoi abbonati o ai tuoi abbonament

en: Use this form to create a new group.
it: .Usa questo modulo per creare un nuovo grupp

en: Use this form to edit the group.
it: .Usa questo modulo per modificare il grupp

en: Use this form to invite your friends and colleagues to use this service.
it: .Usa questo modulo per invitare i tuoi amici e colleghi a usare questo servizi

en: Used only for updates, announcements, and password recovery
it: .Usata solo per aggiornamenti, annunci e recupero passwo

en: User
it: dUten

en: User actions
it: eAzioni uten

en: User being listened to doesn't exist.
it: eL'utente che intendi seguire non esist

en: User groups
it: .Gruppi dell'uten

en: User has blocked you.
it: eL'utente ti ha bloccat

en: User has no last notice
it: .L'utente non ha un ultimo messagg

en: User has no profile.
it: oL'utente non ha un profil

en: User nickname
it: .Soprannome dell'uten

en: User not found.
it: eUtente non trovat

en: User profile
it: .Profilo uten

en: User without matching profile
it: eUtente senza profilo corrisponden

en: User without matching profile in system.
it: eUtente senza profilo corrispondente nel sistem

en: Username must have only numbers, upper- and lowercase letters, and underscore (_). 15 chars max.
it: .Il nome utente deve contenere solo numeri, lettere maiuscole e minuscole e trattini bassi (_) (max 15 caratteri

en: Users self-tagged with %s - page %d
it: .Utenti auto-etichettati con %s - pagina

en: What timezone are you normally in?
it: dIn che fuso orario risiedi solitament

en: What's up, %s?
it: ?Cosa succede %

en: Where you are, like "City, State (or Region), Country"
it: ?Dove ti trovi, tipo "città, regione, stat

en: Wrong image type for '%s'
it: "Tipo di immagine errata per "%

en: Wrong size image at '%s'
it: "Dimensione dell'immagine sbagliata a "%

en: Yes
it: "S

en: You already have this OpenID!
it: �Hai già questo OpenI

en: You are about to permanently delete a notice.
it: !Stai per eliminare definitivamente un messaggio

en: You are about to permanently delete a notice.  Once this is done, it cannot be undone.
it:  Stai per eliminare definitivamente un messaggio. Una volta fatto non sarà possibile recuperarl

en: You are already a member of that group
it: .Sei già un membro di quel grup

en: You are already logged in!
it: oHai già effettuato l'access

en: You are already subscribed to these users:
it: !Sei già abbonato a questi utent

en: You are banned from posting notices on this site.
it: :Ti è proibito inviare messaggi su questo sit

en: You are not a member of that group.
it: .Non sei un membro di quel grupp

en: You are not friends with the specified user.
it: .Non sei amico dell'utente specificat

en: You are not subscribed to that profile.
it: .Non sei abbonato a quel profil

en: You can change your password here. Choose a good one!
it: .Qui puoi cambiare la tua password. Scegline una buon

en: You can create a new account to start posting notices.
it: !Puoi creare un nuovo account per iniziare a inviare messagg

en: You can only tag people you are subscribed to or who are subscribed to you.
it: .Puoi etichettare sole le persone a cui sei abbonato o che sono abbonate a t

en: You can receive SMS messages through email from %%site.name%%.
it: .Puoi ricevere messaggi SMS attraverso l'email da %%site.name%

en: You can remove an OpenID from your account
it: .Puoi rimuovere un OpenID dal tuo accoun

en: You can remove an OpenID from your account by clicking the button marked "Remove".
it:  Puoi rimuovere un OpenID dal tuo account facendo clic su "Rimuovi

en: You can send and receive notices through Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%). Configure your address and settings below.
it: .Puoi inviare e ricevere messaggi attraverso i servizi di [messaggistica istantanea](%%doc.im%%) Jabber/GTalk. Configura il tuo indirizzo e le impostazioni qui di seguit

en: You can update your personal profile info here
it: .Qui puoi aggiornare il tuo profilo personal

en: You can update your personal profile info here so people know more about you.
it:  Qui puoi aggiornare le informazioni del tuo profilo personale, così gli altri potranno conoscere qualcosa in più di t

en: You can upload a logo image for your group.
it: .Puoi caricare un'immagine per il logo del tuo grupp

en: You can upload your personal avatar.
it: .Qui puoi caricare la tua immagine personal

en: You can use the local subscription!
it: .Puoi usare l'abbonamento local

en: You can't register if you don't agree to the license.
it: !Non puoi registrarti se non accetti la licenz

en: You can't send a message to this user.
it: .Non puoi inviare un messaggio a questo utent

en: You did not send us that profile
it: .Non hai inviato quel profi

en: You have a new posting address on %1$s.
it: oHai un nuovo indirizzo di ricezione su %1$s.

en: You have a new posting address on %1$s.
    
    Send email to %2$s to post new messages.
    
    More email instructions at %3$s.
    
    Faithfully yours,
    %4$s
it: 
    Hai un nuovo indirizzo di invio su %1$s.
    
    Scrivi le email a %2$s per inviare nuovi messaggi.
    
    Puoi trovare maggiori informazioni presso %3$s.
    
    Cordiali saluti,
    %4

en: You have already blocked this user.
it: sHai già bloccato questo utent

en: You have been invited to %s
it: .Hai un invito per

en: You may not delete another user's status.
it: sNon puoi eliminare lo stato di un altro utent

en: You may not leave a group while you are its administrator.
it: .Non puoi lasciare un gruppo fintantoché ne sei amministrator

en: You must be an admin to edit the group
it: .Devi essere amministratore per modificare il grup

en: You must be logged in to create a group.
it: oDevi eseguire l'accesso per creare un grupp

en: You must be logged in to invite other users to use %s
it: .Devi eseguire l'accesso per invitare altri utenti a usare

en: You must be logged in to join a group.
it: sDevi eseguire l'accesso per iscriverti a un grupp

en: You must be logged in to leave a group.
it: .Devi eseguire l'accesso per lasciare un grupp

en: You will be notified when your invitees accept the invitation and register on the site. Thanks for growing the community!
it: .Riceverai una notifica quando i tuoi invitati accetteranno e si registreranno sul sito. Grazie per l'aiuto ad accrescere la comunit�

en: You've been identified. Enter a
it: !Sei ora identificato. Inserisci u

en: You've been identified. Enter a  new password below.
it:  Sei ora identificato/a. Inserisci una nuova password qui di seguito

en: You've been nudged by %s
it:  %s ti ha richiama

en: Your OpenID URL
it: oIl tuo URL Open

en: Your incoming messages
it: DI tuoi messaggi in arri

en: Your nickname on this server,
it: oIl tuo soprannome su questo server

en: Your nickname on this server, or your registered email address.
it:  Il tuo soprannome su questo server o il tuo indirizzo email registrat

en: Your sent messages
it: .I tuoi messaggi invia

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites
it: i[OpenID](%%doc.openid%%) ti consente di collegarti a molti sit

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites  with the same user account.  Manage your associated OpenIDs from here.
it:  [OpenID](%%doc.openid%%) ti permette di accedere a molti siti con lo stesso account. Gestisci i tuoi OpenID associati da qu

en: a few seconds ago
it: .pochi secondi

en: about %d days ago
it: acirca %d giorni

en: about %d hours ago
it: acirca %d ore

en: about %d minutes ago
it: acirca %d minuti

en: about %d months ago
it: acirca %d mesi

en: about a day ago
it: acirca un giorno

en: about a minute ago
it: acirca un minuto

en: about a month ago
it: acirca un mese

en: about a year ago
it: acirca un anno

en: about an hour ago
it: acirca un'ora

en: delete
it: aelimi

en: description is too long (max 140 chars).
it: aLa descrizione è troppo lunga (max 140 caratteri

en: in reply to
it: .in risposta

en: in reply to...
it: ain risposta a.

en: license.
it: .licenz

en: reply
it: .rispon

en: same as password above
it: istessa password di sop

en: unsupported file type
it: atipo di file non supporta

en: « After
it: o« Successi
