StatusNet - en to it translation catalogue (774 entries)

en:  except this private data: password, email address, IM address, and phone number.
it:  a eccezione di questi dati personali: password, indirizzo email, indirizzo messaggistica istantanea, numero di telefono.

en:  tagged %s
it: Messaggi etichettati con %s

en: %1$s / Updates mentioning %2$s
it: %1$s / Aggiornamenti in risposta a %2$s

en: %1$s has invited you to join them on %2$s
it: Hai ricevuto un invito per seguire %1$s su %2$s

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
    
    %2$s is a micro-blogging service that lets you keep up-to-date with people you know and people who interest you.
    
    You can also share news about yourself, your thoughts, or your life online with people who know about you. It's also great for meeting new people who share your interests.
    
    %1$s said:
    
    %4$s
    
    You can see %1$s's profile page on %2$s here:
    
    %5$s
    
    If you'd like to try the service, click on the link below to accept the invitation.
    
    %6$s
    
    If not, you can ignore this message. Thanks for your patience and your time.
    
    Sincerely, %2$s
it: Hai ricevuto un invito per seguire %1$s su %2$s (%3$s).
    
    %2$s è un servizio di micro-blog che ti consente di rimanere sempre al passo con le persone che conosci e che ti interessano.
    
    Puoi condividere notizie che ti riguardano, i tuoi pensieri o la tua vita in rete con le persone che conosci ed è anche un ottimo strumento per conoscerne di nuove che condividono i tuoi stessi interessi.
    
    %1$s ha scritto:
    
    %4$s
    
    Puoi vedere il profilo di %1$s su %2$s al seguente indirizzo:
    
    %5$s
    
    Se vuoi provare il servizio, fai clic sul collegamento qui sotto per accettare l'invito:
    
    %6$s
    
    Se non è ciò che vuoi, ignora semplicemente questo messaggio. Grazie per aver letto questo invito e per il tuo tempo!
    
    Cordiali saluti, %2$s

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
it: %1$s sta ora seguendo i tuoi messaggi su %2$s.

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    %4$s%5$s%6$s
    Faithfully yours,
    %7$s.
    
    ----
    Change your email address or notification options at %8$s
it: %1$s sta ora seguendo i tuoi messaggi su %2$s.
    
    	%3$s
    
    Cordiali saluti,
    %4$s.

en: %1$s updates that reply to updates from %2$s / %3$s.
it: %1$s aggiornamenti in risposta agli aggiornamenti da %2$s / %3$s

en: %1$s's status on %2$s
it: Stato di %1$s su %2$s

en: %s (@%s) added your notice as a favorite
it: %s ha aggiunto il tuo messaggio tra i suoi preferiti

en: %s / Favorites from %s
it: %s / Preferiti da %s

en: %s and friends
it: %s e amici

en: %s and friends, page %d
it: %s e amici, pagina %d

en: %s blocked profiles
it: Profilo utente

en: %s blocked profiles, page %d
it: %s e amici, pagina %d

en: %s blocked users
it: Blocca utente

en: %s group
it: Gruppi di %s

en: %s group members
it: Membri del gruppo %s

en: %s group members, page %d
it: Membri del gruppo %s, pagina %d

en: %s group, page %d
it: Gruppi di %s, pagina %d

en: %s groups
it: Gruppi di %s

en: %s groups, page %d
it: Gruppi di %s, pagina %d

en: %s is not a member of any group.
it: Non sei un membro di quel gruppo.

en: %s is not a valid color!
it: L'URL della pagina web non è valido.

en: %s is not listening to anyone.
it: %1$s sta ora seguendo

en: %s joined group %s
it: %s si è iscritto al gruppo %s

en: %s left group %s
it: %s ha lasciato il gruppo %s

en: %s public timeline
it: attività pubblica di %s

en: %s status
it: stato di %s

en: %s subscribers
it: Abbonati a %s

en: %s subscribers, page %d
it: Abbonati a %s, pagina %d

en: %s subscriptions
it: Abbonamenti di %s

en: %s subscriptions, page %d
it: Abbonamenti di %s, pagina %d

en: %s timeline
it: Attività di %s

en: %s updates favorited by %s / %s.
it: %s aggiornamenti preferiti da %s / %s

en: %s updates from everyone!
it: Aggiornamenti di %s da tutti!

en: %s's favorite notices
it: Messaggi preferiti di %s

en: %s's favorite notices, page %d
it: Messaggi preferiti di %s, pagina %d

en: %s's groups
it: Gruppi di %s

en: %s, page %d
it: %s, pagina %d

en: (None)
it: (nessuno)

en: (You should receive a message by email momentarily, with instructions on how to confirm your email address.)
it: (Dovresti ricevere, entro breve, un messaggio email con istruzioni su come confermare il tuo indirizzo email.)

en: (none)
it: (nessuna)

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
it: **%%site.name%%** è un servizio di micro-blog offerto da [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
it: **%%site.name%%** è un servizio di micro-blog.

en: **%s** has an account on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool.
it: **%s** ha un account su %%%%site.name%%%%, un servizio di [micro-blog](http://it.wikipedia.org/wiki/Microblogging)

en: **%s** is a user group on %%%%site.name%%%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool. Its members share short messages about their life and interests.
it: **%s** è un gruppo su %%%%site.name%%%%, un servizio di [micro-blog](http://it.wikipedia.org/wiki/Microblogging)

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
it: 1-64 lettere minuscole o numeri, senza spazi o simboli di punteggiatura

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces. Required.
it: 1-64 lettere minuscole o numeri, niente punteggiatura o spazi. Richiesto.

en: 6 or more characters
it: 6 o più caratteri

en: 6 or more characters, and don't forget it!
it: 6 o più caratteri, e non dimenticarla!

en: 6 or more characters. Required.
it: 6 o più caratteri. Richiesta.

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
it: Un codice di conferma è stato inviato all'indirizzo di messaggistica istantanea che hai aggiunto. Devi approvare %s affinché ti invii messaggi.

en: A confirmation code was sent to the email address you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
it: Un codice di conferma è stato inviato all'indirizzo email che hai aggiunto. Controlla la tua casella di posta (e anche la posta indesiderata!) per il codice e le istruzioni su come usarlo.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your phone for the code and instructions on how to use it.
it: Un codice di conferma è stato inviato al numero di telefono che hai aggiunto. Controlla la tua casella di posta (e anche la posta indesiderata!) per il codice e le istruzioni su come usarlo.

en: A list of the users blocked from joining this group.
it: Un elenco degli utenti in questo gruppo.

en: A list of the users in this group.
it: Un elenco degli utenti in questo gruppo.

en: A selection of some of the great users on %s
it: Una selezione dei migliori utenti su %s

en: API method not found!
it: Metodo delle API non trovato!

en: API method under construction.
it: Metodo delle API in lavorazione.

en: About
it: Informazioni

en: About: %s
it: Informazioni: %s

en: Accept
it: Accetta

en: Add
it: Aggiungi

en: Add or edit %s design
it: Aggiungi o modifica il logo di %s

en: Add or edit %s logo
it: Aggiungi o modifica il logo di %s

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Address
it: Indirizzo

en: Addresses of friends to invite (one per line)
it: Indirizzi email di amici da invitare (uno per riga)

en: Admin
it: Amministra

en: Admins
it: Amministra

en: After
it: Successivi

en: Ajax Error
it: Errore di Ajax

en: Alias "%s" already in use. Try another one.
it: Soprannome già in uso. Prova con un altro.

en: All
it: Tutto

en: All
it: Tutto

en: All groups
it: Tutti i gruppi

en: All members
it: Tutti i membri

en: All subscribers
it: Tutti gli abbonati

en: All subscriptions
it: Tutti gli abbonamenti

en: All the direct messages sent from %s
it: Tutti i messaggi diretti inviati da %s

en: All the direct messages sent to %s
it: Tutti i messaggi diretti inviati a %s

en: Allow friends to nudge me and send me an email.
it: Consenti ai miei amici di richiamarmi e inviami un'email

en: Already logged in.
it: Accesso già effettuato.

en: Are you sure you want to delete this notice?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio?

en: Authorize subscription
it: Autorizza abbonamento

en: Automatic shortening service to use.
it: Servizio di autoriduzione da usare.

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
it: Accedi automaticamente in futuro; non per computer condivisi!

en: Automatically subscribe to whoever subscribes to me (best for non-humans)
it: Abbonami automaticamente a chi si abbona ai miei messaggi (utile per i non-umani)

en: Available characters
it: Caratteri disponibili

en: Avatar
it: Immagine

en: Avatar deleted.
it: Immagine aggiornata.

en: Avatar settings
it: Impostazioni immagine

en: Avatar updated.
it: Immagine aggiornata.

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
it: In attesa di conferma per questo indirizzo. Controlla il tuo account Jabber/GTalk per un messaggio con ulteriori istruzioni (hai aggiunto %s al tuo elenco contatti?).

en: Awaiting confirmation on this address. Check your inbox (and spam box!) for a message with further instructions.
it: Attesa la conferma per questo indirizzo. Controlla la tua casella di posta (e anche la posta indesiderata!) per un messaggio con ulteriori istruzioni.

en: Awaiting confirmation on this phone number.
it: Attesa la conferma per questo numero di telefono.

en: Badge
it: Richiama

en: Before
it: Precedenti

en: Bio
it: Biografia

en: Bio is too long (max %d chars).
it: La biografia è troppo lunga (max 140 caratteri).

en: Bio: %s
it: Biografia: %s

en: Block
it: Blocca

en: Block this user
it: Blocca questo utente

en: Block this user from this group
it: Un elenco degli utenti in questo gruppo.

en: Block user
it: Blocca utente

en: Block user failed.
it: Blocco dell'utente non riuscito.

en: Block user from group
it: Blocca utente

en: Blocked
it: Blocca

en: Can't delete this notice.
it: Impossibile eliminare questo messaggio.

en: Can't save new password.
it: Impossibile salvare la nuova password.

en: Can't send direct messages to users who aren't your friend.
it: Non puoi inviare messaggi diretti a utenti che non sono amici tuoi.

en: Can't turn off notification.
it: Impossibile disattivare le notifiche.

en: Can't turn on notification.
it: Impossibile attivare le notifiche.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot normalize that Jabber ID
it: Impossibile normalizzare quell'ID Jabber

en: Cannot normalize that email address
it: Impossibile normalizzare l'indirizzo email

en: Cannot read file.
it: Perso il nostro file.

en: Can’t read avatar URL ‘%s’.
it: Impossibile leggere l'URL "%s" dell'immagine

en: Change
it: Modifica

en: Change colours
it: Modifica la tua password

en: Change email handling
it: Modifica la gestione dell'email

en: Change password
it: Modifica password

en: Change your email, avatar, password, profile
it: Modifica la tua email, immagine, password o il tuo profilo

en: Change your password
it: Modifica la tua password

en: Change your password.
it: Modifica la tua password.

en: Change your profile settings
it: Modifica le impostazioni del tuo profilo

en: Choose a tag to narrow list
it: Scegli un'etichetta per ridurre l'elenco

en: Command complete
it: Comando completato

en: Command failed
it: Comando non riuscito

en: Command not yet implemented.
it: Comando non ancora implementato.

en: Command results
it: Risultati comando

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Address
it: Conferma indirizzo

en: Confirmation cancelled.
it: Conferma annullata.

en: Confirmation code
it: Codice di conferma

en: Confirmation code not found.
it: Codice di conferma non trovato.

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
    
    * Go to [your profile](%s) and post your first message.
    * Add a [Jabber/GTalk address](%%%%action.imsettings%%%%) so you can send notices through instant messages.
    * [Search for people](%%%%action.peoplesearch%%%%) that you may know or that share your interests. 
    * Update your [profile settings](%%%%action.profilesettings%%%%) to tell others more about you. 
    * Read over the [online docs](%%%%doc.help%%%%) for features you may have missed. 
    
    Thanks for signing up and we hope you enjoy using this service.
it: Congratulazioni %s! Benvenuto/a in %%%%site.name%%%%. Da qui ora puoi...
    
    * Visitare il [tuo profilo](%s) e inviare il tuo primo messaggio.
    *Aggiungere un [indirizzo Jabber/GTalk](%%%%action.imsettings%%%%) per usare quel servizio per inviare messaggi.
    *[Ricercare persone](%%%%action.peoplesearch%%%%) che potresti conoscere o che condividono i tuoi stessi interessi.
    * Aggiornare le [tue impostazioni](%%%%action.profilesettings%%%%) per fornire agli altri più informazioni su di te.
    * Leggere la [documentazione in rete](%%%%doc.help%%%%) per le caratteristiche che magari non hai ancora visto. 
    
    Grazie per esserti iscritto/a e speriamo tu possa divertiti usando questo servizio.

en: Connect
it: Connetti

en: Connect to services
it: Impossibile redirigere al server: %s

en: Contact
it: Contatti

en: Content
it: Connetti

en: Conversation
it: Codice di conferma

en: Could not convert request token to access token.
it: Impossibile convertire le credenziali di richiesta in credenziali di accesso.

en: Could not create aliases.
it: Impossibile creare preferito.

en: Could not create favorite.
it: Impossibile creare preferito.

en: Could not create group.
it: Impossibile creare il gruppo.

en: Could not create login token for %s
it: Impossibile creare il modulo OpenID: %s

en: Could not delete favorite.
it: Impossibile eliminare un preferito.

en: Could not determine file's mime-type!
it: Impossibile recuperare l'attività pubblica.

en: Could not determine source user.
it: Impossibile recuperare l'attività pubblica.

en: Could not find a user with nickname %s
it: Impossibile aggiornare l'utente con l'indirizzo email confermato.

en: Could not find membership record.
it: Impossibile trovare il record della membership.

en: Could not find target user.
it: Impossibile trovare un qualsiasi stato.

en: Could not follow user: %s is already on your list.
it: Impossibile seguire l'utente: %s è già nel tuo elenco.

en: Could not follow user: User not found.
it: Impossibile seguire l'utente: utente non trovato.

en: Could not insert message.
it: Impossibile inserire messaggio.

en: Could not join user %s to group %s
it: Impossibile iscrivere l'utente %s al gruppo %s

en: Could not join user %s to group %s.
it: Impossibile iscrivere l'utente %s al gruppo %s

en: Could not parse message.
it: Impossibile analizzare il messaggio.

en: Could not remove user %s to group %s
it: Impossibile rimuovere l'utente %s dal gruppo %s

en: Could not remove user %s to group %s.
it: Impossibile rimuovere l'utente %s dal gruppo %s

en: Could not retrieve favorite notices.
it: Impossibile recuperare i messaggi preferiti.

en: Could not retrieve public stream.
it: Impossibile recuperare l'attività pubblica.

en: Could not save subscription.
it: Impossibile salvare l'abbonamento.

en: Could not save tags.
it: Impossibile salvare le etichette.

en: Could not set group membership.
it: Impossibile impostare la membership al gruppo.

en: Could not subscribe other to you.
it: Impossibile abbonare altri a te.

en: Could not subscribe.
it: Impossibile abbonarsi.

en: Could not unfollow user: User not found.
it: Impossibile seguire l'utente: utente non trovato.

en: Could not update group.
it: Impossibile aggiornare il gruppo.

en: Could not update message with new URI.
it: Impossibile aggiornare il messaggio con il nuovo URI.

en: Could not update user with confirmed email address.
it: Impossibile aggiornare l'utente con l'indirizzo email confermato.

en: Couldn't delete email confirmation.
it: Impossibile eliminare l'email di conferma.

en: Couldn't delete subscription.
it: Impossibile eliminare l'abbonamento.

en: Couldn't insert confirmation code.
it: Impossibile inserire il codice di conferma.

en: Couldn't insert new subscription.
it: Impossibile inserire un nuovo abbonamento.

en: Couldn't save profile.
it: Impossibile salvare il profilo.

en: Couldn't save tags.
it: Impossibile salvare le etichette.

en: Couldn't update user for autosubscribe.
it: Impossibile aggiornare l'utente per auto-abbonarsi.

en: Couldn't update user record.
it: Impossibile aggiornare il record dell'utente.

en: Couldn't update user.
it: Impossibile aggiornare l'utente.

en: Couldn't update your design.
it: Impossibile aggiornare l'utente.

en: Couldn’t get a request token.
it: Impossibile ottenere un token di richiesta.

en: Create a new group
it: Crea un nuovo gruppo

en: Create an account
it: Crea un account

en: Created
it: Crea

en: Crop
it: Ritaglia

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
it: Indirizzo Jabber/GTalk attualmente confermato.

en: Current confirmed SMS-enabled phone number.
it: Numero di telefono attualmente confermato per gli SMS.

en: Current confirmed email address.
it: Indirizzo email attualmente confermato.

en: DB error inserting hashtag: %s
it: Errore del DB nell'inserire un hashtag: %s

en: DB error inserting reply: %s
it: Errore del DB nell'inserire la risposta: %s

en: Delete
it: Elimina

en: Delete notice
it: Elimina messaggio

en: Delete this notice
it: Elimina questo messaggio

en: Describe the group or topic
it: Descrivi il gruppo o l'argomento in 140 caratteri

en: Describe the group or topic in %d characters
it: Descrivi il gruppo o l'argomento in 140 caratteri

en: Describe yourself and your interests
it: Descrivi te e i tuoi

en: Describe yourself and your interests in %d chars
it: Descriviti assieme ai tuoi interessi in 140 caratteri

en: Description
it: Descrizione

en: Description is too long (max %d chars).
it: La descrizione è troppo lunga (max 140 caratteri).

en: Design preferences saved.
it: Preferenze di sincronizzazione salvate.

en: Design your profile
it: Profilo utente

en: Direct message to %s sent
it: Messaggio diretto a %s inviato

en: Direct messages from %s
it: Messaggi diretti a %s

en: Direct messages to %s
it: Messaggi diretti a %s

en: Disfavor favorite
it: Rimuovi preferito

en: Disfavor this notice
it: Togli questo messaggio dai preferiti

en: Do not block this user from this group
it: Un elenco degli utenti in questo gruppo.

en: Do not delete this notice
it: Impossibile eliminare questo messaggio.

en: Don't send a message to yourself; just say it to yourself quietly instead.
it: Non inviarti un messaggio, piuttosto ripetilo a voce dolcemente.

en: Duplicate notice
it: Elimina messaggio

en: Edit %s group
it: Modifica il gruppo %s

en: Edit %s group properties
it: Modifica le proprietà del gruppo %s

en: Edit Avatar
it: Immagine

en: Edit profile settings
it: Impostazioni del profilo

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Settings
it: Impostazioni email

en: Email address already exists.
it: Indirizzo email già esistente.

en: Email address confirmation
it: Conferma indirizzo email

en: Email address, like "UserName@example.org"
it: Indirizzo email, del tipo "NomeUtente@example.org"

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: Enter a nickname or email address.
it: Inserisci un soprannome o un indirizzo email.

en: Enter the code you received on your phone.
it: Inserisci il codice che hai ricevuto sul tuo telefono.

en: Error inserting avatar
it: Errore nell'inserire l'immagine

en: Error inserting new profile
it: Errore nell'inserire il nuovo profilo

en: Error inserting remote profile
it: Errore nell'inserire un profilo remoto

en: Error removing the block.
it: Errore nel rimuovere il blocco.

en: Error saving address confirmation.
it: Errore nel salvare la conferma dell'indirizzo.

en: Error saving notice.
it: Problema nel salvare il messaggio.

en: Error saving user; invalid.
it: Errore nel salvare l'utente; non valido.

en: Error sending direct message.
it: Errore nell'inviare il messaggio diretto.

en: Error setting user.
it: Errore nell'impostare l'utente.

en: Error updating remote profile
it: Errore nell'aggiornare il profilo remoto

en: Error with confirmation code.
it: Errore con il codice di conferma.

en: Export data
it: Esporta dati

en: FOAF for %s
it: Casella posta inviata di %s

en: FOAF for %s group
it: Casella posta inviata di %s

en: Failed to save block information.
it: Salvataggio delle informazioni per il blocco non riuscito.

en: Failed updating avatar.
it: Errore nell'aggiornare l'immagine.

en: Failed updating logo.
it: Errore nell'aggiornare il logo.

en: Favor
it: Preferito

en: Favor this notice
it: Rendi questo messaggio un favorito

en: Favorites
it: Preferiti

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured users
it: Utenti in evidenza

en: Featured users, page %d
it: Utenti in evidenza, pagina %d

en: Feed for favorites of %s (Atom)
it: Feed per gli amici di %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 1.0)
it: Feed per gli amici di %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 2.0)
it: Feed per gli amici di %s

en: Feed for friends of %s (Atom)
it: Feed per gli amici di %s

en: Feed for friends of %s (RSS 1.0)
it: Feed per gli amici di %s

en: Feed for friends of %s (RSS 2.0)
it: Feed per gli amici di %s

en: Filter tags
it: Filtra etichette

en: Find content of notices
it: Ricerca contenuto dei messaggi

en: Find groups on this site
it: Ricerca gruppi in questo sito

en: Find people on this site
it: Ricerca persone in questo sito

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
it: Per motivi di sicurezza è necessario reinserire il proprio nome utente e la propria password prima di modificare le impostazioni.

en: Full name
it: Nome

en: Full name is too long (max 255 chars).
it: Nome troppo lungo (max 255 caratteri)

en: Fullname: %s
it: Nome completo: %s

en: Go
it: Vai

en: Go to the installer.
it: Accedi al sito

en: Group
it: Gruppo

en: Group actions
it: Azioni dei gruppi

en: Group design
it: Gruppi

en: Group logo
it: Logo del gruppo

en: Group profile
it: Profilo del gruppo

en: Group search
it: Ricerca gruppi

en: Groups
it: Gruppi

en: Groups %s is a member of
it: Il gruppo %s è membro di

en: Groups %s is a member of on %s.
it: Il gruppo %s è membro di

en: Groups with most members
it: I gruppi più numerosi

en: Groups with most posts
it: I gruppi con più messaggi

en: Groups, page %d
it: Gruppi, pagina %d

en: Help
it: Aiuto

en: Help me!
it: Aiutami!

en: Homepage
it: Pagina web

en: Homepage is not a valid URL.
it: L'URL della pagina web non è valido.

en: Homepage: %s
it: Pagina web: %s

en: Homepage: %s
it: Pagina web: %s

en: I want to post notices by email.
it: Voglio inviare i messaggi via email

en: IM
it: MI

en: IM Address
it: Indirizzo di messaggistica istantanea

en: IM Settings
it: Impostazioni messaggistica istantanea

en: IM is not available.
it: Questa pagina non è disponibile in un

en: Inbox
it: In arrivo

en: Inbox for %s
it: Casella posta in arrivo di %s

en: Inbox for %s - page %d
it: Casella posta in arrivo di %s - pagina %d

en: Incoming email
it: Email di ricezione

en: Incoming email address removed.
it: Indirizzo email di ricezione rimosso.

en: Incorrect old password
it: Vecchia password non corretta

en: Incorrect username or password.
it: Nome utente o password non corretto.

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
it: Le istruzioni per recuperare la tua password sono state inviate all'indirizzo email registrato nel tuo account.

en: Invalid alias: "%s"
it: Etichetta non valida: "%s"

en: Invalid email address: %s
it: Indirizzo email non valido: %s

en: Invalid notice content
it: Contenuto del messaggio non valido

en: Invalid or expired token.
it: Contenuto del messaggio non valido

en: Invalid profile URL (bad format)
it: URL del profilo non valido (formato errato)

en: Invalid size.
it: Dimensione non valida.

en: Invalid tag: "%s"
it: Etichetta non valida: "%s"

en: Invalid username or password.
it: Nome utente o password non valido.

en: Invitation(s) sent
it: Inviti inviati

en: Invitation(s) sent to the following people:
it: Inviti inviati alle seguenti persone:

en: Invite
it: Invita

en: Invite friends and colleagues to join you on %s
it: Invita amici e colleghi a seguirti su %s

en: Invite new users
it: Invita nuovi utenti

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
it: Gestito dal software di micro-blog [StatusNet](http://status.net/), versione %s, disponibile sotto licenza [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).

en: Jabber ID already belongs to another user.
it: ID Jabber già assegnato a un altro utente.

en: Jabber or GTalk address, like "UserName@example.org". First, make sure to add %s to your buddy list in your IM client or on GTalk.
it: Indirizzo Jabber o GTalk nella forma "NomeUtente@example.org". Per prima cosa, assicurati di aggiungere %s all'elenco dei contatti nel tuo programma di messaggistica o su GTalk.

en: Join
it: Iscriviti

en: Language
it: Lingua

en: Language is too long (max 50 chars).
it: La lingua è troppo lunga (max 50 caratteri).

en: Leave
it: Lascia

en: License
it: licenza.

en: Links
it: Elenco

en: Local views
it: Viste locali

en: Location
it: Ubicazione

en: Location for the group, if any, like "City, State (or Region), Country"
it: Dove è situato il gruppo, tipo "città, regione, stato"

en: Location is too long (max 255 chars).
it: Ubicazione troppo lunga (max 255 caratteri).

en: Location: %s
it: Ubicazione: %s

en: Location: %s
it: Ubicazione: %s

en: Login
it: Accedi

en: Login to site
it: Accedi al sito

en: Login to the site
it: Accedi al sito

en: Login with a username and password
it: Accedi con nome utente e password

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account.
it: Accedi con nome utente e password. Non hai ancora un nome utente? [Registra](%%action.register%%) un nuovo account o prova [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Logo updated.
it: Logo aggiornato.

en: Logout
it: Esci

en: Logout from the site
it: Sconnettiti dal sito

en: Longer name, preferably your "real" name
it: Nome completo, preferibilmente il tuo "vero" nome

en: Lost or forgotten password?
it: Password persa o dimenticata?

en: Lost our file data.
it: Perso il nostro file di dati.

en: Lost our file.
it: Perso il nostro file.

en: Make Admin
it: Amministra

en: Make a new email address for posting to; cancels the old one.
it: Crea un nuovo indirizzo email a cui inviare i messaggi, rimuove quello vecchio.

en: Make user an admin of the group
it: Devi essere amministratore per modificare il gruppo

en: Manage how you get email from %%site.name%%.
it: Gestisci la ricezione delle email da %%site.name%%.

en: Manage various other options.
it: Gestisci altre opzioni.

en: Member since
it: Membro dal

en: Members
it: Membri

en: Message
it: Messaggio

en: Message from %1$s on %2$s
it: Messaggio da %1$s su %2$s

en: Message sent
it: Messaggio

en: Message to %1$s on %2$s
it: Messaggio a %1$s su %2$s

en: Message too long - maximum is %d characters, you sent %d
it: Messaggio troppo lungo - massimo 140 caratteri, inviati %d

en: Mobile carrier
it: Operatore telefonico

en: Mobile carrier for your phone. If you know a carrier that accepts SMS over email but isn't listed here, send email to let us know at %s.
it: Operatore di telefonia mobile. Se conosci un operatore che accetta gli SMS via email, ma non è elencato qui, scrivici a %s.

en: My text and files are available under
it: I miei testi e file sono disponibili sotto

en: New
it: Nuovo

en: New email address for posting to %s
it: Nuovo indirizzo email per inviare messaggi a %s

en: New group
it: Nuovo gruppo

en: New incoming email address added.
it: Nuovo indirizzo email di ricezione aggiunto.

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: New notice
it: Nuovo messaggio

en: New password
it: Nuova password

en: New password successfully saved. You are now logged in.
it: Nuova password salvata con successo. Hai effettuato l'accesso.

en: New private message from %s
it: Nuovo messaggio privato da %s

en: Nickname
it: Soprannome

en: Nickname already in use. Try another one.
it: Soprannome già in uso. Prova con un altro.

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
it: Il soprannome deve essere composto solo da lettere minuscole e numeri, senza spazi.

en: Nickname of the user you want to follow
it: Soprannome dell'utente che vuoi seguire

en: No ID
it: Nessun ID

en: No Jabber ID.
it: Nessun ID di Jabber.

en: No authorization request!
it: Nessuna richiesta di autorizzazione!

en: No carrier selected.
it: Nessun operatore selezionato.

en: No code entered
it: Nessun codice inserito

en: No configuration file found.
it: Nessun codice di conferma.

en: No confirmation code.
it: Nessun codice di conferma.

en: No content!
it: Nessun contenuto!

en: No current status
it: Nessuno stato corrente

en: No email address.
it: Nessun indirizzo email.

en: No group specified.
it: Nessun profilo specificato.

en: No id argument.
it: Nessun argomento ID.

en: No id.
it: Nessun ID.

en: No incoming email address.
it: Nessun indirizzo email di ricezione.

en: No message text!
it: Nessun testo nel messaggio!

en: No nickname
it: Nessun soprannome

en: No nickname.
it: Nessun soprannome.

en: No notice
it: Nuovo messaggio

en: No notice id
it: Nuovo messaggio

en: No pending confirmation to cancel.
it: Nessuna conferma da annullare.

en: No phone number.
it: Nessun numero di telefono.

en: No profile id in request.
it: Nessun ID di profilo nella richiesta.

en: No profile specified.
it: Nessun profilo specificato.

en: No profile with that ID.
it: Nessun profilo con quel ID.

en: No profile with that id.
it: Nessun profilo con quel ID.

en: No recipient specified.
it: Nessun destinatario specificato.

en: No registered email address for that user.
it: Nessun indirizzo email registrato per quell'utente.

en: No results.
it: Nessun risultato

en: No size.
it: Nessuna dimensione.

en: No status found with that ID.
it: Nessuno stato trovato con quel ID.

en: No status with that ID found.
it: Nessuno stato con quel ID trovato.

en: No such attachment.
it: Nessun tale documento.

en: No such document.
it: Nessun tale documento.

en: No such file.
it: Nessun tale messaggio.

en: No such group
it: Nessun tale gruppo

en: No such group.
it: Nessuna tale gruppo.

en: No such message.
it: Nessun tale messaggio.

en: No such notice.
it: Nessun tale messaggio.

en: No such page
it: Nessuna tale etichetta.

en: No such recovery code.
it: Nessun codice di ripristino.

en: No such tag.
it: Nessuna tale etichetta.

en: No such user.
it: Nessun tale utente.

en: No user with that email address or username.
it: Nessun utente con quell'email o nome utente.

en: None
it: Nessuno

en: Not a local user.
it: Non un utente locale.

en: Not a recovery code.
it: Non è un codice di ripristino.

en: Not a registered user.
it: Non è un utente registrato.

en: Not a supported data format.
it: Non è un formato di dati supportato.

en: Not a valid Jabber ID
it: Non è un ID Jabber valido

en: Not a valid email address
it: Non è un indirizzo email valido

en: Not a valid email address.
it: Non è un indirizzo email valido.

en: Not a valid nickname.
it: Non è un soprannome valido.

en: Not a valid people tag: %s
it: Non è un'etichetta valida di persona: %s

en: Not a valid profile URL (no YADIS document or no or invalid XRDS defined).
it: Non è un URL di profilo valido (nessun documento YADIS).

en: Not an image or corrupt file.
it: Non è un'immagine o il file è danneggiato.

en: Not expecting this response!
it: Non aspettavo questa risposta!

en: Not found
it: Non trovato

en: Not found.
it: Non trovato

en: Not logged in
it: Non connesso

en: Not logged in.
it: Non connesso.

en: Not subscribed!.
it: Non abbonato!

en: Note
it: Nota

en: Notice
it: Messaggio

en: Notice Search
it: Ricerca messaggi

en: Notice deleted.
it: Messaggio inviato

en: Notice feed for %s (Atom)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Notice feed for %s (RSS 1.0)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Notice feed for %s (RSS 2.0)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Notice feed for %s group (Atom)
it: Feed dei messaggi per il gruppo %s

en: Notice feed for %s group (RSS 1.0)
it: Feed dei messaggi per il gruppo %s

en: Notice feed for %s group (RSS 2.0)
it: Feed dei messaggi per il gruppo %s

en: Notice feed for %s tagged %s (RSS 1.0)
it: Feed dei messaggi per il gruppo %s

en: Notice feed for tag %s (Atom)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 1.0)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 2.0)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Notice has no profile
it: Il messaggio non ha un profilo

en: Notice marked as fave.
it: Messaggio indicato come preferito.

en: Notice posted
it: Messaggio inviato

en: Notice too long - maximum is %d characters, you sent %d
it: Messaggio troppo lungo - massimo 140 caratteri, inviati %d

en: Notices
it: Messaggi

en: Notices tagged with %s
it: Messaggi etichettati con %s

en: Notices tagged with %s, page %d
it: Messaggi etichettati con %s, pagina %d

en: Notification off.
it: Notifiche disattivate.

en: Notification on.
it: Notifiche attivate.

en: Nudge
it: Richiama

en: Nudge sent
it: Richiamo inviato

en: Nudge sent to %s
it: Richiamo inviato

en: Nudge sent!
it: Richiamo inviato!

en: Nudge this user
it: Richiama questo utente

en: Old password
it: Vecchia password

en: Only the sender and recipient may read this message.
it: Solo mittente e destinatario possono leggere questo messaggio.

en: Only the user can read their own mailboxes.
it: Solo l'utente può leggere la propria casella di posta.

en: Optionally add a personal message to the invitation.
it: Puoi aggiungere un messaggio personale agli inviti.

en: Options saved.
it: Opzioni salvate.

en: Original
it: Originale

en: Other
it: Altro

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Other options
it: Altre opzioni

en: Outbox
it: Inviati

en: Outbox for %s
it: Casella posta inviata di %s

en: Outbox for %s - page %d
it: Casella posta inviata di %s - pagina %d

en: Page notice
it: Pagina messaggio

en: Pagination
it: Paginazione

en: Partial upload.
it: Caricamento parziale.

en: Password and confirmation do not match.
it: La password e la conferma non corrispondono.

en: Password change
it: Cambio password

en: Password must be 6 chars or more.
it: La password dev'essere lunga almeno 6 caratteri.

en: Password must be 6 or more characters.
it: La password deve essere di 6 o più caratteri.

en: Password recovery requested
it: Richiesta password di ripristino

en: Password saved.
it: Password salvata.

en: Passwords don't match.
it: Le password non corrispondono.

en: People
it: Persone

en: People %s subscribes to
it: Persone a cui %s è abbonato

en: People Search
it: Ricerca persone

en: People search
it: Ricerca persone

en: People subscribed to %s
it: Persone abbonate a %s

en: Personal
it: Personale

en: Personal message
it: Messaggio personale

en: Personal profile and friends timeline
it: Profilo personale e attività degli amici

en: Phone number, no punctuation or spaces, with area code
it: Numero di telefono, senza punteggiatura o spazi, con il prefisso

en: Photo
it: Fotografia

en: Pick a square area of the image to be the logo.
it: Scegli un'area quadrata per la tua immagine personale

en: Pick a square area of the image to be your avatar
it: Scegli un'area quadrata per la tua immagine personale

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user’s notices. If you didn’t just ask to subscribe to someone’s notices, click “Reject”.
it: Controlla i dettagli seguenti per essere sicuro di volerti abbonare ai messaggi di questo utente. Se non hai richiesto ciò, fai clic su "Annulla".

en: Popular
it: Famosi

en: Popular notices
it: Messaggi famosi

en: Popular notices, page %d
it: Messaggi famosi, pagina %d

en: Post a notice when my Jabber/GTalk status changes.
it: Pubblica un messaggio quando il mio stato Jabber/GTalk cambia

en: Post to
it: Fotografia

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences saved.
it: Preferenze salvate.

en: Preferred language
it: Lingua preferita

en: Preview
it: Anteprima

en: Primary site navigation
it: Esplorazione sito primaria

en: Problem saving notice.
it: Problema nel salvare il messaggio.

en: Problem saving notice. Too long.
it: Problema nel salvare il messaggio.

en: Problem saving notice. Unknown user.
it: Problema nel salvare il messaggio. Utente sconosciuto.

en: Profile
it: Profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile design
it: Impostazioni del profilo

en: Profile information
it: Informazioni sul profilo

en: Profile settings
it: Impostazioni del profilo

en: Provider
it: Profilo

en: Public
it: Pubblico

en: Public Stream Feed (Atom)
it: Feed del flusso pubblico

en: Public Stream Feed (RSS 1.0)
it: Feed del flusso pubblico

en: Public Stream Feed (RSS 2.0)
it: Feed del flusso pubblico

en: Public tag cloud
it: Insieme delle etichette

en: Public timeline
it: Attività pubblica

en: Public timeline, page %d
it: Attività pubblica, pagina %d

en: Publish a MicroID for my Jabber/GTalk address.
it: Pubblica un MicroID per il mio indirizzo Jabber/GTalk

en: Publish a MicroID for my email address.
it: Pubblica un MicroID per il mio indirizzo email

en: Recent tags
it: Etichette recenti

en: Recipient user not found.
it: Utente destinatario non trovato.

en: Recover
it: Recupera

en: Recover password
it: Recupero password

en: Recovery code for unknown user.
it: Codice di recupero per utente sconosciuto.

en: Register
it: Registra

en: Registration not allowed.
it: Registrazione non consentita.

en: Registration successful
it: Registrazione riuscita

en: Reject
it: Rifiuta

en: Reject this subscription
it: Abbonamenti di %s

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remote service uses unknown version of OMB protocol.
it: Versione del protocollo OMB sconosciuta.

en: Remote subscribe
it: Abbonamento remoto

en: Remove
it: Rimuovi

en: Replies
it: Risposte

en: Replies feed for %s (Atom)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Replies feed for %s (RSS 1.0)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Replies feed for %s (RSS 2.0)
it: Feed dei messaggi per %s

en: Replies to %1$s on %2$s!
it: Messaggio a %1$s su %2$s

en: Replies to %s
it: Risposte a %s

en: Replies to %s, page %d
it: Risposte a %s, pagina %d

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply to %s sent
it: Rispondi a questo messaggio

en: Reply to this notice
it: Rispondi a questo messaggio

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset password
it: Reimposta password

en: SMS Phone number
it: Numero di telefono per SMS

en: SMS Settings
it: Impostazioni SMS

en: SMS confirmation
it: Conferma SMS

en: SMS is not available.
it: Questa pagina non è disponibile in un

en: Same as password above
it: Stessa password di sopra

en: Same as password above. Required.
it: Stessa password di sopra. Richiesta.

en: Save
it: Salva

en: Search
it: Ricerca

en: Search for groups on %%site.name%% by their name, location, or description. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
it: Ricerca le persone su %%site.name%% per nome, ubicazione o interessi. Separa i termini di ricerca con degli spazi; lunghezza minima 3 caratteri.

en: Search for more groups
it: Ricerca persone o per testo

en: Search for notices on %%site.name%% by their contents. Separate search terms by spaces; they must be 3 characters or more.
it: Ricerca tra i messaggi su %%site.name%% in base al contenuto. Separa i termini di ricerca con degli spazi; lunghezza minima 3 caratteri.

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
it: Ricerca le persone su %%site.name%% per nome, ubicazione o interessi. Separa i termini di ricerca con degli spazi; lunghezza minima 3 caratteri.

en: Search for people or text
it: Ricerca persone o per testo

en: Search help
it: Ricerca

en: Search results for "%s" on %s
it:  Ricerca "%s" nel flusso

en: Search site
it: Ricerca

en: Secondary site navigation
it: Esplorazione secondaria del sito

en: Select a carrier
it: Seleziona un operatore

en: Select tag to filter
it: Seleziona un operatore

en: Send
it: Invia

en: Send a direct message to this user
it: Invia un messaggio diretto a questo utente

en: Send a direct notice
it: Invia un messaggio diretto

en: Send a notice
it: Invia un messaggio

en: Send a nudge to this user
it: Invia un richiamo a questo utente

en: Send email to this address to post new notices.
it: Invia le email a questo indirizzo per scrivere nuovi messaggi.

en: Send me email when someone adds my notice as a favorite.
it: Inviami un'email quando qualcuno aggiunge un mio messaggio ai preferiti

en: Send me email when someone sends me a private message.
it: Inviami un'email quando qualcuno mi invia un messaggio privato

en: Send me email when someone sends me an "@-reply".
it: Inviami un'email quando qualcuno mi invia un messaggio privato

en: Send me notices of new subscriptions through email.
it: Inviami avvisi di nuovi abbonamenti via email

en: Send me notices through Jabber/GTalk.
it: Inviami le notifiche via Jabber/GTalk

en: Send me notices through SMS; I understand I may incur exorbitant charges from my carrier.
it: Inviami avvisi via SMS: comprendo che potrei incorrere in esorbitanti bollette da parte del mio operatore

en: Send me replies through Jabber/GTalk from people I'm not subscribed to.
it: Inviami le risposte delle persone a cui sono abbonato via Jabber/GTalk

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Sidebar
it: Ricerca

en: Sign up for a new account
it: Iscriviti per un nuovo account

en: Site content license
it: Licenza del software statusnet

en: Site notice
it: Messaggio del sito

en: Sorry, invalid invitation code.
it: Errore con il codice di conferma.

en: Sorry, no incoming email allowed.
it: Email di ricezione non consentita.

en: Sorry, only invited people can register.
it: Spiacenti, solo le persone invitate possono registrarsi.

en: Sorry, that is not your incoming email address.
it: Quella non è la tua email di ricezione.

en: Sorry, this command is not yet implemented.
it: Questo comando non è ancora implementato

en: Source
it: Sorgenti

en: Specify the name of the user to subscribe to
it: Specifica il nome dell'utente a cui abbonarti

en: Specify the name of the user to unsubscribe from
it: Specifica il nome dell'utente da cui annullare l'abbonamento

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status deleted.
it: Immagine aggiornata.

en: StatusNet software license
it: Licenza del software statusnet

en: Subscribe
it: Abbonati

en: Subscribe to a remote user
it: Abbonati a questo utente

en: Subscribe to this user
it: Abbonati a questo utente

en: Subscribed
it: Abbonato

en: Subscribed to %s
it: Abbonato a %s

en: Subscribers
it: Abbonati

en: Subscription authorized
it: Abbonamento autorizzato

en: Subscription rejected
it: Abbonamento rifiutato

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: System error uploading file.
it: Errore di sistema nel caricare il file.

en: Tag
it: Etichetta

en: Tag %s
it: Etichetta %s

en: Tag cloud
it: Insieme etichette

en: Tag user
it: Etichette utente

en: Tags
it: Etichette

en: Tags for this user (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
it: Etichette per questo utente (lettere, numeri, -, . e _), separate da virgole o spazi

en: Tags for yourself (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
it: Le tue etichette (lettere, numeri, -, . e _), separate da virgole o spazi

en: Tags in %s group's notices
it: Etichette nei messaggi del gruppo %s

en: Tags in %s's notices
it: Etichette nei messaggi di %s

en: Text
it: Testo

en: Text search
it: Ricerca testo

en: That address has already been confirmed.
it: Quell'indirizzo è già stato confermato.

en: That confirmation code is not for you!
it: Quel codice di conferma non è per te!

en: That email address already belongs to another user.
it: Quell'indirizzo email appartiene già a un altro utente.

en: That file is too big. The maximum file size is %s.
it: Puoi caricare un'immagine per il logo del tuo gruppo.

en: That is already your Jabber ID.
it: Quello è già il tuo ID di Jabber.

en: That is already your email address.
it: Quello è già il tuo indirizzo email.

en: That is already your phone number.
it: Quello è già il tuo numero di telefono.

en: That is not your Jabber ID.
it: Quello non è il tuo ID di Jabber.

en: That is not your email address.
it: Quello non è il tuo indirizzo email.

en: That is not your phone number.
it: Quello non è il tuo numero di telefono.

en: That is the wrong IM address.
it: Quello è l'indirizzo di messaggistica sbagliato.

en: That is the wrong confirmation number.
it: Quello è il numero di conferma errato.

en: That phone number already belongs to another user.
it: Quel numero di telefono appartiene già a un altro utente.

en: That status is not a favorite!
it: Questo messaggio non è un preferito!

en: That user has blocked you from subscribing.
it: Quell'utente ti ha bloccato dall'abbonarti.

en: That's too long. Max message size is %d chars.
it: Troppo lungo. Il massimo per un messaggio è 140 caratteri.

en: That's too long. Max notice size is %d chars.
it: Troppo lungo. Lunghezza massima 140 caratteri.

en: That’s a local profile! Login to subscribe.
it: Quello è un profilo locale! Accedi per abbonarti.

en: The address "%s" has been confirmed for your account.
it: L'indirizzo "%s" è stato confermato per il tuo account.

en: The address was removed.
it: L'indirizzo è stato rimosso.

en: The most popular notices on the site right now.
it: Ecco i messaggi più famosi all'interno del sito.

en: The subscription has been authorized, but no callback URL was passed. Check with the site’s instructions for details on how to authorize the subscription. Your subscription token is:
it: L'abbonamento è stato autorizzato, ma non è stato passato alcun URL di richiamo. Controlla le istruzioni del sito per i dettagli su come autorizzare l'abbonamento. Il tuo token per l'abbonamento è:

en: The subscription has been rejected, but no callback URL was passed. Check with the site’s instructions for details on how to fully reject the subscription.
it: L'abbonamento è stato rifiutato, ma non è stato passato alcun URL di richiamo. Controlla con le istruzioni del sito per i dettagli su come rifiutare completamente l'abbonamento.

en: There was a problem with your session token.
it: C'è stato un problema con il tuo token di sessione.

en: There was a problem with your session token.  Try again, please.
it: C'è stato un problema con il tuo token di sessione. Prova di nuovo.

en: There was a problem with your session token. Try again, please.
it: C'è stato un problema con il tuo token di sessione. Prova di nuovo.

en: These are most popular recent tags on %s
it: Queste sono le etichette più usate e recenti su %s

en: These are the people who listen to %s's notices.
it: Queste sono le persone che seguono %s.

en: These are the people who listen to your notices.
it: Queste sono le persone che ti seguono.

en: These are the people whose notices %s listens to.
it: Queste sono le persone seguite da %s.

en: These are the people whose notices you listen to.
it: Queste sono le persone che stai seguendo.

en: These people are already users and you were automatically subscribed to them:
it: Queste persone sono già utenti e sei stato automaticamente abbonato a loro:

en: This confirmation code is too old. Please start again.
it: Questo codice di conferma è scaduto. Ricomincia da capo.

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool.
it: Questo è %%site.name%%, un servizio di [micro-blog](http://it.wikipedia.org/wiki/Microblogging)

en: This is your inbox, which lists your incoming private messages.
it: Questa è la casella della tua posta in arrivo, contiene i messaggi privati ricevuti.

en: This is your outbox, which lists private messages you have sent.
it: Questa è la casella della tua posta inviata, contiene i messaggi privati che hai inviato.

en: This method requires a POST or DELETE.
it: Questo metodo richiede POST o DELETE.

en: This method requires a POST.
it: Questo metodo richiede POST.

en: This notice is already a favorite!
it: Questo messaggio è già un preferito!

en: This notice is not a favorite!
it: Questo messaggio non è un preferito!

en: This page is not available in a media type you accept
it: Questa pagina non è disponibile in un tipo di supporto che tu accetti

en: This status is already a favorite!
it: Questo messaggio è già un preferito!

en: This user doesn't allow nudges or hasn't confirmed or set his email yet.
it: Questo utente non consente i richiami oppure non ha confermato o impostato ancora il suo indirizzo email.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Timezone not selected.
it: Fuso orario non selezionato

en: To
it: A

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%), or [register](%%action.register%%) a new  account. If you already have an account  on a [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%),  enter your profile URL below.
it: Per abbonarti puoi [eseguire l'accesso](%%action.login%%) oppure [registrare](%%action.register%%) un nuovo account. Se ne possiedi già uno su un [sito di micro-blog compatibile](%%doc.openmublog%%), inserisci l'indirizzo del tuo profilo qui di seguito.

en: Too many duplicate messages too quickly; take a breather and post again in a few minutes.
it: Troppi messaggi troppo velocemente; fai una pausa e scrivi di nuovo tra qualche minuto.

en: Too many notices too fast; take a breather and post again in a few minutes.
it: Troppi messaggi troppo velocemente; fai una pausa e scrivi di nuovo tra qualche minuto.

en: Top posters
it: Chi scrive più messaggi

en: Two user ids or screen_names must be supplied.
it: Devono essere forniti due ID utente o nominativi.

en: URL of the homepage or blog of the group or topic
it: URL della pagina web o del blog per il gruppo o l'argomento

en: URL of your homepage, blog, or profile on another site
it: URL della tua pagina web, blog o profilo su un altro sito

en: URL of your profile on another compatible microblogging service
it: URL del tuo profilo su un altro servizio di micro-blog compatibile

en: URL shortening service is too long (max 50 chars).
it: Il servizio di riduzione degli URL è troppo lungo (max 50 caratteri)

en: Unable to save your design settings!
it: Impossibile salvare le tue impostazioni di Twitter!

en: Unblock
it: Sblocca

en: Unblock this user
it: Sblocca questo utente

en: Unblock user failed.
it: Sblocco dell'utente non riuscito.

en: Unblock user from group
it: Sblocco dell'utente non riuscito.

en: Unexpected form submission.
it: Invio del modulo inaspettato.

en: Unexpected password reset.
it: Ripristino della password inaspettato.

en: Unknown action
it: Azione sconosciuta

en: Unknown file type
it: Tipo di file sconosciuto

en: Unrecognized address type %s
it: Tipo di indirizzo non riconosciuto %s

en: Unsubscribe
it: Disabbonati

en: Unsubscribe from this user
it: Annulla l'abbonamento da questo utente

en: Unsubscribed
it: Annullato abbonamento

en: Unsubscribed from %s
it: Abbonamento a %s annullato

en: Unsupported format.
it: Formato file immagine non supportato.

en: Unsupported image file format.
it: Formato file immagine non supportato.

en: Untitled page
it: Pagina senza nome

en: Untitled section
it: Sezione senza nome

en: Updates by SMS
it: Aggiornamenti via SMS

en: Updates by instant messenger (IM)
it: Aggiornamenti via messaggistica istantanea (MI)

en: Updates favored by %1$s on %2$s!
it: Aggiornamenti da %1$s su %2$s!

en: Updates from %1$s and friends on %2$s!
it: Aggiornamenti da %1$s e amici su %2$s!

en: Updates from %1$s on %2$s!
it: Aggiornamenti da %1$s su %2$s!

en: Updates from members of %1$s on %2$s!
it: Aggiornamenti da %1$s su %2$s!

en: Updates matching search term "%1$s" on %2$s!
it: Tutti gli aggiornamenti corrispondenti al termine di ricerca "%s"

en: Updates tagged with %1$s on %2$s!
it: Aggiornamenti da %1$s su %2$s!

en: Updates with "%s"
it: Aggiornamenti da %1$s su %2$s!

en: Upload
it: Carica

en: Upload an avatar
it: Carica un'immagine

en: Upload file
it: Carica

en: Use this form to add tags to your subscribers or subscriptions.
it: Usa questo modulo per aggiungere etichette ai tuoi abbonati o ai tuoi abbonamenti.

en: Use this form to create a new group.
it: Usa questo modulo per creare un nuovo gruppo.

en: Use this form to edit the group.
it: Usa questo modulo per modificare il gruppo.

en: Use this form to invite your friends and colleagues to use this service.
it: Usa questo modulo per invitare i tuoi amici e colleghi a usare questo servizio.

en: Used only for updates, announcements, and password recovery
it: Usata solo per aggiornamenti, annunci e recupero password

en: User
it: Utente

en: User ID
it: Utente

en: User actions
it: Azioni utente

en: User being listened to does not exist.
it: L'utente che intendi seguire non esiste.

en: User groups
it: Gruppi dell'utente

en: User has blocked you.
it: L'utente ti ha bloccato.

en: User has no last notice
it: L'utente non ha un ultimo messaggio

en: User has no profile.
it: L'utente non ha un profilo.

en: User is already blocked from group.
it: L'utente ti ha bloccato.

en: User is not a member of group.
it: Non sei un membro di quel gruppo.

en: User is not blocked from group.
it: L'utente ti ha bloccato.

en: User nickname
it: Soprannome dell'utente

en: User profile
it: Profilo utente

en: User without matching profile
it: Utente senza profilo corrispondente

en: Users self-tagged with %s - page %d
it: Utenti auto-etichettati con %s - pagina %d

en: View profile designs
it: Impostazioni del profilo

en: Welcome to %1$s, @%2$s!
it: Messaggio a %1$s su %2$s

en: What timezone are you normally in?
it: In che fuso orario risiedi solitamente?

en: What's up, %s?
it: Cosa succede %s?

en: Where you are, like "City, State (or Region), Country"
it: Dove ti trovi, tipo "città, regione, stato"

en: Wrong image type for avatar URL ‘%s’.
it: Tipo di immagine errata per "%s"

en: Yes
it: Sì

en: You and friends
it: %s e amici

en: You are about to permanently delete a notice. Once this is done, it cannot be undone.
it: Stai per eliminare definitivamente un messaggio. Una volta fatto non sarà possibile recuperarlo.

en: You are already a member of that group
it: Sei già un membro di quel gruppo

en: You are already a member of that group.
it: Sei già un membro di quel gruppo

en: You are already logged in!
it: Hai già effettuato l'accesso!

en: You are already subscribed to these users:
it: Sei già abbonato a questi utenti:

en: You are banned from posting notices on this site.
it: Ti è proibito inviare messaggi su questo sito.

en: You are not a member of that group.
it: Non sei un membro di quel gruppo.

en: You are not a member of this group.
it: Non sei un membro di quel gruppo.

en: You are not authorized.
it: Non autorizzato.

en: You are not subscribed to that profile.
it: Non sei abbonato a quel profilo.

en: You can only tag people you are subscribed to or who are subscribed to you.
it: Puoi etichettare sole le persone a cui sei abbonato o che sono abbonate a te.

en: You can receive SMS messages through email from %%site.name%%.
it: Puoi ricevere messaggi SMS attraverso l'email da %%site.name%%.

en: You can send and receive notices through Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%). Configure your address and settings below.
it: Puoi inviare e ricevere messaggi attraverso i servizi di [messaggistica istantanea](%%doc.im%%) Jabber/GTalk. Configura il tuo indirizzo e le impostazioni qui di seguito.

en: You can update your personal profile info here so people know more about you.
it: Qui puoi aggiornare le informazioni del tuo profilo personale, così gli altri potranno conoscere qualcosa in più di te.

en: You can upload a logo image for your group. The maximum file size is %s.
it: Puoi caricare un'immagine per il logo del tuo gruppo.

en: You can upload your personal avatar. The maximum file size is %s.
it: Qui puoi caricare la tua immagine personale.

en: You can use the local subscription!
it: Puoi usare l'abbonamento locale!

en: You can't register if you don't agree to the license.
it: Non puoi registrarti se non accetti la licenza.

en: You can't send a message to this user.
it: Non puoi inviare un messaggio a questo utente.

en: You have a new posting address on %1$s.
    
    Send email to %2$s to post new messages.
    
    More email instructions at %3$s.
    
    Faithfully yours,
    %4$s
it: Hai un nuovo indirizzo di invio su %1$s.
    
    Scrivi le email a %2$s per inviare nuovi messaggi.
    
    Puoi trovare maggiori informazioni presso %3$s.
    
    Cordiali saluti,
    %4$s

en: You have already blocked this user.
it: Hai già bloccato questo utente.

en: You may not delete another user's status.
it: Non puoi eliminare lo stato di un altro utente.

en: You must be an admin to edit the group
it: Devi essere amministratore per modificare il gruppo

en: You must be logged in to create a group.
it: Devi eseguire l'accesso per creare un gruppo.

en: You must be logged in to edit a group.
it: Devi eseguire l'accesso per creare un gruppo.

en: You must be logged in to invite other users to use %s
it: Devi eseguire l'accesso per invitare altri utenti a usare %s

en: You must be logged in to join a group.
it: Devi eseguire l'accesso per iscriverti a un gruppo.

en: You must be logged in to leave a group.
it: Devi eseguire l'accesso per lasciare un gruppo.

en: You will be notified when your invitees accept the invitation and register on the site. Thanks for growing the community!
it: Riceverai una notifica quando i tuoi invitati accetteranno e si registreranno sul sito. Grazie per l'aiuto ad accrescere la comunità!

en: You've been nudged by %s
it: %s ti ha richiamato

en: Your incoming messages
it: I tuoi messaggi in arrivo

en: Your nickname on this server, or your registered email address.
it: Il tuo soprannome su questo server o il tuo indirizzo email registrato.

en: Your sent messages
it: I tuoi messaggi inviati

en: a few seconds ago
it: pochi secondi fa

en: about %d days ago
it: circa %d giorni fa

en: about %d hours ago
it: circa %d ore fa

en: about %d minutes ago
it: circa %d minuti fa

en: about %d months ago
it: circa %d mesi fa

en: about a day ago
it: circa un giorno fa

en: about a minute ago
it: circa un minuto fa

en: about a month ago
it: circa un mese fa

en: about a year ago
it: circa un anno fa

en: about an hour ago
it: circa un'ora fa

en: content type
it: Connetti

en: description is too long (max %d chars).
it: La descrizione è troppo lunga (max 140 caratteri).

en: from
it:  via

en: groups on %s
it: Azioni dei gruppi

en: in context
it: Nessun contenuto!

en: license.
it: licenza.

en: notice id: %s
it: Nuovo messaggio

en: same as password above
it: stessa password di sopra
