StatusNet - en to ru translation catalogue (1074 entries)

en:  a new account.
ru: Создать новую учетную запись

en:  except this private data: password,
ru: , за исключением моей приватной информации: пароля, почты, мессенджера, телефона.

en:  except this private data: password, email address, IM address, and phone number.
ru: , за исключением моей приватной информации: пароля, почты, мессенджера, телефона.

en:  tagged %s
ru: Записи, помеченные %s

en: %%%%site.name%%%% groups let you find and talk with
ru: %%%%site.name%%%% группы помогут вам найти и общаться с людьми по интересам. Подробнее о группах [читайте тут](%%doc.groups%%). Попробуйте [поискать существующие группы](%%%%action.groupsearch%%%%) или [создайте новую группу](%%%%action.newgroup%%%%).

en: %1$s (%2$s) is wondering what you are up to
ru: %1$s (%2$s) интересуется чем Вы занимались последнее время и предлагает Вам запостить парочку новостей.

en: %1$s (%2$s) sent you a private message:
ru: %1$s (%2$s) послал Вам приватное сообщение:

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
ru: %1$s приглашает вас присоединиться к %2$s (%3$s).

en: %1$s is now listening to
ru: %1$s теперь просматривает твои записи

en: %1$s just added your notice from %2$s
ru: %1$s добавил вашу запись от %2$s в состав своих любимых.

en: %1$s just added your notice from %2$s as one of their favorites.
ru: %1$s добавил вашу запись от %2$s в состав своих любимых.

en: %s (@%s) added your notice as a favorite
ru: %s добавил вашу запись в состав своих любимых

en: %s - %s
ru: %s (%s)

en: %s / Favorites from %s
ru: %s / Любимое от %s

en: %s Public Stream
ru: %s публичная лента

en: %s added your notice as a favorite
ru: %s добавил вашу запись в состав своих любимых

en: %s and friends
ru: %s и друзья

en: %s and friends, page %d
ru: %s и друзья, страница %d

en: %s blocked profiles
ru: Профиль пользователя

en: %s blocked profiles, page %d
ru: %s и друзья, страница %d

en: %s blocked users
ru: Заблокировать пользователя.

en: %s favorite notices
ru: Любимые записи %s

en: %s favorite notices, page %d
ru: Любимые записи %s, страница %d

en: %s group
ru: Группа %s

en: %s group members
ru: Участники группы %s

en: %s group members, page %d
ru: Участники группы %s, страница %d

en: %s group, page %d
ru: Группа %s, страница %d

en: %s groups
ru: Группы %s

en: %s groups, page %d
ru: Группы %s, страница %d

en: %s is not a member of any group.
ru: Вы не являетесь членом этой группы.

en: %s is not a valid color!
ru: URL Главной страницы неверен.

en: %s is not listening to anyone.
ru: %1$s теперь просматривает твои записи на %2$s.

en: %s joined group %s
ru: %s вступил в группу %s

en: %s left group %s
ru: %s покинул группу %s

en: %s public timeline
ru: %s общая хронология

en: %s status
ru: %s статус

en: %s subscribers
ru: %s подписчики

en: %s subscribers, page %d
ru: %s подписчики, страница %d

en: %s subscriptions
ru: Подписки %s

en: %s subscriptions, page %d
ru: Подписки %s, страница %d

en: %s timeline
ru: %s хронология

en: %s updates favorited by %s / %s.
ru: %s обновлённые любимые записи от %s / %s.

en: %s updates from everyone!
ru: %s обновлен для всех!

en: %s's favorite notices
ru: Любимые записи %s

en: %s's favorite notices, page %d
ru: Любимые записи %s, страница %d

en: %s's groups
ru: Группы %s

en: %s's profile
ru: Профиль

en: %s, page %d
ru: Входящие для %s - страница %d

en: 's profile
ru: Профиль

en: (None)
ru: (пока ничего нет)

en: (You should receive a message by email
ru: (Вам сразу же послано сообщение по электронной почте, с инструкциями по тому, как подтвердить свой электронный адрес.)

en: (You should receive a message by email momentarily, with
ru: (Вы получили электронное сообщение, от

en: (You should receive a message by email momentarily, with instructions on how to confirm your email address.)
ru: (Вы должный получить письмо с описанием того, как подтвердить свой электронный адрес.)

en: (none)
ru: (пока ничего нет)

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
ru: **%%site.name%%** — это сервис микроблогинга, созданный для вас при помощи [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
ru: **%%site.name%%** — сервис микроблогинга.

en: **%s** has an account on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
ru: **%s** зарегистрирован на %%%%site.name%%%%, сервисе для [микроблогинга](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging)

en: **%s** has an account on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool.
ru: **%s** является зарегистрированным участником %%%%site.name%%%% - сайта для [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг), созданного с использованием свободного программного обеспечения [StatusNet](http://status.net/).

en: **%s** has an account on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool. [Join now](%%%%action.register%%%%) to follow **%s**'s notices and many more! ([Read more](%%%%doc.help%%%%))
ru: **%s** является зарегистрированным участником %%%%site.name%%%% - сайта для [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг), созданного с использованием свободного программного обеспечения [StatusNet](http://status.net/). [Зарегистрируйся](%%%%action.register%%%%), чтобы всегда получать сообщения  участника **%s** и иметь доступ ко множеству других возможностей! ([Читать далее](%%%%doc.help%%%%))

en: **%s** is a user group on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
ru: **%s** - это группа пользователей на сайте %%%%site.name%%%%, для [микроблогинга](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging)

en: **%s** is a user group on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool. Its members share short messages about their life and interests.
ru: **%s** - это группа на сайте %%%%site.name%%%%, предоставляющем сервис [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг) , созданный с использованием свободного программного обеспечения [StatusNet](http://status.net/). Участники обмениваются короткими сообщениями о своих новостях.

en: **%s** is a user group on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool. Its members share short messages about their life and interests. [Join now](%%%%action.register%%%%) to become part of this group and many more! ([Read more](%%%%doc.help%%%%))
ru: **%s** - это группа на сайте %%%%site.name%%%%, предоставляющем сервис [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг), созданный с использованием свободного программного обеспечения [StatusNet](http://status.net/). Участники обмениваются короткими сообщениями о своих новостях. [Зарегистрируйся](%%%%action.register%%%%), чтобы стать участником группы и получить множество других возможностей! ([Читать далее](%%%%doc.help%%%%))

en: . Contributors should be attributed by full name or nickname.
ru: . Авторы должны определяться по полному имени или нику.

en: 1-64 lowercase letters or numbers,
ru: Разрешено от 1 до 64 латинских строчных букв или цифр, без пробелов и знаков пунктуации.

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
ru: 1-64 латинских строчных буквы или цифры, без пробелов

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces. Required.
ru: 1-64 латинских строчных букв или цифр, без пробелов. Обязательное поле.

en: 6 or more characters
ru: 6 или больше знаков

en: 6 or more characters, and don't forget it!
ru: 6 или более символов, и не забывайте его!

en: 6 or more characters. Required.
ru: 6 или более символов. Обязательное поле.

en: A confirmation code was sent
ru: Код подтверждения выслан

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
ru: Код подтверждения выслан на добавленный вами IM-адрес. Вы должны подтвердить %s для отправки вам сообщений.

en: A confirmation code was sent to the email address you added.
ru: Код подтверждения выслан на ваш электронный адрес, который Вы добавили. Проверьте входящие (а так же папку для спама).

en: A confirmation code was sent to the email address you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
ru: Код подтверждения выслан на добавленный вами электронный адрес. Просмотрите папку входящей почты (а также папку спама!), чтобы найти этот кода и инструкции по его использованию.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added.
ru: В ожидании подтверждения данного номера телефона.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
ru: Код подтверждения выслан на добавленный вами номер телефона. Посмотрите ваши входящие (а также папку спама!), чтобы найти этот код и инструкции по его использованию.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your phone for the code and instructions on how to use it.
ru: Код подтверждения выслан на мобильный номер, который вы добавили.  Посмотрите Ваши входящие сообщения (и папку для спама тоже!) для нахождения этого кода и инструкций по его использованию.

en: A list of the users blocked from joining this group.
ru: Список пользователей, являющихся членами этой группы.

en: A list of the users in this group.
ru: Список пользователей, являющихся членами этой группы.

en: A selection of some of the great users on %s
ru: Список наиболее активных, знаменитых и уважаемых пользователей на %s

en: A string to prefix notices with.
ru: Присоеденять префикс к записям

en: API method not found!
ru: Метод API не найден!

en: API method under construction.
ru: Метод API реконструируется.

en: About
ru: О проекте

en: About: %s
ru: О пользователе: %s

en: Accept
ru: Принять

en: Account
ru: Настройки

en: Add
ru: Добавить

en: Add OpenID
ru: Добавить OpenID

en: Add or edit %s design
ru: Добавить или изменить логотип группы %s

en: Add or edit %s logo
ru: Добавить или изменить логотип группы %s

en: Add or remove OpenIDs
ru: Добавить или удалить OpenID

en: Add to favorites
ru: Добавить в любимые

en: Add your Twitter account to automatically send
ru: Добавьте ваш аккаунт на Твиттере для автоматической отправки ваших записей на Твиттер, и подпишитесь на друзей с Твиттера, которые уже здесь.

en: Add your Twitter account to automatically send  your notices to Twitter, and subscribe to Twitter friends already here.
ru: Добавьте ваш аккаунт на Твиттере для автоматической отправки ваших записей на Твиттер,

en: Add your Twitter account to automatically send your notices to Twitter,
ru: Добавьте ваш аккаунт на Твиттере для автоматической отправки ваших записей на Твиттер,

en: Address
ru: Адрес

en: Addresses of friends to invite (one per line)
ru: Адреса друзей, которых ты хочешь пригласить (по одному на строчку)

en: Admin
ru: Настройки

en: Admins
ru: Настройки

en: After
ru: Сюда

en: Ajax Error
ru: Ошибка AJAX

en: Alias "%s" already in use. Try another one.
ru: Такое имя уже используется. Попробуйте какое-нибудь другое.

en: All
ru: Все

en: All
ru: Все

en: All groups
ru: Все группы

en: All members
ru: Все участники

en: All subscribers
ru: Все подписчики

en: All subscriptions
ru: Все подписки.

en: All the direct messages sent from %s
ru: Все прямые сообщения от %s

en: All the direct messages sent to %s
ru: Все прямые сообщения посланные для %s

en: All updates for %s
ru: Все обновления для %s

en: All updates matching search term "%s"
ru: Все обновления, соответствующие поисковому запросу «%s»

en: Allow %s to update my Facebook status
ru: Разрешить %s обновлять мой Facebook статус

en: Allow friends to nudge me and send me an email.
ru: Разрешить друзьям "подталкивать" меня и посылать мне электронные сообщения.

en: Already logged in.
ru: Уже авторизован.

en: Already subscribed!.
ru: Уже подписан!

en: Are you sure you want to block this user?
ru: Вы уверены, что хотите заблокировать этого пользователя?

en: Are you sure you want to delete this notice?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись?

en: Authorize subscription
ru: Авторизовать подписку

en: Automatic shortening service to use.
ru: Автоматически использовать выбранный сервис

en: Automatically login in the future;
ru: Автоматически авторизоваться в дальнейшем.

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
ru: Автоматическии входить в дальнейшем. Не для общедоступных компьютеров!

en: Automatically send my notices to Twitter.
ru: Автоматически отправлять мои записи на Твиттер.

en: Automatically subscribe to whoever
ru: Автоматически подписываться на всех, кто подписался на меня

en: Automatically subscribe to whoever subscribes to me (best for non-humans)
ru: Автоматически подписываться на всех, кто подписался на меня

en: Automatically update my Facebook status with my notices.
ru: Автоматически обновлять мой Facebook статус моими записями с %%site.name%%.

en: Available characters
ru: 6 или больше знаков

en: Avatar
ru: Аватар

en: Avatar deleted.
ru: Аватар обновлён.

en: Avatar settings
ru: Настройки аватара

en: Avatar updated.
ru: Аватар обновлён.

en: Awaiting confirmation on this address.
ru: В ожидании подтверждения данного адреса.

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
ru: В ожидании подтверждения этого адреса. Проверьте ваш Jabber/GTalk на предмет сообщения с дальнейшими инструкциями. (Вы включили %s в ваш список контактов?)

en: Awaiting confirmation on this address. Check your inbox (and spam box!) for a message with further instructions.
ru: Ждём подтверждения этого адреса. Проверь свой почтовый ящик (и папку для спама!), там будут дальнейшие инструкции.

en: Awaiting confirmation on this phone number.
ru: В ожидании подтверждения данного номера телефона.

en: Badge
ru: "Подтолкнуть"

en: Before
ru: Туда

en: Before »
ru: Ранее »

en: Bio
ru: Био

en: Bio is too long (max %d chars).
ru: Слишком длинное био (максимум 140 символов).

en: Bio is too long (max 140 chars).
ru: Слишком длинное био (максимум 140 символов).

en: Bio: %s
ru: Био: %s

en: Block
ru: Блокировать

en: Block this user
ru: Заблокировать пользователя.

en: Block this user from this group
ru: Список пользователей, являющихся членами этой группы.

en: Block user
ru: Заблокировать пользователя.

en: Block user failed.
ru: Неудача при блокировке пользователя.

en: Block user from group
ru: Заблокировать пользователя.

en: Blocked
ru: Блокировать

en: Can't delete this notice.
ru: Не удаётся удалить эту запись.

en: Can't read avatar URL '%s'
ru: Не удаётся прочитать URL аватары «%s»

en: Can't save new password.
ru: Не удаётся сохранить новый пароль.

en: Can't send direct messages to users who aren't your friend.
ru: Не удаётся посылать прямые сообщения пользователям, которые не являются Вашими друзьями.

en: Can't turn off notification.
ru: Нет оповещения.

en: Can't turn on notification.
ru: Есть оповещение.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cannot instantiate OpenID consumer object.
ru: Не удаётся подтвердить OpenID.

en: Cannot normalize that Jabber ID
ru: Не удаётся стандартизировать этот Jabber ID

en: Cannot normalize that email address
ru: Не удаётся стандартизировать этот электронный адрес

en: Cannot read file.
ru: Потерян файл.

en: Can’t read avatar URL ‘%s’.
ru: Не удается прочитать URL аватары из '%s'

en: Change
ru: Изменить

en: Change colours
ru: Изменить Ваш пароль

en: Change email handling
ru: Изменить электронный адрес

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change your email, avatar, password, profile
ru: Изменить ваш email, аватар, пароль, профиль и др.

en: Change your password
ru: Изменить ваш пароль

en: Change your password.
ru: Изменить ваш пароль

en: Change your profile settings
ru: Изменить ваши настройки профиля

en: Choose a tag to narrow list
ru: Выберите тэг из выпадающего списка

en: Command complete
ru: Команда завершена

en: Command failed
ru: Команда неудачна

en: Command not yet implemented.
ru: Команда ещё не выполнена.

en: Command results
ru: Команда исполнена

en: Commands:
ru: Команды:

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm Address
ru: Подтвердить адрес

en: Confirmation cancelled.
ru: Подтверждение отменено.

en: Confirmation code
ru: Код подтверждения

en: Confirmation code not found.
ru: Код подтверждения не найден.

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%.
ru: Наши поздравления, %s! И добро пожаловать на %%%%site.name%%%%.

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
ru: Поздравляем, %s! И добро пожаловать на %%%%site.name%%%%. Здесь Вы можете ...

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
    
    * Go to [your profile](%s) and post your first message.
    * Add a [Jabber/GTalk address](%%%%action.imsettings%%%%) so you can send notices through instant messages.
    * [Search for people](%%%%action.peoplesearch%%%%) that you may know or that share your interests. 
    * Update your [profile settings](%%%%action.profilesettings%%%%) to tell others more about you. 
    * Read over the [online docs](%%%%doc.help%%%%) for features you may have missed. 
    
    Thanks for signing up and we hope you enjoy using this service.
ru: Наши поздравления, %s! И добро пожаловать на %%%%site.name%%%%. Здесь вы можете…
    
    * Перейти на [ваш микроблог](%s) и опубликовать вашу первую запись.
    * Добавить ваш [адрес Jabber/GTalk](%%%%action.imsettings%%%%), для возможности отправлять записи через мгновенные сообщения.
    * [Найти людей](%%%%action.peoplesearch%%%%), которых вы, возможно, знаете, или с которыми разделяете одни и те же интересы.
    * Обновить ваши [настройки профиля](%%%%action.profilesettings%%%%), чтобы больше рассказать другим о себе.
    * Прочитать [документацию](%%%%doc.help%%%%), чтобы узнать о возможностях, о которые вы можете не знать.
    
    Спасибо за то, что присоединились к нам, надеемся, что вы получите удовольствие от использования данного сервиса!

en: Connect
ru: Соединить

en: Connect existing account
ru: Соединить с существующей записью

en: Connect to IM, SMS, Twitter
ru: Соединиться с IM, SMS, Twitter

en: Connect to SMS, Twitter
ru: Соединиться с IM, SMS, Twitter

en: Connect to services
ru: Не удаётся перенаправить на сервер: %s

en: Contact
ru: Контакты

en: Content
ru: Соединить

en: Conversation
ru: Код подтверждения

en: Could not convert request token to access token.
ru: Не удаётся преобразовать запросы в доступы.

en: Could not create OpenID form: %s
ru: Не удаётся создать OpenID-форму: %s

en: Could not create aliases.
ru: Не удаётся создать любимую запись.

en: Could not create favorite.
ru: Не удаётся создать любимую запись.

en: Could not create group.
ru: Не удаётся создать группу.

en: Could not delete favorite.
ru: Не удаётся удалить любимую запись.

en: Could not determine file's mime-type!
ru: Не удаётся вернуть публичный поток.

en: Could not determine source user.
ru: Не удаётся вернуть публичный поток.

en: Could not find a user with nickname %s
ru: Не удаётся одновить пользователя с подтверждённым электронным адресом.

en: Could not find membership record.
ru: Не удаётся найти учетную запись.

en: Could not find target user.
ru: Нет статусов.

en: Could not follow user: %s is already on your list.
ru: Не удается включить %s в список поддержки, он уже в Вашем списке.

en: Could not follow user: User not found.
ru: Не удаётся следовать за пользователем, т. к. такого пользователя не существует.

en: Could not insert message.
ru: Не удаётся вставить сообщение.

en: Could not join user %s to group %s
ru: Не удаётся присоеденить пользователя %s к группе %s

en: Could not join user %s to group %s.
ru: Не удаётся присоеденить пользователя %s к группе %s

en: Could not parse message.
ru: Сообщение не удаётся разобрать.

en: Could not redirect to server: %s
ru: Не удаётся перенаправить на сервер: %s

en: Could not remove user %s to group %s
ru: Не удаётся удалить пользователя %s из группы %s

en: Could not remove user %s to group %s.
ru: Не удаётся удалить пользователя %s из группы %s

en: Could not retrieve favorite notices.
ru: Не удаётся восстановить любимые записи.

en: Could not retrieve public stream.
ru: Не удаётся вернуть публичный поток.

en: Could not save avatar info
ru: Не удаётся сохранить информацию об аватаре

en: Could not save new profile info
ru: Не удаётся сохранить новую информацию профиля

en: Could not save subscription.
ru: Не удаётся сохранить подписку.

en: Could not save tags.
ru: Не удаётся сохранить теги.

en: Could not set group membership.
ru: Не удаётся назначить членство в группе.

en: Could not subscribe other to you.
ru: Не удаётся подписать других на вашу ленту.

en: Could not subscribe.
ru: Подписка неудачна.

en: Could not unfollow user: User not found.
ru: Не удаётся следовать пользователю, т.к. такого пользователя не существует.

en: Could not update group.
ru: Не удаётся обновить информацию о группе

en: Could not update message with new URI.
ru: Не удаётся обновить сообщение с новым URI.

en: Could not update user with confirmed email address.
ru: Не удаётся одновить пользователя с подтверждённым электронным адресом.

en: Could not verify your Twitter credentials!
ru: Не удаётся подтвердить Ваши данные по Твиттеру!

en: Couldn't convert request tokens to access tokens.
ru: Не удаётся преобразовать запросы в доступы.

en: Couldn't delete email confirmation.
ru: Не удаётся удалить подверждение по электронному адресу.

en: Couldn't delete subscription.
ru: Не удаётся удалить подписку.

en: Couldn't find any statuses.
ru: Нет статусов.

en: Couldn't get a request token.
ru: Не удаётся получить запрос.

en: Couldn't insert confirmation code.
ru: Не удаётся вставить код подтверждения.

en: Couldn't insert new subscription.
ru: Не удаётся вставить новую подписку.

en: Couldn't remove Facebook user.
ru: Не удаётся удалить Facebook-пользователя.

en: Couldn't remove Twitter user.
ru: Не удаётся удалить Твиттер-пользователя.

en: Couldn't save Twitter preferences.
ru: Не удаётся сохранить предпочтения Твиттера.

en: Couldn't save file.
ru: Не удаётся сохранить профиль.

en: Couldn't save profile.
ru: Не удаётся сохранить профиль.

en: Couldn't save tags.
ru: Не удаётся сохранить теги.

en: Couldn't update user for autosubscribe.
ru: Не удаётся обновить пользователя для автоподписки.

en: Couldn't update user record.
ru: Не удаётся обновить пользовательскую запись.

en: Couldn't update user.
ru: Не удаётся обновить пользователя.

en: Couldn't update your design.
ru: Не удаётся обновить пользователя.

en: Couldn’t get a request token.
ru: Не удаётся получить запрос.

en: Create
ru: Создать

en: Create a new group
ru: Создать новую группу

en: Create a new user with this nickname.
ru: Создать нового пользователя с таким именем.

en: Create an account
ru: Создать новый аккаунт

en: Create new account
ru: Создать новую учётную запись

en: Created
ru: Создать

en: Creating new account for OpenID that already has a user.
ru: Создать новую учетную запись для OpenID, у которого уже есть пользователь.

en: Crop
ru: Обрезать

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
ru: Подтверждённый в настоящее время Jabber/Gtalk - адрес.

en: Current confirmed SMS-enabled phone number.
ru: Подтверждённый в настоящее время SMS-доступный номер мобильного телефона.

en: Current confirmed email address.
ru: Подтверждённый в настоящее время электронный адрес.

en: Current verified Twitter account.
ru: Текущий проверенный аккаунт на Твиттере.

en: Currently
ru: Сейчас

en: DB error inserting hashtag: %s
ru: Ошибка баз данных при вставке хеш-тегов для %s

en: DB error inserting reply: %s
ru: Ошибка баз данных при вставке ответа для %s

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete notice
ru: Удалить запись

en: Delete this notice
ru: Удалить эту запись

en: Describe the group or topic
ru: Опиши группу при помощи 140 символов

en: Describe the group or topic in %d characters
ru: Опиши группу при помощи 140 символов

en: Describe the group or topic in 140 chars
ru: Опиши группу при помощи 140 символов

en: Describe yourself and your
ru: Опиши себя и свои интересы при помощи 140 символов.

en: Describe yourself and your interests
ru: Опиши себя и свои интересы при помощи 140 символов.

en: Describe yourself and your interests in %d chars
ru: Опиши себя и свои увлечения при помощи 140 символов

en: Describe yourself and your interests in 140 chars
ru: Опиши себя и свои увлечения при помощи 140 символов

en: Description
ru: Описание

en: Description is too long (max %d chars).
ru: Слишком длинное описание (максимум 140 символов)

en: Design preferences saved.
ru: Настройки синхронизации сохранены.

en: Design your profile
ru: Профиль пользователя

en: Direct Messages You've Sent
ru: Прямые сообщения посланные Вами

en: Direct message to %s sent
ru: Прямое сообщение для %s послано

en: Direct messages from %s
ru: Прямые сообщения для %s

en: Direct messages to %s
ru: Прямые сообщения для %s

en: Disfavor
ru: Нелюбимое

en: Disfavor favorite
ru: Разлюбить

en: Disfavor this notice
ru: Мне не нравиться эта запись

en: Do not block this user from this group
ru: Список пользователей, являющихся членами этой группы.

en: Do not delete this notice
ru: Не удаётся удалить эту запись.

en: Don't send a message to yourself;
ru: Вы не можете послать сообщение самому себе.

en: Don't send a message to yourself; just say it to yourself quietly instead.
ru: Не посылайте сообщения сами себе; просто потихоньку скажите это себе.

en: Duplicate notice
ru: Удалить запись

en: Edit %s group
ru: Изменить информацию о группе %s

en: Edit %s group properties
ru: Редактировать информацию о группе %s

en: Edit Avatar
ru: Аватар

en: Edit profile settings
ru: Настройки профиля

en: Email Address
ru: Электронный адрес

en: Email Settings
ru: Настройка почты

en: Email address already exists.
ru: Такой электронный адрес уже задействован.

en: Email address confirmation
ru: Подтверждение электронного адреса

en: Email address, like "UserName@example.org"
ru: Электронный адрес вида "UserName@example.org"

en: Email addresses
ru: Почтовый адрес

en: Enter a nickname or email address.
ru: Введите имя или электронный адрес.

en: Enter the code you received on your phone.
ru: Введите код, который вы получили по телефону.

en: Error authorizing token
ru: Ошибка авторизации входа

en: Error connecting user to OpenID.
ru: Ошибка при соединении пользователя с OpenID.

en: Error connecting user.
ru: Ошибка при соединении пользователя.

en: Error inserting avatar
ru: Ошибка при вставке аватара

en: Error inserting new profile
ru: Ошибка при вставке нового профиля

en: Error inserting remote profile
ru: Ошибка вставки удалённого профиля

en: Error removing the block.
ru: Ошибка при удалении данного блока.

en: Error saving address confirmation.
ru: Ошибка сохранения подтверждённого адреса.

en: Error saving notice.
ru: Проблемы с сохранением записи.

en: Error saving remote profile
ru: Ошибка сохранения удалённого профиля

en: Error saving the profile.
ru: Ошибка сохранения текущего профиля.

en: Error saving the user.
ru: Ошибка сохранения текущего пользователя.

en: Error saving user; invalid.
ru: Ошибка сохранения пользователя; неверное имя.

en: Error sending direct message.
ru: Ошибка при отправке прямого сообщения.

en: Error setting user.
ru: Ошибка в установках пользователя.

en: Error updating profile
ru: Ошибка обновления профиля

en: Error updating remote profile
ru: Ошибка обновления удалённого профиля

en: Error with confirmation code.
ru: Ошибка, связанная с кодом подтверждения.

en: Existing nickname
ru: Существующее имя

en: Export data
ru: Экспорт потока записей

en: FAQ
ru: ЧаВо

en: FOAF for %s
ru: Исходящие для %s

en: FOAF for %s group
ru: Исходящие для %s

en: Failed to save block information.
ru: Не удаётся сохранить информацию о блокировании.

en: Failed updating avatar.
ru: Неудача при обновлении аватара.

en: Failed updating logo.
ru: Неудача при обновлении логотипа.

en: Favor
ru: Пометить

en: Favor this notice
ru: Мне нравиться эта запись

en: Favorites
ru: Любимое

en: Featured
ru: Особые

en: Featured users
ru: Особые пользователи

en: Featured users, page %d
ru: Особые пользователи, страница %d

en: Feed for favorites of %s
ru: Лента любимых записей от %s

en: Feed for favorites of %s (Atom)
ru: Лента друзей %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 1.0)
ru: Лента друзей %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 2.0)
ru: Лента друзей %s

en: Feed for friends of %s
ru: Лента друзей %s

en: Feed for friends of %s (Atom)
ru: Лента друзей %s

en: Feed for friends of %s (RSS 1.0)
ru: Лента друзей %s

en: Feed for friends of %s (RSS 2.0)
ru: Лента друзей %s

en: Feed for replies to %s
ru: Лента ответов %s

en: Feed for tag %s
ru: Лента тегов %s

en: Feed of favorite notices of %s
ru: Лента любимых записей %s

en: Filter tags
ru: Фильтровать тэги

en: Find content of notices
ru: Найти запись по содержимому

en: Find groups on this site
ru: Найти группы на этом сайте

en: Find people on this site
ru: Найти человека на этом сайте

en: For security reasons, please re-enter your
ru: По причинам безопасности повторите, пожалуйста, ваш пароль

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
ru: По причинам сохранения безопасности введите имя и пароль ещё раз, прежде чем изменять Ваши установки.

en: For security reasons, please re-login with your [OpenID](%%doc.openid%%) before changing your settings.
ru: По причинам сохранения безопасности введите имя и пароль ещё раз, прежде чем изменять Ваши установки.

en: Friends already using %s:
ru: Друзья уже использующие %s

en: From
ru:  из

en: Full name
ru: Полное имя

en: Full name is too long (max 255 chars).
ru: Полное имя слишком длинное (не больше 255 знаков).

en: Fullname: %s
ru: Полное имя: %s

en: Go
ru: Перейти

en: Go to the installer.
ru: Войти

en: Group
ru: Группа

en: Group actions
ru: Действия группы

en: Group design
ru: Группы

en: Group logo
ru: Логотип группы

en: Group profile
ru: Профиль группы

en: Group search
ru: Поиск группы

en: Groups
ru: Группы

en: Groups %s is a member of
ru: Группы, в которых состоит %s

en: Groups %s is a member of on %s.
ru: Группы, в которых состоит %s

en: Groups with most members
ru: Группы с наибольшим количеством участников

en: Groups with most posts
ru: Группы с наибольшим количеством записей

en: Groups, page %d
ru: Группы, страница %d

en: Help
ru: Помощь

en: Help me!
ru: Помощь

en: Hey, %s.
ru: Привет, %s.

en: Home
ru: Моё

en: Homepage
ru: Главная

en: Homepage is not a valid URL.
ru: URL Главной страницы неверен.

en: Homepage: %s
ru: Домашняя страница: %s

en: Homepage: %s
ru: Домашняя страница: %s

en: I want to post notices by email.
ru: Я хочу отправлять записи по электронной почте.

en: IM Address
ru: IM-адрес

en: IM Settings
ru: IM-установки

en: IM is not available.
ru: Страница недоступна для того типа, который Вы задействовали.

en: If you already have an account, login with your username and password to connect it to your OpenID.
ru: Если у вас уже есть аккаунт, то авторизуйтесь с вашим ником и паролем, чтобы соединить их с вашим OpenID.

en: If you want to add an OpenID to your account,
ru: Если вы хотите добавить OpenID к вашему аккаунту,

en: If you want to add an OpenID to your account, enter it in the box below and click "Add".
ru: Если вы хотите добавить OpenID к вашему аккаунту, то введите его в поле ниже и нажмите на кнопку "Добавить"

en: If you would like %s to automatically update
ru: Если вы хотите чтобы приложение %s автоматически обновляло ваш Facebook статус вашими последними записями, вы должны дать своё разрешение на это.

en: If you would like the %s app to automatically update
ru: Если вы хотите чтобы приложение %s автоматически обновляло ваш Facebook статус вашими последними записями, вы должны дать своё разрешение на это.

en: If you've forgotten or lost your
ru: Если Вы забыли или потеряли Ваш

en: If you've forgotten or lost your password, you can get a new one sent to the email address you have stored  in your account.
ru: Если вы забыли или потеряли пароль, то вы можете получить новый, послав запрос на тот электронный адрес, который вы указали в вашем аккаунте.

en: If you've forgotten or lost your password, you can get a new one sent to the email address you have stored in your account.
ru: Если вы забыли или потеряли пароль, то вы можете получить новый, послав запрос на тот электронный адрес, который вы указали в вашем аккаунте.

en: Inbox
ru: Входящие

en: Inbox for %s
ru: Входящие для %s

en: Inbox for %s - page %d
ru: Входящие для %s - страница %d

en: Inboxes must be enabled for groups to work
ru: Входящие должны быть включены для работы групп

en: Inboxes must be enabled for groups to work.
ru: Входящие должны быть включены для работы групп.

en: Incoming email
ru: Входящий электронный адрес

en: Incoming email address removed.
ru: Входящий электронный адрес удалён.

en: Incorrect old password
ru: Некорректный старый пароль

en: Incorrect username or password.
ru: Некорректное имя или пароль.

en: Instructions for recovering your password
ru: Инструкции для восстановления Вашего пароля

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
ru: Инструкции по восстановлению пароля посланы на электронный адрес, который Вы указали при регистрации вашего аккаунта.

en: Invalid alias: "%s"
ru: Неверный тег: "%s"

en: Invalid avatar URL '%s'
ru: Неверный URL-адрес аватара '%s'

en: Invalid email address: %s
ru: Неверный электронный адрес: %s

en: Invalid homepage '%s'
ru: Неверная домашняя страничка для '%s'

en: Invalid license URL '%s'
ru: Неверный URL лицензии для '%s'

en: Invalid notice content
ru: Неверный контент записи

en: Invalid notice uri
ru: Неверный URI записи

en: Invalid notice url
ru: Неверный URL записи

en: Invalid profile URL '%s'.
ru: Неверный URL профиля для '%s'.

en: Invalid profile URL (bad format)
ru: Неверный URL профиля (плохой формат)

en: Invalid profile URL returned by server.
ru: Неврный URL профиля возвращённый сервером.

en: Invalid size.
ru: Неверный размер.

en: Invalid tag: "%s"
ru: Неверный тег: "%s"

en: Invalid username or password.
ru: Неверное имя или пароль.

en: Invitation(s) sent
ru: Приглашение(я) отослано(ы)

en: Invitation(s) sent to the following people:
ru: Приглашение(я) отослано(ы) следующим адресатам:

en: Invitations have been sent to the following users:
ru: Приглашения отосланы следующим адресатам:

en: Invite
ru: Пригласить

en: Invite friends and colleagues to join you on %s
ru: Пригласи друзей и коллег стать такими же как ты участниками %s

en: Invite new users
ru: Пригласить новых пользователей

en: Invite your friends to use %s
ru: Пригласите ваших друзей использовать %s

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
ru: Этот сервис работает при помощи [StatusNet](http://status.net/) - программного обеспечения для микроблогинга, версии %s, доступного под лицензией [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).

en: Jabber ID already belongs to another user.
ru: Этот Jabber ID уже используется другим пользователем.

en: Jabber or GTalk address,
ru: Jabber или GTalk - адрес,

en: Jabber or GTalk address, like "UserName@example.org". First, make sure to add %s to your buddy list in your IM client or on GTalk.
ru: Jabber или GTalk - адрес, типа "UserName@example.org". Первым делом убедитесь, что добавили %s в список Ваших корреспондентов на Вашем IM-мессенджере или в GTalk.

en: Join
ru: Авторизация

en: Language
ru: Язык

en: Language is too long (max 50 chars).
ru: Слишком длинный язык (более 50 символов).

en: Leave
ru: Выйти

en: License
ru: лицензия.

en: Links
ru: Список

en: Local views
ru: Локальные виды

en: Location
ru: Месторасположение

en: Location for the group, if any, like "City, State (or Region), Country"
ru: Где находится группа, например «Город, область, страна»

en: Location is too long (max 255 chars).
ru: Слишком длинное месторасположение (максимум 255 знаков).

en: Location: %s
ru: Месторасположение: %s

en: Location: %s
ru: Месторасположение: %s

en: Login
ru: Вход

en: Login or register with OpenID
ru: Войти или зарегистрироваться с OpenID

en: Login to site
ru: Авторизоваться

en: Login to the site
ru: Войти

en: Login with OpenID
ru: Войти с OpenID

en: Login with a username and password
ru: Войти с вашим ником и паролем.

en: Login with an [OpenID](%%doc.openid%%) account.
ru: Вход при помощи [OpenID](%%doc.openid%%).

en: Login with your username and password.
ru: Вход с вашим ником и паролем.

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account, or try [OpenID](%%action.openidlogin%%).
ru: Вход с вашим ником и паролем. Нет аккаунта? [Зарегистрируйте](%%action.register%%) новый аккаунт, или попробуйте авторизоваться при помощи [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account.
ru: Вход с вашим ником и паролем. Нет аккаунта? [Зарегистрируйте](%%action.register%%) новый аккаунт, или попробуйте авторизоваться при помощи [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Logo
ru: Логотип

en: Logo updated.
ru: Логотип обновлён.

en: Logout
ru: Выход

en: Logout from the site
ru: Выйти

en: Longer name, preferably your "real" name
ru: Полное имя, предпочтительно Ваше настоящее имя

en: Lost or forgotten password?
ru: Потеряли или забыли пароль?

en: Lost our file data.
ru: Потеряна информация о файле.

en: Lost our file.
ru: Потерян файл.

en: Make Admin
ru: Настройки

en: Make a new email address for posting to;
ru: Новый электронный адрес для постинга %s

en: Make a new email address for posting to; cancels the old one.
ru: Создать новый электронный адрес для постинга здесь; отменить один из старых.

en: Make user an admin of the group
ru: Вы должны быть администратором, чтобы изменять информацию о группе

en: Manage how you get email from %%site.name%%.
ru: Управление процессом получения электронного адреса с %%site.name%%.

en: Manage various other options.
ru: Управление другими опциями.

en: Member since
ru: Регистрация

en: Members
ru: Участники

en: Message
ru: Сообщение

en: Message from %1$s on %2$s
ru: Сообщение от %1$s на %2$s

en: Message sent
ru: Сообщение

en: Message to %1$s on %2$s
ru: Сообщение для %1$s на %2$s

en: Message too long - maximum is %d characters, you sent %d
ru: Сообщение слишком длинное - не больше 140 символов, Вы посылаете %d

en: Message too long - maximum is 140 characters, you sent %d
ru: Сообщение слишком длинное - не больше 140 символов, Вы посылаете %d

en: Messages tagged "%s", most recent first
ru: Записи, помеченные "%s", в хронологическом порядке

en: Microblog by %s
ru: Микроблог от %s

en: Microblog by %s group
ru: Микроблог от %s

en: Microblog tagged with %s
ru: Микроблог помеченный для %s

en: Mobile carrier
ru: Выбор провайдера

en: Mobile carrier for your phone.
ru: Ваш мобильный оператор.

en: Mobile carrier for your phone. If you know a carrier that accepts SMS over email but isn't listed here, send email to let us know at %s.
ru: Провайдер Вашего мобильного телефона. Если вы знаете провайдера, который принимает CVC при помощи электронных адресов и которого нет в списке ниже, то пошлите нам об этом электронное сообщение %s.

en: My text and files are available under
ru: Мои тексты и файлы находятся под лицензией

en: New
ru: Новое

en: New email address for posting to %s
ru: Новый электронный адрес для постинга %s

en: New group
ru: Новая группа

en: New incoming email address added.
ru: Новый входящий электронный адрес добавлен.

en: New message
ru: Новое сообщение

en: New nickname
ru: Новое имя

en: New notice
ru: Новая запись

en: New password
ru: Новый пароль

en: New password successfully saved.
ru: Новый пароль успешно сохранён.

en: New password successfully saved. You are now logged in.
ru: Новый пароль успешно сохранён. Вы авторизовались.

en: New private message from %s
ru: Новое приватное сообщение от %s

en: Nickname
ru: Имя

en: Nickname already in use. Try another one.
ru: Такое имя уже используется. Попробуйте какое-нибудь другое.

en: Nickname must have only lowercase letters
ru: Имя должно состоять только из прописных латинских букв и цифр и не иметь пробелов

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
ru: Имя должно состоять только из прописных букв и цифр и не иметь пробелов.

en: Nickname not allowed.
ru: Такое имя недопустимо.

en: Nickname of the user you want to follow
ru: Имя пользователя, которому Вы хотите следовать

en: Nickname or email
ru: Имя или электронный адрес

en: No
ru: Нет

en: No ID
ru: Нет ID

en: No Jabber ID.
ru: Не Jabber ID.

en: No authorization request!
ru: Не авторизованный запрос!

en: No carrier selected.
ru: Провайдер не выбран.

en: No code entered
ru: Код не введён

en: No configuration file found.
ru: Нет кода подтверждения.

en: No confirmation code.
ru: Нет кода подтверждения.

en: No content!
ru: Нет контента!

en: No current status
ru: Нет текущего статуса

en: No email address.
ru: Нет электронного адреса.

en: No group specified.
ru: Профиль не определен.

en: No id argument.
ru: Нет ID аргумента.

en: No id.
ru: Нет идентификатора.

en: No incoming email address.
ru: Нет входящего электронного адреса.

en: No message text!
ru: Отсутствует текст сообщения!

en: No nickname
ru: Нет названия группы

en: No nickname provided by remote server.
ru: Нет имени представленного удалённым сервером.

en: No nickname.
ru: Нет имени.

en: No notice
ru: Новая запись

en: No notice content!
ru: Нет записей!

en: No notice id
ru: Новая запись

en: No pending confirmation to cancel.
ru: Нет подтверждения отказа.

en: No phone number.
ru: Нет номера телефона.

en: No profile URL returned by server.
ru: Нет URL профиля, который вернул сервер.

en: No profile id in request.
ru: Нет ID профиля в запросе.

en: No profile specified.
ru: Профиль не определен.

en: No profile with that ID.
ru: Нет профиля с таким ID.

en: No profile with that id.
ru: Нет профиля с таким ID.

en: No recipient specified.
ru: Нет адресата.

en: No registered email address for that user.
ru: Нет зарегистрированных электронных адресов для этого пользователя.

en: No request found!
ru: Запросы не найдены!

en: No results
ru: Нет результатов.

en: No results.
ru: Нет результатов.

en: No size.
ru: Нет размера.

en: No spaces, please.
ru: Без пробелов, пожалуйста.

en: No status found with that ID.
ru: Нет статуса с таким ID.

en: No status with that ID found.
ru: Не найдено статуса с таким ID.

en: No such OpenID.
ru: Нет такого OpenID.

en: No such attachment.
ru: Нет такого документа.

en: No such document.
ru: Нет такого документа.

en: No such file.
ru: Нет такой записи.

en: No such group
ru: Нет такой группы

en: No such group.
ru: Нет такой группы.

en: No such message.
ru: Нет такого сообщения.

en: No such notice.
ru: Нет такой записи.

en: No such page
ru: Нет такого тега.

en: No such recovery code.
ru: Нет такого кода восстановления.

en: No such subscription
ru: Нет такой подписки

en: No such tag.
ru: Нет такого тега.

en: No such user
ru: Нет такого пользователя

en: No such user!
ru: Нет такого пользователя

en: No such user.
ru: Нет такого пользователя.

en: No user with that email address or username.
ru: Нет пользователя с таким электронным адресом или именем.

en: Nobody to show!
ru: Ничего показывать!

en: None
ru: Нет тэгов

en: Not a local notice
ru: Не локальный пользователь.

en: Not a local user.
ru: Не локальный пользователь.

en: Not a recovery code.
ru: Нет кода восстановления.

en: Not a registered user.
ru: Незарегистрированный пользователь.

en: Not a supported data format.
ru: Неподдерживаемый формат данных.

en: Not a valid Jabber ID
ru: Неверный код Jabber ID

en: Not a valid OpenID.
ru: Неверный код OpenID.

en: Not a valid email address
ru: Неверный электронный адрес

en: Not a valid email address.
ru: Неверный электронный адрес.

en: Not a valid invitation code.
ru: Неверное имя.

en: Not a valid nickname.
ru: Неверное имя.

en: Not a valid people tag: %s
ru: Неверный тег человека: %s

en: Not a valid profile URL (incorrect services).
ru: Неверный URL профиля (некорректный сервис).

en: Not a valid profile URL (no XRDS defined).
ru: Неверный URL профиля (неверно определённый XRDS).

en: Not a valid profile URL (no YADIS document or no or invalid XRDS defined).
ru: Неверный URL профиля (не YADIS-документ).

en: Not a valid profile URL (no YADIS document).
ru: Неверный URL профиля (не YADIS-документ).

en: Not an image or corrupt file.
ru: Не является изображением или разрушенный файл.

en: Not authorized.
ru: Не авторизовано.

en: Not expecting this response!
ru: Неожиданный ответ!

en: Not found
ru: Не найдено

en: Not found.
ru: Не найдено.

en: Not logged in
ru: Не авторизовано

en: Not logged in.
ru: Не авторизован.

en: Not subscribed!.
ru: Не подписан!

en: Note
ru: Запись

en: Notice
ru: Запись

en: Notice Search
ru: Поиск в записях

en: Notice deleted.
ru: Запись опубликована

en: Notice feed for %s
ru: Лента записей для %s

en: Notice feed for %s (Atom)
ru: Лента записей для %s

en: Notice feed for %s (RSS 1.0)
ru: Лента записей для %s

en: Notice feed for %s (RSS 2.0)
ru: Лента записей для %s

en: Notice feed for %s group
ru: Лента записей от группы %s

en: Notice feed for %s group (Atom)
ru: Лента записей от группы %s

en: Notice feed for %s group (RSS 1.0)
ru: Лента записей от группы %s

en: Notice feed for %s group (RSS 2.0)
ru: Лента записей от группы %s

en: Notice feed for %s tagged %s (RSS 1.0)
ru: Лента записей от группы %s

en: Notice feed for tag %s (Atom)
ru: Лента записей для %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 1.0)
ru: Лента записей для %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 2.0)
ru: Лента записей для %s

en: Notice has no profile
ru: Запись без профиля

en: Notice marked as fave.
ru: Запись помечена как любимая.

en: Notice posted
ru: Запись опубликована

en: Notice too long - maximum is %d characters, you sent %d
ru: Сообщение слишком длинное - не больше 140 символов, Вы посылаете %d

en: Notice without matching profile
ru: Запись без соответствующего профиля

en: Notices
ru: Записи

en: Notices tagged with %s
ru: Записи, помеченные %s

en: Notices tagged with %s, page %d
ru: Записи, помеченные %s, страница %d

en: Notification off.
ru: Оповещение отсутствует.

en: Notification on.
ru: Есть оповещение.

en: Nudge
ru: "Подтолкнуть"

en: Nudge sent
ru: "Подталкивание" послано

en: Nudge sent to %s
ru: "Подталкивание" послано

en: Nudge sent!
ru: "Подталкивание" отправлено!

en: Nudge this user
ru: "Подтолкнуть" этого пользователя

en: Old password
ru: Старый пароль

en: Only logged-in users can send direct messages.
ru: Ошибка при отправке прямого сообщения.

en: Only the sender and recipient
ru: Только отправитель и получатель могут читать это сообщение.

en: Only the sender and recipient may read this message.
ru: Только отправитель и получатель могут читать это сообщение.

en: Only the user can read their own mailboxes.
ru: Только сам пользователь может читать собственный почтовый ящик.

en: OpenID Account Setup
ru: Установки OpenID

en: OpenID Auto-Submit
ru: Автоподдержка OpenID

en: OpenID Login
ru: OpenID вход

en: OpenID URL
ru: URL для OpenID

en: OpenID authentication cancelled.
ru: Вход при помощи OpenID отменён.

en: OpenID authentication failed: %s
ru: Вход при помощи OpenID неудачен: %s

en: OpenID failure: %s
ru: Неверный OpenID: %s

en: OpenID login
ru: OpenID вход

en: OpenID removed.
ru: OpenID удалён.

en: OpenID settings
ru: Установки OpenID

en: Optionally add a personal message to the invitation.
ru: Можно добавить к приглашению личное сообщение.

en: Options saved.
ru: Настройки сохранены

en: Original
ru: Оригинал

en: Other
ru: Другое

en: Other Settings
ru: Другие установки

en: Other options
ru: Другие опции

en: Outbox
ru: Исходящее

en: Outbox for %s
ru: Исходящие для %s

en: Outbox for %s - page %d
ru: Исходящие для %s - страница %d

en: Page notice
ru: Новая запись

en: Pagination
ru: Пагинация

en: Partial upload.
ru: Частичная загрузка.

en: Password
ru: Пароль

en: Password and confirmation do not match.
ru: Пароль и его подтверждение не совпадают.

en: Password change
ru: Пароль сохранён.

en: Password must be 6 chars or more.
ru: Пароль должен быть длиной не менее 6 символов.

en: Password must be 6 or more characters.
ru: Пароль должен быть длиной не менее 6 символов.

en: Password recover
ru: Запрошено восстановление пароля

en: Password recovery requested
ru: Запрошено восстановление пароля

en: Password saved.
ru: Пароль сохранён.

en: Passwords don't match.
ru: Пароли не совпадают.

en: People
ru: Люди

en: People %s subscribes to
ru: Люди на которых подписан %s

en: People Search
ru: Поиск людей

en: People search
ru: Поиск людей

en: People subscribed to %s
ru: Люди подписанные на %s

en: Personal
ru: Личное

en: Personal message
ru: Личное сообщение

en: Personal profile and friends timeline
ru: Личный профиль и лента друзей

en: Phone number, no punctuation or spaces,
ru: Номер телефона, без пробелов, с кодом зоны

en: Phone number, no punctuation or spaces, with area code
ru: Номер телефона, без пробелов, с кодом зоны

en: Photo
ru: Фото

en: Pick a square area of the image to be the logo.
ru: Подберите нужный квадратный ракурс дла вашего аватара

en: Pick a square area of the image to be your avatar
ru: Подберите нужный квадратный ракурс дла вашего аватара

en: Please check these details to make sure
ru: Для уверенности проверьте эти подробности

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user's notices. If you didn't just ask to subscribe to someone's notices, click "Cancel".
ru: Пожалуйста, отметьте эти подробности, чтобы быть уверенным, что вы хотите подписаться на эти записи. Если Вы этого не хотите делать, то нажмите "Отказ".

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user's notices. If you didn't just ask to subscribe to someone's notices, click "Reject".
ru: Пожалуйста, отметьте эти подробности, чтобы быть уверенным, что вы хотите подписаться на эти записи. Если Вы этого не хотите делать, то нажмите "Отказ".

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user’s notices. If you didn’t just ask to subscribe to someone’s notices, click “Reject”.
ru: Пожалуйста, отметьте эти подробности, чтобы быть уверенным, что вы хотите подписаться на эти записи. Если Вы этого не хотите делать, то нажмите "Отказ".

en: Popular
ru: Популярное

en: Popular notices
ru: Популярные записи

en: Popular notices, page %d
ru: Популярные записи, страница %d

en: Post a notice when my Jabber/GTalk status changes.
ru: Публиковать запись, когда мой Jabber/GTalk - статус изменяется.

en: Post to
ru: Фото

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Preferences saved.
ru: Предпочтения сохранены.

en: Preferred language
ru: Любимый язык

en: Prefix
ru: Префикс

en: Preview
ru: Просмотр

en: Primary site navigation
ru: Главная навигация

en: Privacy
ru: Пользовательское соглашение

en: Problem saving notice.
ru: Проблемы с сохранением записи.

en: Problem saving notice. Too long.
ru: Проблемы с сохранением записи.

en: Problem saving notice. Unknown user.
ru: Проблема при сохранении записи. Неизвестный пользователь.

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile URL
ru: URL профиля

en: Profile design
ru: Настройки профиля

en: Profile information
ru: Информация профиля

en: Profile settings
ru: Настройки профиля

en: Profile unknown
ru: Неизвестный профиль

en: Provider
ru: Профиль

en: Public
ru: Общее

en: Public Stream Feed
ru: Лента публичного потока

en: Public Stream Feed (Atom)
ru: Лента публичного потока

en: Public Stream Feed (RSS 1.0)
ru: Лента публичного потока

en: Public Stream Feed (RSS 2.0)
ru: Лента публичного потока

en: Public tag cloud
ru: Общее облако тэгов

en: Public timeline
ru: Общая лента

en: Public timeline, page %d
ru: Общая лента, страница %d

en: Publish a MicroID for my Jabber/GTalk address.
ru: Опубликовать MicroID для моего Jabber/GTalk - адреса.

en: Publish a MicroID for my email address.
ru: Опубликовать MicroID для моего электронного адреса.

en: Published
ru: Общее

en: Recent Tags
ru: Свежие теги

en: Recent tags
ru: Облаго тэгов

en: Recipient user not found.
ru: Получатель не найден.

en: Recover
ru: Восстановление

en: Recover password
ru: Восстановление пароля

en: Recovery code for unknown user.
ru: Код восстановления неизвестного пользователя.

en: Register
ru: Регистрация

en: Registration not allowed.
ru: Регистрация недопустима.

en: Registration successful
ru: Регистрация успешна!

en: Reject
ru: Отбросить

en: Reject this subscription
ru: Подписки %s

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Remote profile with no matching profile
ru: Удаление профиля как несоответствующего

en: Remote service uses unknown version of OMB protocol.
ru: Неизвестная версия OMB-протокола.

en: Remote subscribe
ru: Подписаться на пользователя

en: Remove
ru: Убрать

en: Remove OpenID
ru: Убрать OpenID

en: Removing your only OpenID
ru: Убрать OpenID

en: Removing your only OpenID would make it impossible to log in!
ru: Удаление единственного из оставшихся OpenID сделает невозможной авторизацию!

en: Removing your only OpenID would make it impossible to log in! If you need to remove it, add another OpenID first.
ru: Удаление последнего OpenID делает авторизацию невозможной! Если Вы всё же хотите удалить этот OpenID, то сначала добавьте ещё один.

en: Replies
ru: Ответы

en: Replies feed for %s (Atom)
ru: Лента записей для %s

en: Replies feed for %s (RSS 1.0)
ru: Лента записей для %s

en: Replies feed for %s (RSS 2.0)
ru: Лента записей для %s

en: Replies to %1$s on %2$s!
ru: Сообщение для %1$s на %2$s

en: Replies to %s
ru: Ответы для %s

en: Replies to %s, page %d
ru: Ответы для %s, страница %d

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply to %s sent
ru: Ответить на эту запись

en: Reply to this notice
ru: Ответить на эту запись

en: Reset
ru: Переустановить

en: Reset password
ru: Переустановить пароль

en: SMS
ru: СМС

en: SMS Phone number
ru: Номер телефона для СМС

en: SMS Settings
ru: Установки СМС

en: SMS confirmation
ru: Подтверждение СМС

en: SMS is not available.
ru: Страница недоступна для того типа, который Вы задействовали.

en: Same as password above
ru: Тот же пароль, что и выше

en: Same as password above. Required.
ru: Тот же пароль что и сверху. Обязательно.

en: Save
ru: Сохранить

en: Search
ru: Поиск

en: Search Stream Feed
ru: Лента поискового потока

en: Search for groups on %%site.name%% by their name, location, or description.
ru: Поиск группы на %%site.name%% по названию, месторасположению или описанию.

en: Search for groups on %%site.name%% by their name, location, or description. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
ru: Поиск людей на %%site.name%% по имени, месторасположению или интересам. Разделяйте ключевые слова пробелами. Минимальная длина слова — 3 буквы.

en: Search for more groups
ru: Искать людей или текст

en: Search for notices on %%site.name%% by their contents. Separate search terms by spaces; they must be 3 characters or more.
ru: Поиск по содержанию записей на %%site.name%%. Между ключевыми словами ставьте пробелы. Минимальная длина слова — 3 буквы.

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests.
ru: поиск людей на %%site.name%% по их имени, месту жительства или интересам.

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
ru: Поиск людей на %%site.name%% по имени, месторасположению или интересам. Разделяйте ключевые слова пробелами. Минимальная длина слова — 3 буквы.

en: Search for people or text
ru: Искать людей или текст

en: Search help
ru: Поиск

en: Search site
ru: Поиск

en: Secondary site navigation
ru: Навигация по подпискам

en: Select a carrier
ru: Выбор провайдера

en: Select tag to filter
ru: Выбор провайдера

en: Send
ru: ОК

en: Send "@" replies to Facebook.
ru: Отправлять "@" ответы на Facebook.

en: Send a direct message to this user
ru: Послать приватное сообщение этому пользователю.

en: Send a direct notice
ru: Послать прямую запись

en: Send a message
ru: Отправить сообщение

en: Send a notice
ru: Послать запись

en: Send a nudge to this user
ru: "Подтолкнуть" этого пользователя

en: Send email to this address to post new notices.
ru: Посылать электронные письма на этот адрес для постинга новых записей.

en: Send invitations
ru: Отправить приглашения

en: Send local "@" replies to Twitter.
ru: Отправлять локальные "@"-реплики на Твиттер.

en: Send me email when someone
ru: Посылать мне сообщение по электронной почте, если кто-нибудь добавит мою запись в число любимых.

en: Send me email when someone adds my notice as a favorite.
ru: Посылать мне сообщение по электронной почте, если кто-нибудь добавит мою запись в число любимых.

en: Send me email when someone sends me a private message.
ru: Посылать мне сообщение по электронной почте, если кто-нибудь пошлёт мне приватное сообщение.

en: Send me email when someone sends me an "@-reply".
ru: Посылать мне сообщение по электронной почте, если кто-нибудь пошлёт мне приватное сообщение.

en: Send me notices of new subscriptions through email.
ru: Уведомлять меня о новых подписчиках по почте.

en: Send me notices through Jabber/GTalk.
ru: Посылать мне записи через Jabber/GTalk.

en: Send me notices through SMS;
ru: Посылать мне записи через СМС; я понимаю, что это может привести к расходам по пересылке.

en: Send me notices through SMS; I understand I may incur exorbitant charges from my carrier.
ru: Посылать мне записи через СМС; я понимаю, что это может привести к расходам по пересылке.

en: Send me replies through Jabber/GTalk
ru: Посылать мне записи через Jabber/GTalk.

en: Send me replies through Jabber/GTalk from people I'm not subscribed to.
ru: Посылать мне реплики через Jabber/GTalk от людей, на которых я не подписан.

en: Server error - couldn't get user!
ru: Ошибка сервера - невозможно достать пользователя!

en: Service
ru: Сервис

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Showing most popular tags from the last week
ru: Показывать самые популярные теги за последнюю неделю.

en: Sidebar
ru: Поиск

en: Sign up for a new account
ru: Создать новый аккаунт

en: Site content license
ru: StatusNet лицензия

en: Site notice
ru: Новая запись

en: Skip
ru: Пропустить

en: Someone else already has this OpenID.
ru: Кто-то уже использует такой OpenID.

en: Something weird happened.
ru: Случилось что-то странное.

en: Sorry, invalid invitation code.
ru: Ошибка, связанная с кодом подтверждения.

en: Sorry, no incoming email allowed.
ru: Простите, входящих писем нет.

en: Sorry, only invited people can register.
ru: Простите, регистрация только по приглашению.

en: Sorry, that is not your incoming email address.
ru: Простите, это не Ваш входящий электронный адрес.

en: Sorry, this command is not yet implemented.
ru: Простите, эта команда ещё не выполнена.

en: Source
ru: Исходник

en: Specify the name of the user to subscribe to
ru: Определите имя пользователя при подписке на

en: Specify the name of the user to unsubscribe from
ru: Определите имя пользователя для отписки от

en: Statistics
ru: Статистика

en: Status deleted.
ru: Аватар обновлён.

en: StatusNet software license
ru: StatusNet лицензия

en: Stored OpenID not found.
ru: Записанный OpenID не найден.

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe to a remote user
ru: Подписаться на %s

en: Subscribe to my Twitter friends here.
ru: Подписаться на моих Твиттер-друзей здесь.

en: Subscribe to this user
ru: Подписаться на %s

en: Subscribed
ru: Подписано

en: Subscribed to %s
ru: Подписано на %s

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: Subscription authorized
ru: Подписка авторизована

en: Subscription rejected
ru: Подписка отменена

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Subscriptions: %1$s
ru: Подписки: %1$s

en: Sync preferences
ru: Настройки синхронизации

en: Sync preferences saved.
ru: Настройки синхронизации сохранены.

en: System error uploading file.
ru: Системная ошибка при загрузке файла.

en: Tag
ru: Тэги

en: Tag %s
ru: Тэги %s

en: Tag cloud
ru: Облако тэгов

en: Tag user
ru: Тэги для пользователя

en: Tags
ru: Теги

en: Tags for this user (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
ru: Теги для этого пользователя (буквы, цифры, -, ., и _), разделённые запятой или пробелом

en: Tags for yourself (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
ru: Теги для самого себя (буквы, цифры, -, ., и _), разделенные запятой или пробелом

en: Tags in %s group's notices
ru: Тэги записей группы %s

en: Tags in %s's notices
ru: Тэги записей пользователя %s

en: Target user not specified.
ru: Нет адресата.

en: Text
ru: Текст

en: Text search
ru: Поиск текста

en: Thanks for inviting your friends to use %s
ru: Спасибо за приглашения друзьям использовать %s

en: That OpenID does not belong to you.
ru: Это не Ваш OpenID.

en: That address has already been confirmed.
ru: Этот адрес уже подтверждён.

en: That confirmation code is not for you!
ru: Это не Ваш код подтверждения!

en: That email address already belongs
ru: Этот электронный адрес уже используется другим пользователем.

en: That email address already belongs to another user.
ru: Этот электронный адрес уже задействован другим пользователем.

en: That file is too big.
ru: Это слишком большой файл.

en: That is already your Jabber ID.
ru: Это уже Ваш Jabber ID.

en: That is already your email address.
ru: Это уже Ваш электронный адрес.

en: That is already your phone number.
ru: Это уже ваш номер телефона.

en: That is not your Jabber ID.
ru: Это не Ваш Jabber ID.

en: That is not your Twitter account.
ru: Это не ваш аккаунт на Твиттере.

en: That is not your email address.
ru: Это не Ваш электронный адрес.

en: That is not your phone number.
ru: Это не Ваш номер телефона.

en: That is the wrong IM address.
ru: Это неверный IM-адрес.

en: That is the wrong confirmation number.
ru: Это неверный номер подтверждения.

en: That phone number already belongs to another user.
ru: Этот телефонный номер уже задействован другим пользователем.

en: That status is not a favorite!
ru: Эта запись не входит в число ваших любимых записей!

en: That user has blocked you from subscribing.
ru: Этот пользователь заблокировал вас на его подписку.

en: That's a local profile! Login to subscribe.
ru: Это локальный профиль! Авторизуйтесь для подписки.

en: That's too long.
ru: Это слишком длинно.

en: That's too long. Max message size is %d chars.
ru: Слишком длинно. Максимальная длина сообщения - 140 знаков.

en: That's too long. Max message size is 140 chars.
ru: Слишком длинно. Максимальная длина сообщения - 140 знаков.

en: That's too long. Max notice size is %d chars.
ru: Слишком длинная запись. Максимальная длина - 140 знаков.

en: That's too long. Max notice size is 140 chars.
ru: Слишком длинная запись. Максимальная длина - 140 знаков.

en: That's too long. Max notice size is 255 chars.
ru: Слишком длинная запись. Максимальная длина - 255 знаков.

en: That’s a local profile! Login to subscribe.
ru: Это локальный профиль! Авторизуйтесь для подписки.

en: The address "%s" has been
ru: Адрес %s был успешно подтверждён для вашего аккаунта.

en: The address "%s" has been confirmed for your account.
ru: Адрес "%s" подтвержден для вашего аккаунта.

en: The address was removed.
ru: Адрес удалён.

en: The most popular notices on the site right now.
ru: Самые популярные записи на %%site.name%% на текущий момент.

en: The subscription has been authorized, but no
ru: Эта подписка авторизована, но не

en: The subscription has been authorized, but no callback URL was passed. Check with the site's instructions for details on how to authorize the subscription. Your subscription token is:
ru: Подписка авторизована, но нет обратного URL. Посмотрите инструкции на сайте о том, как авторизовать подписку. Ваш подписочный купон:

en: The subscription has been authorized, but no callback URL was passed. Check with the site’s instructions for details on how to authorize the subscription. Your subscription token is:
ru: Подписка авторизована, но нет обратного URL. Посмотрите инструкции на сайте о том, как авторизовать подписку. Ваш подписочный купон:

en: The subscription has been rejected, but no
ru: Эта подписка удалена, но не

en: The subscription has been rejected, but no callback URL was passed. Check with the site's instructions for details on how to fully reject the subscription.
ru: Подписка отвергнута, но нет обратного URL. Проверьте инструкции на сайте, чтобы полностью отказаться от подписки.

en: The subscription has been rejected, but no callback URL was passed. Check with the site’s instructions for details on how to fully reject the subscription.
ru: Подписка отвергнута, но нет обратного URL. Проверьте инструкции на сайте, чтобы полностью отказаться от подписки.

en: There was a problem saving your sync preferences!
ru: Произошла проблема сохранения настроек синхронизации!

en: There was a problem with your session token.
ru: Проблема с Вашей сессией. Попробуйте ещё раз, пожалуйста.

en: There was a problem with your session token.
ru: Проблема с Вашей сессией. Попробуйте ещё раз, пожалуйста.

en: There was a problem with your session token.  Try again, please.
ru: Проблема с Вашей сессией. Попробуйте ещё раз, пожалуйста.

en: There was a problem with your session token. Try again, please.
ru: Проблема с Вашей сессией. Попробуйте ещё раз, пожалуйста.

en: These are most popular recent tags on %s
ru: Самые популярные тэги на %s на текущий момент

en: These are the people who
ru: Это пользователи, которые

en: These are the people who listen to
ru: Это пользователи, которые читают записи %s.

en: These are the people who listen to %s's notices.
ru: Это пользователи, которые читают записи %s.

en: These are the people who listen to your notices.
ru: Это пользователи, которые читают ваши записи.

en: These are the people whose
ru: Это пользователи, которые

en: These are the people whose notices
ru: Это пользователи, записи которых читает %s.

en: These are the people whose notices %s listens to.
ru: Это пользователи, записи которых читает %s.

en: These are the people whose notices you listen to.
ru: Это пользователи, записи которых вы читаете.

en: These are users who have tagged themselves "%s"
ru: Есть пользователи, которые пометили себя как "%s"

en: These people are already users and you were automatically subscribed to them:
ru: Это люди, которые уже являются пользователями, и на которых Вы подписались автоматически:

en: This confirmation code is too old.
ru: Код подтверждения слишком старый.

en: This confirmation code is too old. Please start again.
ru: Код подтверждения слишком старый. Попробуйте ещё раз.

en: This form should automatically submit itself.
ru: Это форма для автоматического подтверждения.

en: This form should automatically submit itself. If not, click the submit button to go to your OpenID provider.
ru: Эта форма с автоматической поддержкой. Если это не так, то нажмите на кнопку подтверждения для перехода на сайт Вашего OpenID-провайдера.

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
ru: %%site.name%% - это сайт для [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг)

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool.
ru: %%site.name%% - это сайт для [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг), созданный с использованием свободного программного обеспечения [StatusNet](http://status.net/).

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool. [Join now](%%action.register%%) to share notices about yourself with friends, family, and colleagues! ([Read more](%%doc.help%%))
ru: %%site.name%% - это сайт для [микроблогинга](http://ru.wikipedia.org/wiki/Микроблоггинг), созданный с использованием свободного программного обеспечения [StatusNet](http://status.net/). [Стань участником](%%action.register%%), чтобы держать в курсе своих  событий  поклонников, друзей, родственников и коллег! ([Читать далее](%%doc.help%%))

en: This is the first time you've logged into %s so we must connect your OpenID to a local account. You can either create a new account, or connect with your existing account, if you have one.
ru: Вы впервые вошли под именем %s, так что нам нужно привязать ваш OpenID к вашим локальным установкам. Вы должны создать новый аккаунт или привязаться к уже имеющемуся аккаунту, если он есть.

en: This is your inbox, which lists your incoming private messages.
ru: Это Ваши входящие сообщения, где перечислены входящие приватные сообщения.

en: This is your outbox, which lists private messages you have sent.
ru: Это ящик Ваших исходящих писем, здесь приватные сообщения, которые отосланы Вами.

en: This method requires a POST or DELETE.
ru: Этот метод требует POST или DELETE.

en: This method requires a POST.
ru: Этот метод требует POST.

en: This notice is already a favorite!
ru: Эта запись уже входит в число любимых!

en: This notice is not a favorite!
ru: Эта запись не входит в число ваших любимых записей!

en: This page is not available in a
ru: Страница недоступна для того типа, который Вы задействовали.

en: This page is not available in a media type you accept
ru: Страница недоступна для того типа, который Вы задействовали.

en: This status is already a favorite!
ru: Эта запись уже входит в число любимых!

en: This user doesn't allow nudges or hasn't confirmed or set his email yet.
ru: Этот пользователь не разрешает "подталкивать" его, или ещё не подтверждён или ещё не представил свой электронный адрес.

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Timezone not selected.
ru: Часовой пояс не выбран.

en: To
ru: Для

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%),
ru: Чтобы подписаться, вы должны [авторизоваться](%%action.login%%),

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%), or [register](%%action.register%%) a new  account. If you already have an account  on a [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%),  enter your profile URL below.
ru: Чтобы подписаться, необходимо [авторизоваться](%%action.login%%) или [зарегистрировать](%%action.register%%) новый аккаунт.

en: To use the %s Facebook Application you need to login
ru: Вы должны авторизоваться чтобы использовать %s приложение

en: To use the %s Facebook Application you need to login with your username and password. Don't have a username yet?
ru: Вы должны авторизоваться чтобы использовать %s приложение

en: Too many duplicate messages too quickly; take a breather and post again in a few minutes.
ru: Слишком много записей за столь короткий срок; передохните немного и попробуйте вновь через пару минут.

en: Too many notices too fast; take a breather and post again in a few minutes.
ru: Слишком много записей за столь короткий срок; передохните немного и попробуйте вновь через пару минут.

en: Top posters
ru: Самые активные

en: Twitter
ru: Твиттер

en: Twitter Account
ru: Твиттер аккаунт

en: Twitter Friends
ru: Твиттер-друзья

en: Twitter Password
ru: Пароль на Твиттере

en: Twitter Username
ru: Имя на Твиттере

en: Twitter account removed.
ru: Твиттер аккаунт удалён.

en: Twitter integration options
ru: Опции интеграции с Твиттером

en: Twitter password
ru: Твиттер-пароль

en: Twitter preferences saved.
ru: Предпочтения Твиттера сохранены.

en: Twitter settings
ru: Установки Твиттера

en: Twitter settings saved.
ru: Установки Твиттера сохранены.

en: Twitter user name
ru: Имя Твиттер-пользователя

en: Two user ids or screen_names must be supplied.
ru: Надо представить два имени пользователя или кода.

en: URL Auto-shortening
ru: Автоматическое укорочение длинных URL

en: URL of the homepage or blog of the group or topic
ru: Адрес страницы, дневника или профиля группы на другом портале

en: URL of your homepage, blog,
ru: Адрес твоей страницы, дневника или профиля на другом портале.

en: URL of your homepage, blog, or profile on another site
ru: Адрес твоей страницы, дневника или профиля на другом портале

en: URL of your profile on another compatible microblogging service
ru: Адрес URL твоего профиля на другом подходящем сервисе микроблогинга

en: URL shortening service is too long (max 50 chars).
ru: Сервис сокращения URL слишком длинный (максимум 50 символов).

en: Unable to retrieve account information
ru: Не удаётся подтвердить данные по аккаунту

en: Unable to retrieve account information For "%s" from Twitter.
ru: Не удаётся подтвердить данные по аккаунту "%s" из Твитера.

en: Unable to retrieve account information for "%s" from Twitter.
ru: Не удаётся подтвердить данные по аккаунту "%s" из Твитера.

en: Unable to save your Twitter settings!
ru: Не удаётся сохранить Ваши установки по Твиттеру!

en: Unable to save your design settings!
ru: Не удаётся сохранить Ваши установки по Твиттеру!

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Unblock this user
ru: Разблокировать пользователя.

en: Unblock user failed.
ru: Неудача при разблокировке пользователя.

en: Unblock user from group
ru: Неудача при разблокировке пользователя.

en: Unexpected form submission.
ru: Нетиповое подтверждение формы.

en: Unexpected password reset.
ru: Нетиповая переустановка пароля.

en: Unknown action
ru: Неизвестное действие

en: Unknown file type
ru: Неподдерживаемый тип файла

en: Unknown version of OMB protocol.
ru: Неизвестная версия OMB-протокола.

en: Unless otherwise specified, contents of this site are copyright by the contributors and available under the
ru: Там, где это не оговорено специально, содержимое этого сайта защищено авторскими правами и предоставляется под

en: Unrecognized address type %s
ru: Нераспознанный тип адреса %s

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Unsubscribe from this user
ru: Отписаться от этого пользователя

en: Unsubscribed
ru: Отписано

en: Unsubscribed from %s
ru: Отписано от %s

en: Unsupported OMB version
ru: Неподдерживаемая версия OMB

en: Unsupported format.
ru: Неподдерживаемый формат файла изображения.

en: Unsupported image file format.
ru: Неподдерживаемый формат файла изображения.

en: Untitled page
ru: Страница без названия

en: Untitled section
ru: Секция без названия

en: Updates by SMS
ru: Обновления по СМС

en: Updates by instant messenger (IM)
ru: Обновлено по IM

en: Updates favored by %1$s on %2$s!
ru: Обновлено от %1$s на %2$s!

en: Updates from %1$s and friends on %2$s!
ru: Обновлено от %1$s и его друзей на %2$s!

en: Updates from %1$s on %2$s!
ru: Обновлено от %1$s на %2$s!

en: Updates from members of %1$s on %2$s!
ru: Обновлено от %1$s на %2$s!

en: Updates matching search term "%1$s" on %2$s!
ru: Все обновления соответствующие поисковому термину "%s"

en: Updates tagged with %1$s on %2$s!
ru: Обновлено от %1$s на %2$s!

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload a new "avatar" (user image) here. You can't edit the picture after you upload it, so make sure it's more or less square. It must be under the site license, also. Use a picture that belongs to you and that you want to share.
ru: Загрузка нового "аватара" (изображения пользователя) здесь. Вы не можете редактировать картинку после загрузки, так что убедитесь, чтобы она была более-менее квадратна. Это будет также размещено под лицензией этого сайта. Используйте личные изображения, которые Вы готовы разделить с другими.

en: Upload a new profile image
ru: Загрузить новое профильное изображение

en: Upload an avatar
ru: Загрузить аватар

en: Upload file
ru: Загрузить

en: Use this form to add tags to your subscribers or subscriptions.
ru: Используйте эту форму для добавления тегов Вашим подписчикам или подписантам.

en: Use this form to create a new group.
ru: Используйте эту форму для создания новой группы.

en: Use this form to edit the group.
ru: Заполните информацию о группе в следующие поля

en: Use this form to invite your friends and colleagues to use this service.
ru: В этой форме ты можешь пригласить друзей и коллег на этот сервис.

en: Used only for updates, announcements,
ru: Используется только для обновлений, осведомлений и восстановления пароля.

en: Used only for updates, announcements, and password recovery
ru: Нужна только для обновлений, осведомлений и восстановления пароля.

en: User
ru: Пользователь

en: User ID
ru: Пользователь

en: User actions
ru: Действия пользователя

en: User being listened to does not exist.
ru: Пользователь отслеживает несуществующее.

en: User being listened to doesn't exist.
ru: Пользователь отслеживает несуществующее.

en: User groups
ru: Группы

en: User has blocked you.
ru: Пользователь заблокировал Вас.

en: User has no last notice
ru: У пользователя нет записей

en: User has no profile.
ru: У пользователя нет профиля.

en: User is already blocked from group.
ru: Пользователь заблокировал Вас.

en: User is not a member of group.
ru: Вы не являетесь членом этой группы.

en: User is not blocked from group.
ru: Пользователь заблокировал Вас.

en: User nickname
ru: Имя пользователя.

en: User not found.
ru: Пользователь не найден.

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: User without matching profile
ru: Пользователь без соответствующего профиля

en: User without matching profile in system.
ru: Пользователь без соответствующего профиля в системе.

en: Username must have only numbers,
ru: Имя пользователя должно состоят только из цифр, прописных или строчных букв и символа подчеркивания (_). Всего не более 15 символов.

en: Username must have only numbers, upper- and lowercase letters, and underscore (_). 15 chars max.
ru: Имя пользователя должно состоят только из цифр, прописных или строчных букв и символа подчеркивания (_). Всего не более 15 символов.

en: Users self-tagged with %s - page %d
ru: Пользовательские авто-теги от %s - страница %d

en: View profile designs
ru: Настройки профиля

en: Welcome to %1$s, @%2$s!
ru: Сообщение для %1$s на %2$s

en: What timezone are you normally in?
ru: В каком часовом поясе Вы обычно находитесь?

en: What's up, %s?
ru: Что нового, %s?

en: Where you are, like "City,
ru: Где вы находитесь, например «Город, область, страна».

en: Where you are, like "City, State (or Region), Country"
ru: Где вы находитесь, например «Город, область, страна»

en: With this form you can create
ru: При помощи этой формы вы можете создать

en: With this form you can create  a new account. You can then post notices and link up to friends and colleagues.
ru: При помощи этой формы вы можете создать новый аккаунт, чтобы публиковать короткие сообщения и устанавливать связи с друзьями и коллегами.

en: With this form you can create  a new account. You can then post notices and link up to friends and colleagues. (Have an [OpenID](http://openid.net/)? Try our [OpenID registration](%%action.openidlogin%%)!)
ru: При помощи этой формы вы можете создать новый аккаунт, чтобы публиковать короткие сообщения и устанавливать связи с друзьями и коллегами (Есть [OpenID](http://openid.net/) аккаунт? Тогда используй [OpenID регистрацию](%%action.openidlogin%%)!)

en: Wrong image type for '%s'
ru: Неверный тип изображения для '%s'

en: Wrong image type for avatar URL ‘%s’.
ru: Неверный тип изображения для '%s'

en: Wrong size image at '%s'
ru: Неверный размер изображения для '%s'

en: Yes
ru: Да

en: You already have this OpenID!
ru: У Вас уже есть такой OpenID!

en: You and friends
ru: %s и друзья

en: You are about to permanently delete a notice.
ru: Вы окончательно удаляете запись. После того, как это будет сделано, восстановление будет невозможно.

en: You are about to permanently delete a notice.  Once this is done, it cannot be undone.
ru: Вы окончательно удаляете запись. После того, как это будет сделано, восстановление будет невозможно.

en: You are about to permanently delete a notice. Once this is done, it cannot be undone.
ru: Вы окончательно удаляете запись. После того, как это будет сделано, восстановление будет невозможно.

en: You are already a member of that group
ru: Вы уже являетесь членом этой группы

en: You are already a member of that group.
ru: Вы уже являетесь членом этой группы

en: You are already logged in!
ru: Вы уже авторизованы!

en: You are already subscribed to these users:
ru: Вы уже подписаны на пользователя:

en: You are banned from posting notices on this site.
ru: Вам запрещено поститься на этом сайте (бан)

en: You are not a member of that group.
ru: Вы не являетесь членом этой группы.

en: You are not a member of this group.
ru: Вы не являетесь членом этой группы.

en: You are not authorized.
ru: Не авторизовано.

en: You are not friends with the specified user.
ru: Вы не являетесь другом для этого пользователя.

en: You are not subscribed to that profile.
ru: Вы не подписаны на этот профиль.

en: You can change your password here. Choose a good one!
ru: Вы можете поменять Ваш пароль здесь. Выберите другой!

en: You can create a new account to start posting notices.
ru: Вы можете создать новый аккаунт, чтобы начать писать записи в вашем микроблоге.

en: You can only tag people you are subscribed to or who are subscribed to you.
ru: Вы можете помечать тегами только пользователей, на которых подписаны или которые подписаны на Вас.

en: You can receive SMS messages through email from %%site.name%%.
ru: Вы можете отправлять СМС-сообщения по электронному адресу от %%site.name%%.

en: You can remove an OpenID from your account
ru: Вы можете удалить OpenID из вашего аккаунта

en: You can remove an OpenID from your account by clicking the button marked "Remove".
ru: Вы можете удалить OpenID из своего аккаунта, нажав на кнопку "Убрать".

en: You can send and receive notices through
ru: Вы можете отправлять и получать записи через Jabber/GTalk [онлайн-мессенджер](%%doc.im%%). Настройте ваш IM аккаунт и предпочтения ниже.

en: You can send and receive notices through Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%). Configure your address and settings below.
ru: Вы можете отправлять и получать записи через Jabber/GTalk [онлайн-мессенджер](%%doc.im%%). Настройте ваш аккаунт и предпочтения ниже.

en: You can update your personal profile info here
ru: Вы можете обновить здесь Вашу личную профильную информацию

en: You can update your personal profile info here so people know more about you.
ru: Вы можете обновить ваш профиль ниже, так что люди узнают о вас немного больше.

en: You can upload a logo image for your group.
ru: Тут вы можете загрузить логотип для группы.

en: You can upload a logo image for your group. The maximum file size is %s.
ru: Тут вы можете загрузить логотип для группы.

en: You can upload your personal avatar.
ru: Тут вы можете загрузить свой аватар.

en: You can upload your personal avatar. The maximum file size is %s.
ru: Тут вы можете загрузить свой аватар.

en: You can use the local subscription!
ru: Вы можете использовать локальную подписку!

en: You can't register if you don't
ru: Вы не можете зарегистрироваться, если вы не согласны лицензионным соглашением.

en: You can't register if you don't agree to the license.
ru: Вы не можете зарегистрироваться, если Вы не подтверждаете лицензионного соглашения.

en: You can't send a message to this user.
ru: Вы не можете послать сообщение этому пользователю.

en: You did not send us that profile
ru: Вы не посылали нам этот профиль.

en: You have a new posting address on %1$s.
ru: У Вас новый адрес постинга на %1$s.

en: You have a new posting address on %1$s.
    
    Send email to %2$s to post new messages.
    
    More email instructions at %3$s.
    
    Faithfully yours,
    %4$s
ru: У Вас новый адрес постинга на %1$s.
    
    Посылайте электронные письма на %2$s для постинга новых записей.
    
    Инструкции по электронным публикациям записей на %3$s.
    
    Искренне Ваш,
    %4$s

en: You have already blocked this user.
ru: Вы уже заблокировали этого пользователя.

en: You have been invited to %s
ru: Вас пригласили на %s

en: You may not delete another user's status.
ru: Вы не можете удалять статус других пользователей.

en: You may not leave a group while you are its administrator.
ru: Вы не можете покинуть группу, пока являетесь её администратором.

en: You must be an admin to edit the group
ru: Вы должны быть администратором, чтобы изменять информацию о группе

en: You must be logged in to create a group.
ru: Вы должны авторизоваться, чтобы создать новую группу.

en: You must be logged in to edit a group.
ru: Вы должны авторизоваться, чтобы создать новую группу.

en: You must be logged in to invite other users to use %s
ru: Вы должны авторизоваться, чтобы приглашать других пользователей следовать за %s

en: You must be logged in to join a group.
ru: Вы должны авторизоваться для вступления в группу.

en: You must be logged in to leave a group.
ru: Вы должны авторизоваться, чтобы покинуть группу.

en: You will be notified when your invitees accept the invitation and register on the site. Thanks for growing the community!
ru: Мы сообщим Вам, если приглашения будут приняты и вновь приглашенные зарегистрируются на сайте. Спасибо за помощь в росте нашего сообщества!

en: You've been identified. Enter a
ru: Вы идентифицированны. Введите

en: You've been identified. Enter a  new password below.
ru: Вы идентифицированны. Введите новый пароль ниже.

en: You've been identified. Enter a new password below.
ru: Вы идентифицированны. Введите новый пароль ниже.

en: You've been nudged by %s
ru: Вас "подтолкнул" пользователь %s

en: Your OpenID URL
ru: Адрес (URL) Вашего OpenID

en: Your incoming messages
ru: Ваши входящие сообщения

en: Your nickname on this server,
ru: Ваше имя на этом сервере,

en: Your nickname on this server, or your registered email address.
ru: Ваше имя на этом сервере или электронный адрес регистрации.

en: Your profile
ru: Профиль группы

en: Your sent messages
ru: Ваши исходящие сообщения

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites
ru: [OpenID](%%doc.openid%%) позволяет Вам авторизоваться на многих сайтах

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites  with the same user account.  Manage your associated OpenIDs from here.
ru: [OpenID](%%doc.openid%%) позволяет вам авторизоваться на многих сайтах при помощи только лишь одного аккаунта.  Управляйте вашим ассоциированным аккаунтом OpenIDs отсюда.

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites with the same user account. Manage your associated OpenIDs from here.
ru: [OpenID](%%doc.openid%%) позволяет вам авторизоваться на многих сайтах при помощи только лишь одного аккаунта.  Управляйте вашим ассоциированным аккаунтом OpenIDs отсюда.

en: a few seconds ago
ru: пару секунд назад

en: about %d days ago
ru: около %d дня(ей) назад

en: about %d hours ago
ru: около %d часа(ов) назад

en: about %d minutes ago
ru: около %d минут(ы) назад

en: about %d months ago
ru: около %d месяца(ев) назад

en: about a day ago
ru: около дня назад

en: about a minute ago
ru: около минуты назад

en: about a month ago
ru: около месяца назад

en: about a year ago
ru: около года назад

en: about an hour ago
ru: около часа назад

en: delete
ru: удалить

en: description is too long (max %d chars).
ru: Слишком длинное описание (максимум 140 символов)

en: description is too long (max 140 chars).
ru: Слишком длинное описание (максимум 140 символов)

en: from
ru:  из

en: groups on %s
ru: Действия группы

en: in context
ru: Нет контента!

en: in reply to
ru: в ответ на

en: in reply to...
ru: в ответ на...

en: license.
ru: лицензия.

en: notice id: %s
ru: Новая запись

en: reply
ru: ответить

en: same as password above
ru: повторить пароль сверху

en: unsupported file type
ru: неподдерживаемый тип файла

en: « After
ru: Сюда
