StatusNet - en to cs translation catalogue (482 entries)

en:  except this private data: password, email address, IM address, and phone number.
cs:  až na tyto privátní data: heslo, emailová adresa, IM adresa, telefonní číslo.

en: %1$s / Updates mentioning %2$s
cs: %1 statusů na %2

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
cs: %1 od teď naslouchá tvým sdělením v %2

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    %4$s%5$s%6$s
    Faithfully yours,
    %7$s.
    
    ----
    Change your email address or notification options at %8$s
cs: %1 naslouchá vašim sdělením na %s. 
    
    	%3
    
    S úctou váš,
    %4$s.

en: %1$s's status on %2$s
cs: %1 statusů na %2

en: %s (@%s) added your notice as a favorite
cs: %1 od teď naslouchá tvým sdělením v %2

en: %s and friends
cs: %s a přátelé

en: %s and friends, page %d
cs: %s a přátelé

en: %s blocked profiles
cs: Uživatel nemá profil.

en: %s blocked profiles, page %d
cs: %s a přátelé

en: %s blocked users
cs: Žádný takový uživatel.

en: %s is not a member of any group.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: %s is not a valid color!
cs: Stránka není platnou URL.

en: %s is not listening to anyone.
cs: %1 od teď naslouchá tvým sdělením v %2

en: %s subscribers
cs: Odběratelé

en: %s subscriptions
cs: Všechny odběry

en: %s subscriptions, page %d
cs: Všechny odběry

en: %s's favorite notices, page %d
cs: Žádné takové oznámení.

en: %s's groups
cs: Profil

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
cs: **%%site.name%%** je služba microblogů, kterou pro vás poskytuje [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
cs: **%%site.name%%** je služba mikroblogů.

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
cs: 1-64 znaků nebo čísel, bez teček, čárek a mezer

en: 6 or more characters
cs: 6 a více znaků

en: 6 or more characters, and don't forget it!
cs: 6 a více znaků, a nezapomeňte

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
cs: Ověřující kód byl poslán na vloženou IM adresu. Musíte prokázat %s pro posílání zpráv.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your phone for the code and instructions on how to use it.
cs: Tento potvrzující kód vám nepatří!

en: API method not found.
cs: Potvrzující kód nebyl nalezen

en: About
cs: O nás

en: Accept
cs: Přijmout

en: Access
cs: Přijmout

en: Account
cs: O nás

en: Add
cs: Přidat

en: Address
cs: Adresa

en: After
cs: « Novější

en: Alias "%s" already in use. Try another one.
cs: Přezdívku již někdo používá. Zkuste jinou

en: All subscribers
cs: Odběratelé

en: All subscriptions
cs: Všechny odběry

en: Already logged in.
cs: Již přihlášen

en: Authorize subscription
cs: Autorizovaný odběr

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
cs: Příště automaticky přihlásit; ne pro počítače, které používá

en: Automatically subscribe new users to this user.
cs: Odběr autorizován

en: Available characters
cs: 6 a více znaků

en: Avatar
cs: Obrázek

en: Avatar deleted.
cs: Obrázek nahrán

en: Avatar directory
cs: Obrázek nahrán

en: Avatar path
cs: Obrázek nahrán

en: Avatar server
cs: Nastavení

en: Avatar settings
cs: Nastavení

en: Avatar updated.
cs: Obrázek nahrán

en: Avatars
cs: Obrázek

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
cs: Čakám na potvrzení této adresy. Zkontrolujte zprávy na vašem Jabber/GTalk účtu. (Přidal jste si %s do vašich kontaktů?)

en: Basic site configuration
cs: Potvrzení emailové adresy

en: Before
cs: Starší »

en: Bio
cs: O mě

en: Bio is too long (max %d chars).
cs: Text je příliš dlouhý (maximální délka je 140 zanků)

en: Block this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Block this user from this group
cs: Žádný takový uživatel.

en: Block user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Block user from group
cs: Žádný takový uživatel.

en: Blocked
cs: Žádný takový uživatel.

en: Can't save new password.
cs: Nelze uložit nové heslo

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cannot normalize that Jabber ID
cs: Nelze normalizovat JabberID

en: Cannot read file.
cs: Žádné takové oznámení.

en: Can’t read avatar URL ‘%s’.
cs: Nelze přečíst adresu obrázku '%s'

en: Change
cs: Změnit

en: Change colours
cs: Změnit heslo

en: Change logo
cs: Změnit heslo

en: Change password
cs: Změnit heslo

en: Change site configuration
cs: Odběry

en: Change theme
cs: Změnit

en: Change your password.
cs: Změnit heslo

en: Closed
cs: Žádný takový uživatel.

en: Confirm
cs: Heslo znovu

en: Confirm Address
cs: Potvrď adresu

en: Confirmation cancelled.
cs: Potvrď zrušení

en: Confirmation code not found.
cs: Potvrzující kód nebyl nalezen

en: Connect
cs: Připojit

en: Connect to services
cs: Nelze přesměrovat na server: %s

en: Contact
cs: Kontakt

en: Contact email address for your site
cs: Žádný registrovaný email pro tohoto uživatele.

en: Content
cs: Připojit

en: Conversation
cs: Umístění

en: Could not convert request token to access token.
cs: Nelze konvertovat řetězec požadavku na přístupový řetězec.

en: Could not create aliases.
cs: Nelze uložin informace o obrázku

en: Could not create group.
cs: Nelze uložin informace o obrázku

en: Could not create login token for %s
cs: Nelze vytvořit OpenID z: %s

en: Could not determine file's mime-type!
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Could not determine source user.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Could not find a user with nickname %s
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Could not find target user.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Could not join user %s to group %s
cs: Nelze přesměrovat na server: %s

en: Could not join user %s to group %s.
cs: Nelze přesměrovat na server: %s

en: Could not remove user %s to group %s
cs: Nelze vytvořit OpenID z: %s

en: Could not remove user %s to group %s.
cs: Nelze vytvořit OpenID z: %s

en: Could not save profile.
cs: Nelze uložit profil

en: Could not save subscription.
cs: Nelze vytvořit odebírat

en: Could not save tags.
cs: Nelze uložin informace o obrázku

en: Could not set group membership.
cs: Nelze vytvořit odebírat

en: Could not unfollow user: User not found.
cs: Nelze přesměrovat na server: %s

en: Could not update group.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Could not update user.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Could not update your design.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Couldn't delete email confirmation.
cs: Nelze smazat potvrzení emailu

en: Couldn't delete subscription.
cs: Nelze smazat odebírání

en: Couldn't insert confirmation code.
cs: Nelze vložit potvrzující kód

en: Couldn't insert new subscription.
cs: Nelze vložit odebírání

en: Couldn't save profile.
cs: Nelze uložit profil

en: Couldn't save tags.
cs: Nelze uložit profil

en: Couldn't update user.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Couldn't update your design.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: Couldn’t get a request token.
cs: Nelze získat řetězec požadavku.

en: Create a new group
cs: Vytvořit nový účet

en: Create an account
cs: Vytvořit nový účet

en: Created
cs: Vytvořit

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
cs: Potvrzené Jabber/GTalk adresy

en: DB error inserting reply: %s
cs: Chyba v DB při vkládání odpovědi: %s

en: Default subscription
cs: Všechny odběry

en: Delete this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Describe the group or topic
cs: Popiš sebe a své zájmy ve 140 znacích

en: Describe the group or topic in %d characters
cs: Popiš sebe a své zájmy ve 140 znacích

en: Describe yourself and your interests
cs: Popiš sebe a své zájmy ve 140 znacích

en: Describe yourself and your interests in %d chars
cs: Popiš sebe a své zájmy ve 140 znacích

en: Description
cs: Odběry

en: Description is too long (max %d chars).
cs: Text je příliš dlouhý (maximální délka je 140 zanků)

en: Design configuration
cs: Potvrzení emailové adresy

en: Design preferences saved.
cs: Nastavení uloženo

en: Design your profile
cs: Uživatel nemá profil.

en: Do not block this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Do not block this user from this group
cs: Nelze přesměrovat na server: %s

en: Do not delete this notice
cs: Žádné takové oznámení.

en: Duplicate notice
cs: Nové sdělení

en: Edit Avatar
cs: Obrázek

en: Edit profile settings
cs: Nastavené Profilu

en: Email address already exists.
cs: Emailová adresa již existuje

en: Email address confirmation
cs: Potvrzení emailové adresy

en: Enter a nickname or email address.
cs: Zadej přezdívku nebo emailovou adresu

en: Error inserting avatar
cs: Chyba při kládání obrázku

en: Error inserting new profile
cs: Chyba při vkládání nového profilu

en: Error inserting remote profile
cs: Chyba při vkládaní vzdáleného profilu

en: Error removing the block.
cs: Chyba při ukládaní uživatele

en: Error saving address confirmation.
cs: Chyba při ukládání potvrzení adresy

en: Error saving notice.
cs: Problém při ukládání sdělení

en: Error saving user; invalid.
cs: Chyba při ukládaní uživatele; neplatný

en: Error setting user.
cs: Chyba nastavení uživatele

en: Error setting user. You are probably not authorized.
cs: Neautorizován.

en: Error updating remote profile
cs: Chyba při aktualizaci vzdáleného profilu

en: Error with confirmation code.
cs: Chyba v ověřovacím kódu

en: FOAF for %s group
cs: Feed sdělení pro %s

en: Failed updating avatar.
cs: Nahrávání obrázku selhalo.

en: Failed updating logo.
cs: Nahrávání obrázku selhalo.

en: Favor this notice
cs: Žádné takové oznámení.

en: Feed for favorites of %s (Atom)
cs: Feed přítel uživatele: %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 1.0)
cs: Feed přítel uživatele: %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 2.0)
cs: Feed přítel uživatele: %s

en: Feed for friends of %s (Atom)
cs: Feed přítel uživatele: %s

en: Feed for friends of %s (RSS 1.0)
cs: Feed přítel uživatele: %s

en: Feed for friends of %s (RSS 2.0)
cs: Feed přítel uživatele: %s

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
cs: Z bezpečnostních důvodů, prosím zadejte znovu své jméno a heslo.

en: Full name
cs: Celé jméno

en: Full name is too long (max 255 chars).
cs: Jméno je moc dlouhé (maximální délka je 255 znaků)

en: Group not found!
cs: Žádný požadavek nebyl nalezen!

en: Group profile
cs: Žádné takové oznámení.

en: Group search
cs: Hledání lidí

en: Groups %s is a member of on %s.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: Help
cs: Nápověda

en: Help me!
cs: Nápověda

en: Home
cs: Domů

en: Homepage
cs: Moje stránky

en: Homepage is not a valid URL.
cs: Stránka není platnou URL.

en: Homepage: %s
cs: Moje stránky: %s

en: IM Address
cs: IM adresa

en: IM Settings
cs: IM nastavení

en: IM is not available.
cs: Tato stránka není k dispozici v typu média která přijímáte.

en: Incorrect old password
cs: Neplatné heslo

en: Incorrect username or password.
cs: Neplatné jméno nebo heslo

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
cs: Návod jak obnovit heslo byl odeslát na vaší emailovou adresu zaregistrovanou u vašeho účtu.

en: Invalid alias: "%s"
cs: Neplatná adresa '%s'

en: Invalid logo URL.
cs: Neplatná velikost

en: Invalid notice content
cs: Neplatný obsah sdělení

en: Invalid or expired token.
cs: Neplatný obsah sdělení

en: Invalid profile URL (bad format)
cs: Neplatná adresa profilu (špatný formát)

en: Invalid size.
cs: Neplatná velikost

en: Invalid tag: "%s"
cs: Neplatná adresa '%s'

en: Invalid username or password.
cs: Neplatné jméno nebo heslo

en: Invitations
cs: Umístění

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
cs: Běží na [StatusNet](http://status.net/) mikroblogovací program, verze %s, dostupná pod [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).

en: Jabber
cs: Žádné Jabber ID.

en: Jabber ID already belongs to another user.
cs: Jabber ID již patří jinému uživateli

en: Jabber or GTalk address, like "UserName@example.org". First, make sure to add %s to your buddy list in your IM client or on GTalk.
cs: Jabber nebo GTalk adresy, například "jmeno@neco.cz". Neprve se ujistěte že jste přidal %s do vašeho seznamu kontaktů.

en: Join
cs: Přihlásit

en: Leave
cs: Uložit

en: Links
cs: Přihlásit

en: Local
cs: Umístění

en: Location
cs: Umístění

en: Location for the group, if any, like "City, State (or Region), Country"
cs: Místo. Město, stát.

en: Location is too long (max 255 chars).
cs: Umístění příliš dlouhé (maximálně 255 znaků)

en: Location: %s
cs: Umístění %s

en: Login
cs: Přihlásit

en: Login with a username and password
cs: Neplatné jméno nebo heslo

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account.
cs: Přihlaste se pomocí vaší prezdívky a hesla. Zatím nejste zaregistrován? [Registrovat](%%action.register%%) nový účet, nebo vyzkoušejte [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Logo
cs: Odhlásit

en: Logo updated.
cs: Obrázek nahrán

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Lost or forgotten password?
cs: Ztracené nebo zapomenuté heslo?

en: Lost our file.
cs: Žádné takové oznámení.

en: Member since
cs: Členem od

en: Members
cs: Členem od

en: My text and files are available under
cs: Mé texty a soubory jsou k dispozici pod

en: Never
cs: Obnovit

en: New notice
cs: Nové sdělení

en: New password
cs: Nové heslo

en: New password successfully saved. You are now logged in.
cs: Nové heslo bylo uloženo. Nyní jste přihlášen.

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Nickname already in use. Try another one.
cs: Přezdívku již někdo používá. Zkuste jinou

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
cs: Přezdívka může obsahovat pouze malá písmena a čísla bez mezer

en: Nickname of the user you want to follow
cs: Přezdívka uživatele, kterého chcete sledovat

en: No Jabber ID.
cs: Žádné Jabber ID.

en: No authorization request!
cs: Žádné potvrení!

en: No configuration file found.
cs: Žádný potvrzující kód.

en: No confirmation code.
cs: Žádný potvrzující kód.

en: No content!
cs: Žádný obsah!

en: No id argument.
cs: Žádný takový dokument.

en: No id.
cs: Žádné id

en: No nickname
cs: Žádná přezdívka.

en: No nickname.
cs: Žádná přezdívka.

en: No notice
cs: Nové sdělení

en: No notice id
cs: Nové sdělení

en: No one is subscribed to you.
cs: Vzdálený odběr

en: No pending confirmation to cancel.
cs: Nečeká žádné potvrzení na zrušení.

en: No profile id in request.
cs: Nebylo vráceno žádné URL profilu od servu.

en: No profile with that id.
cs: Vzdálený profil s nesouhlasícím profilem

en: No registered email address for that user.
cs: Žádný registrovaný email pro tohoto uživatele.

en: No results.
cs: Žádné výsledky.

en: No return-to arguments
cs: Žádný takový dokument.

en: No size.
cs: Žádná velikost

en: No such attachment.
cs: Žádný takový dokument.

en: No such document.
cs: Žádný takový dokument.

en: No such file.
cs: Žádné takové oznámení.

en: No such group
cs: Žádné takové oznámení.

en: No such group.
cs: Žádné takové oznámení.

en: No such notice.
cs: Žádné takové oznámení.

en: No such page
cs: Žádné takové oznámení.

en: No such recovery code.
cs: Žádný takový obnovující kód.

en: No such tag.
cs: Žádné takové oznámení.

en: No such user.
cs: Žádný takový uživatel.

en: Not a local user.
cs: Žádný takový uživatel.

en: Not a recovery code.
cs: Není obnovujícím kódem

en: Not a valid Jabber ID
cs: Není platným Jabber ID

en: Not a valid email address.
cs: Není platnou mailovou adresou.

en: Not a valid nickname.
cs: Není platnou přezdívkou.

en: Not a valid people tag: %s
cs: Není platnou mailovou adresou.

en: Not a valid profile URL (no YADIS document or no or invalid XRDS defined).
cs: Není platnou adresou profilu (není YADIS dokumentem).

en: Not an image or corrupt file.
cs: Není obrázkem, nebo jde o poškozený soubor.

en: Not expecting this response!
cs: Nečekaná odpověď.

en: Not found.
cs: Žádný požadavek nebyl nalezen!

en: Not logged in
cs: Nepřihlášen

en: Not logged in.
cs: Nepřihlášen

en: Not subscribed!
cs: Nepřihlášen!

en: Note
cs: Sdělení

en: Notice
cs: Sdělení

en: Notice deleted.
cs: Sdělení

en: Notice feed for %s (Atom)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for %s (RSS 1.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for %s (RSS 2.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for %s group (Atom)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for %s group (RSS 1.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for %s group (RSS 2.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for %s tagged %s (RSS 1.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for tag %s (Atom)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 1.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 2.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Notice has no profile
cs: Sdělení nemá profil

en: Notice posted
cs: Sdělení

en: Notices
cs: Sdělení

en: Notices tagged with %s, page %d
cs: Mikroblog od %s

en: Old password
cs: Staré heslo

en: Options saved.
cs: Nastavení uloženo

en: Other Settings
cs: Nastavení

en: Page notice
cs: Nové sdělení

en: Partial upload.
cs: Částečné náhrání.

en: Password
cs: Heslo

en: Password and confirmation do not match.
cs: Heslo a potvrzení nesouhlasí

en: Password change
cs: Heslo uloženo

en: Password must be 6 chars or more.
cs: Heslo musí být alespoň 6 znaků dlouhé

en: Password recovery requested
cs: Žádost o obnovu hesla

en: Password saved.
cs: Heslo uloženo

en: Passwords don't match.
cs: Hesla nesouhlasí

en: Paths configuration
cs: Potvrzení emailové adresy

en: People %s subscribes to
cs: Vzdálený odběr

en: People search
cs: Hledání lidí

en: People subscribed to %s
cs: Vzdálený odběr

en: Personal
cs: Osobní

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user’s notices. If you didn’t just ask to subscribe to someone’s notices, click “Reject”.
cs: Prosím zkontrolujte tyto detailu, a ujistěte se že opravdu chcete odebírat sdělení tohoto uživatele. Pokud ne, ask to subscribe to somone's notices, klikněte na "Zrušit"

en: Popular
cs: Hledání lidí

en: Popular notices
cs: Žádné takové oznámení.

en: Popular notices, page %d
cs: Žádné takové oznámení.

en: Post a notice when my Jabber/GTalk status changes.
cs: Poslat oznámení, když se změní můj Jabber/Gtalk status.

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preferences saved.
cs: Nastavení uloženo

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Private
cs: Soukromí

en: Problem saving notice.
cs: Problém při ukládání sdělení

en: Problem saving notice. Too long.
cs: Problém při ukládání sdělení

en: Problem saving notice. Unknown user.
cs: Problém při ukládání sdělení

en: Profile
cs: Profil

en: Profile URL
cs: Adresa Profilu

en: Profile design
cs: Nastavené Profilu

en: Profile information
cs: Neznámý profil

en: Profile settings
cs: Nastavené Profilu

en: Provider
cs: Profil

en: Public
cs: Veřejné

en: Public Stream Feed (Atom)
cs: Veřejný Stream Feed

en: Public Stream Feed (RSS 1.0)
cs: Veřejný Stream Feed

en: Public Stream Feed (RSS 2.0)
cs: Veřejný Stream Feed

en: Public tag cloud
cs: Veřejný Stream Feed

en: Public timeline
cs: Veřejné zprávy

en: Public timeline, page %d
cs: Veřejné zprávy

en: Recover
cs: Obnovit

en: Recover password
cs: Obnovit

en: Recovery code for unknown user.
cs: Obnovyt kód pro neznámého uživatele

en: Register
cs: Registrovat

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Reject this subscription
cs: Všechny odběry

en: Remember me
cs: Zapamatuj si mě

en: Remote service uses unknown version of OMB protocol.
cs: Neznámá verze OMB protokolu.

en: Remote subscribe
cs: Vzdálený odběr

en: Remove
cs: Odstranit

en: Replies
cs: Odpovědi

en: Replies feed for %s (Atom)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Replies feed for %s (RSS 1.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Replies feed for %s (RSS 2.0)
cs: Feed sdělení pro %s

en: Replies to %1$s on %2$s!
cs: Odpovědi na %s

en: Replies to %s
cs: Odpovědi na %s

en: Replies to %s, page %d
cs: Odpovědi na %s

en: Reply
cs: odpověď

en: Reply to %s sent
cs: Odpovědi na %s

en: Reset password
cs: Resetovat heslo

en: SMS is not available.
cs: Tato stránka není k dispozici v typu média která přijímáte.

en: Same as password above
cs: Stejné jako heslo výše

en: Sandbox this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Save
cs: Uložit

en: Save paths
cs: Nové sdělení

en: Save site settings
cs: Nastavení

en: Search
cs: Hledat

en: Search for groups on %%site.name%% by their name, location, or description. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
cs: Hledej uživatele na %%site.name%% podle jejich jména, místa, nebo zájmů. Minimální délka musí být alespoň 3 znaky

en: Search for notices on %%site.name%% by their contents. Separate search terms by spaces; they must be 3 characters or more.
cs: Hledej sdělení na %%site.name%% podle obsahu. Minimální délka musí být alespoň 3 znaky

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
cs: Hledej uživatele na %%site.name%% podle jejich jména, místa, nebo zájmů. Minimální délka musí být alespoň 3 znaky

en: Search help
cs: Hledat

en: Search results for "%s" on %s
cs:  Hledej "%s" ve Streamu

en: Search site
cs: Hledat

en: Secondary site navigation
cs: Odběry

en: Send
cs: Odeslat

en: Send a notice
cs: Nové sdělení

en: Send me notices through Jabber/GTalk.
cs: Zasílat oznámení pomocí Jabber/GTalk

en: Server
cs: Obnovit

en: Settings saved.
cs: Nastavení uloženo

en: Sidebar
cs: Hledat

en: Sign up for a new account
cs: Vytvořit nový účet

en: Silence
cs: Nové sdělení

en: Silence this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Site content license
cs: Nové sdělení

en: Site logo
cs: Nové sdělení

en: Site name
cs: Nové sdělení

en: Site notice
cs: Nové sdělení

en: Site path
cs: Nové sdělení

en: Site theme
cs: Nové sdělení

en: Sometimes
cs: Sdělení

en: Sorry, invalid invitation code.
cs: Chyba v ověřovacím kódu

en: Source
cs: Zdroj

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Status deleted.
cs: Obrázek nahrán

en: Subscribe
cs: Odebírat

en: Subscribe to a remote user
cs: Odběr autorizován

en: Subscribe to this user
cs: Odběr autorizován

en: Subscribed
cs: Odebírat

en: Subscribers
cs: Odběratelé

en: Subscription authorized
cs: Odběr autorizován

en: Subscription rejected
cs: Odběr odmítnut

en: Subscriptions
cs: Odběry

en: System error uploading file.
cs: Chyba systému při nahrávání souboru

en: Text search
cs: Vyhledávání textu

en: That address has already been confirmed.
cs: Adresa již byla potvrzena

en: That confirmation code is not for you!
cs: Tento potvrzující kód vám nepatří!

en: That file is too big. The maximum file size is %s.
cs: Je to příliš dlouhé. Maximální sdělení délka je 140 znaků

en: That is already your Jabber ID.
cs: Toto je již vaše Jabber

en: That is not your Jabber ID.
cs: Toto není váš Jabber

en: That is the wrong IM address.
cs: Toto je špatná IM adresa

en: That's too long. Max message size is %d chars.
cs: Je to příliš dlouhé. Maximální sdělení délka je 140 znaků

en: That's too long. Max notice size is %d chars.
cs: Je to příliš dlouhé. Maximální sdělení délka je 140 znaků

en: The address "%s" has been confirmed for your account.
cs: Adresa "%s" byla potvrzena pro váš účet

en: The address was removed.
cs: Adresa byla odstraněna

en: The subscription has been authorized, but no callback URL was passed. Check with the site’s instructions for details on how to authorize the subscription. Your subscription token is:
cs: Odběr byl potvrzen, ale neprošla žádná callback adresa. Zkontrolujte v nápovědě jak správně postupovat při potvrzování odběru. Váš řetězec odběru je:

en: The subscription has been rejected, but no callback URL was passed. Check with the site’s instructions for details on how to fully reject the subscription.
cs: Odebírání bylo zamítnuto, ale neprošla žádná callback adresa. Zkontrolujte v nápovědě jak správně postupovat při zamítání odběru

en: Theme directory not readable: %s
cs: Tato stránka není k dispozici v typu média která přijímáte.

en: Theme not available: %s
cs: Tato stránka není k dispozici v typu média která přijímáte.

en: These are the people who listen to %s's notices.
cs: Toto jsou lidé, kteří naslouchají %s sdělením

en: These are the people who listen to your notices.
cs: Toto jsou lidé, kteří naslouchají vašim sdělením

en: These are the people whose notices %s listens to.
cs: Toto jsou lidé, jejiž sdělením %s naslouchá

en: These are the people whose notices you listen to.
cs: Toto jsou lidé, jejiž sdělením nasloucháte

en: This confirmation code is too old. Please start again.
cs: Tento potvrzující kód je příliš starý Prosím zkuste znovu

en: This page is not available in a media type you accept
cs: Tato stránka není k dispozici v typu média která přijímáte.

en: This person is subscribed to you: | These people are subscribed to you:
cs[0]: Vzdálený odběr
cs[1]: Vzdálený odběr

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%), or [register](%%action.register%%) a new  account. If you already have an account  on a [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%),  enter your profile URL below.
cs: Pro odebírání, se musíte [přihlásit](%%action.login%%), nebo [registrovat](%%action.register%%) nový účet. Pokud již máte účet na [kompatibilních mikroblozích](%%doc.openmublog%%), vložte níže asdresu

en: URL of the homepage or blog of the group or topic
cs: Adresa vašich stránek, blogu nebo profilu na jiných stránkách.

en: URL of your homepage, blog, or profile on another site
cs: Adresa vašich stránek, blogu nebo profilu na jiných stránkách.

en: URL of your profile on another compatible microblogging service
cs: Adresa profilu na jiných kompatibilních mikroblozích.

en: URL shortening service is too long (max 50 chars).
cs: Umístění příliš dlouhé (maximálně 255 znaků)

en: Unblock this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Unblock user from group
cs: Žádný takový uživatel.

en: Unexpected form submission.
cs: Nečekaná forma submission.

en: Unexpected password reset.
cs: Nečekané resetování hesla.

en: Unrecognized address type %s
cs: Neznámý typ adresy %s

en: Unsandbox this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Unsilence this user
cs: Žádný takový uživatel.

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Unsubscribed
cs: Odhlásit

en: Unsupported format.
cs: Nepodporovaný formát obrázku.

en: Unsupported image file format.
cs: Nepodporovaný formát obrázku.

en: Updates favored by %1$s on %2$s!
cs: Mikroblog od %s

en: Updates from members of %1$s on %2$s!
cs: Mikroblog od %s

en: Updates matching search term "%1$s" on %2$s!
cs: Všechny položky obsahující "%s"

en: Updates tagged with %1$s on %2$s!
cs: Mikroblog od %s

en: Updates with "%s"
cs: Mikroblog od %s

en: Upload an avatar
cs: Nahrávání obrázku selhalo.

en: Upload file
cs: Upload

en: Used only for updates, announcements, and password recovery
cs: Použije se pouze pro aktualizace, oznámení a obnovu hesla.

en: User being listened to does not exist.
cs: Úživatel, kterému nasloucháte neexistuje.

en: User has blocked you.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User has no profile.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User is already blocked from group.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User is already sandboxed.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User is already silenced.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User is not a member of group.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: User is not blocked from group.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User is not sandboxed.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User is not silenced.
cs: Uživatel nemá profil.

en: User nickname
cs: Přezdívka

en: User profile
cs: Uživatel nemá profil.

en: View profile designs
cs: Nastavené Profilu

en: What's up, %s?
cs: Co se děje %s?

en: Where you are, like "City, State (or Region), Country"
cs: Místo. Město, stát.

en: Wrong image type for avatar URL ‘%s’.
cs: Neplatný typ obrázku pro '%s'

en: You already blocked that user.
cs: Již jste přihlášen

en: You and friends
cs: %s a přátelé

en: You are a member of this group: | You are a member of these groups:
cs[0]: Neodeslal jste nám profil
cs[1]: Neodeslal jste nám profil

en: You are already a member of that group
cs: Již jste přihlášen

en: You are already a member of that group.
cs: Již jste přihlášen

en: You are already logged in!
cs: Již jste přihlášen

en: You are not a member of any groups.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: You are not a member of that group.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: You are not a member of this group.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: You are not authorized.
cs: Neautorizován.

en: You are not subscribed to anyone.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: You are not subscribed to that profile.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: You are subscribed to this person: | You are subscribed to these people:
cs[0]: Neodeslal jste nám profil
cs[1]: Neodeslal jste nám profil

en: You can only delete local users.
cs: Můžete použít místní odebírání.

en: You can send and receive notices through Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%). Configure your address and settings below.
cs: Můžete odesílat nebo přijámat sdělení pomocí Jabber/GTalk [zpráv](%%doc.im%%).Zadejte svou adresu níže.

en: You can update your personal profile info here so people know more about you.
cs: Zde můžete aktualizovat informace o vašem profilu, aby se lidé o vás mohli více dozvědět.

en: You can upload a background image for the site. The maximum file size is %1$s.
cs: Je to příliš dlouhé. Maximální sdělení délka je 140 znaků

en: You can use the local subscription!
cs: Můžete použít místní odebírání.

en: You can't register if you don't agree to the license.
cs: Nemůžete se registrovat, pokud nesouhlasíte s licencí.

en: You cannot delete users.
cs: Nelze aktualizovat uživatele

en: You cannot sandbox users on this site.
cs: Neodeslal jste nám profil

en: You haven't blocked that user.
cs: Již jste přihlášen

en: You must have a valid contact email address
cs: Není platnou mailovou adresou.

en: Your nickname on this server, or your registered email address.
cs: Vaše přezdívka na tomto servu, nebo váš email zadaný při registraci

en: a few seconds ago
cs: před pár sekundami

en: about %d days ago
cs: před %d dny

en: about %d hours ago
cs: asi před %d hodinami

en: about %d minutes ago
cs: asi před %d minutami

en: about %d months ago
cs: asi před %d mesíci

en: about a day ago
cs: asi přede dnem

en: about a minute ago
cs: asi před minutou

en: about a month ago
cs: asi před měsícem

en: about a year ago
cs: asi před rokem

en: about an hour ago
cs: asi před hodinou

en: content type
cs: Připojit

en: description is too long (max %d chars).
cs: Text je příliš dlouhý (maximální délka je 140 zanků)

en: from
cs:  od

en: in context
cs: Žádný obsah!

en: same as password above
cs: stejné jako heslo výše
