StatusNet - en to pt translation catalogue (326 entries)

en:  Search Stream for "%s"
pt: Procurar por "%s" no fluxo de mensagens

en:  except this private data: password,
pt: excepto estes dados privados: palavra chave, endereço de email, endereço de mensageiro instantâneo, número de telefone.

en:  except this private data: password, email address, IM address, and phone number.
pt: excepto estes dados privados: palavra chave, endereço de email, endereço de mensageiro instantâneo, número de telefone.

en:  except this private data: password, email address, IM address, phone number.
pt: excepto estes dados privados: palavra chave, endereço de email, endereço de mensageiro instantâneo, número de telefone.

en:  from
pt: de

en: %1$s / Updates mentioning %2$s
pt: %1$s / Actualizações em resposta a %2$s

en: %1$s / Updates replying to %2$s
pt: %1$s / Actualizações em resposta a %2$s

en: %1$s has invited you to join them on %2$s
pt: %1$s convidou-o a juntar-se a ele no %2$s

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
    
    %2$s is a micro-blogging service that lets you keep up-to-date with people you know and people who interest you.
    
    You can also share news about yourself, your thoughts, or your life online with people who know about you. It's also great for meeting new people who share your interests.
    
    %1$s said:
    
    %4$s
    
    You can see %1$s's profile page on %2$s here:
    
    %5$s
    
    If you'd like to try the service, click on the link below to accept the invitation.
    
    %6$s
    
    If not, you can ignore this message. Thanks for your patience and your time.
    
    Sincerely, %2$s
pt: %1$s convidou-o a juntar-se a ele no %2$s (%3$s).
    
    %2$s é um serviço de micro-blogging que o deixa actualizado com pessoas que conhece e que lhe interessam.
    
    Também pode partilhar notícias suas, pensamentos, ou a sua vida online com pessoas que o conheça. É também ideal para conhecer pessoas com interesses semelhantes aos seus.
    
    %1$s disse:
    
    %4$s
    
    Pode ver o perfil de %1$s no %2$s aqui:
    
    %5$s
    
    Se gostaria de experimentar este serviço visite o endereço a baixo para aceitar este convite.
    
    %6$s
    
    Se não, pode ignorar esta mensagem. Obrigado pelo seu tempo e paciência.
    
    Sinceramente, %2$s

en: %1$s is now listening to
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    %4$s%5$s%6$s
    Faithfully yours,
    %7$s.
    
    ----
    Change your email address or notification options at %8$s
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.
    
    	%3$s
    
    Sinceramente,
    %4$s.

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    Faithfully yours,
    %4$s.
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.
    
    	%3$s
    
    Sinceramente,
    %4$s.

en: %1$s just added your notice from %2$s
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.

en: %1$s updates that reply to updates from %2$s / %3$s.
pt: Updates de %1$s como resposta às actualizações de %2$s / %3$s.

en: %1$s's status on %2$s
pt: %1$s's estado em %2$s

en: %s (@%s) added your notice as a favorite
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.

en: %s - %s
pt: %s (%s)

en: %s Public Stream
pt: Fluxo Público de %s

en: %s and friends
pt: %s e amigos

en: %s and friends, page %d
pt: %s e amigos

en: %s blocked profiles, page %d
pt: %s e amigos

en: %s blocked users
pt: Desbloquear este utilizador

en: %s is not a valid color!
pt: A Homepage inserida não é um URL válido.

en: %s is not listening to anyone.
pt: %1$s está agora a ouvir os seus comunicados em %2$s.

en: %s public timeline
pt: Mensagens públicas de %s

en: %s status
pt: Estado de %s

en: %s subscriptions
pt: Todas as subscrições

en: %s subscriptions, page %d
pt: Todas as subscrições

en: %s timeline
pt: Mensagens de %s

en: %s updates from everyone!
pt: %s actualizações de todos!

en: %s's favorite notices, page %d
pt: %s e amigos

en: (You should receive a message by email momentarily, with instructions on how to confirm your email address.)
pt: (Deverá receber uma mensagem por email dentro de momentos, com instrucções sobre como confirmar o seu endereço de email.)

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
pt: **%%site.name%%*** é um serviço de microblogging trazido até sí por [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
pt: **%%site.name%%** é um serviço de microblogging.

en: . Contributors should be attributed by full name or nickname.
pt: . Os colaboradores devem ser citados usando nome completo ou apelido.

en: 1-64 lowercase letters or numbers,
pt: 1-64 letras ou números, sem pontuação ou espaços

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
pt: 1-64 letras minúsculas ou números, sem pontuação ou espaços

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces. Required.
pt: 1-64 letras ou números, sem pontuação ou espaços. Obrigatório.

en: 6 or more characters
pt: 6 ou mais caracteres

en: 6 or more characters, and don't forget it!
pt: 6 ou mais caracteres, e não a esqueça!

en: 6 or more characters. Required.
pt: 6 ou mais caracteres. Obrigatório.

en: A confirmation code was sent
pt: Código de confirmação não encontrado

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o endereço fornecido. Tem que aprovar que %s envie mensagens para sí.

en: A confirmation code was sent to the email address you added.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o endereço fornecido. Tem que aprovar que %s envie mensagens para sí.

en: A confirmation code was sent to the email address you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o endereço de email fornecido. Procure na sua 'Caixa de Entrada' (e caixa de spam) pelo email com o código e instrucções de utilização.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added.
pt: A aguardar confirmação deste número de telefone.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o número de telefone fornecido. Procure na sua 'Caixa de Entrada' (e caixa de spam) pelo email com o código e instrucções de utilização.

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your phone for the code and instructions on how to use it.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o número de telefone fornecido. Procure na sua 'Caixa de Entrada' (e caixa de spam) pelo email com o código e instrucções de utilização.

en: API method not found!
pt: Método da API não encontrado!

en: API method under construction.
pt: Método da API em construcção.

en: About
pt: Sobre

en: Accept
pt: Aceitar

en: Account
pt: Sobre

en: Add
pt: Adicionar

en: Add OpenID
pt: Adicionar OpenID

en: Add or remove OpenIDs
pt: Adicionar ou remover OpenID

en: Address
pt: Endereço

en: Addresses of friends to invite (one per line)
pt: Endereços dos amigos a convidar (um por linha)

en: Alias "%s" already in use. Try another one.
pt: Alcunha já em uso. Tente outra diferente.

en: All subscribers
pt: Todas as subscrições

en: All subscriptions
pt: Todas as subscrições

en: All updates for %s
pt: Todas as actualizações de %s

en: All updates matching search term "%s"
pt: Todas as actualizações com o termo "%s"

en: Already logged in.
pt: Login já efectuado.

en: Already subscribed!.
pt: Já subscrito!.

en: Are you sure you want to delete this notice?
pt: Tem a certeza que permite remover esta mensagem?

en: Authorize subscription
pt: Autorizar subscrição

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
pt: Efectuar login automático; não utilizar em computadores de uso partilhado!

en: Automatically subscribe to whoever
pt: Subscrever automaticamente a quem se subscrever a mim (recomendado para não-humanos)

en: Automatically subscribe to whoever subscribes to me (best for non-humans)
pt: Subscrever automaticamente a quem se subscrever a mim (recomendado para não-humanos)

en: Available characters
pt: 6 ou mais caracteres

en: Avatar deleted.
pt: Avatar actualizado.

en: Avatar updated.
pt: Avatar actualizado.

en: Awaiting confirmation on this address.
pt: A aguardar confirmação deste número de telefone.

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
pt: A aguardar confirmação deste endereço. Verifique as instrucções enviadas para a sua conta de Jabber/GTalk. (Adicionou %s à sua lista de amigos?)

en: Awaiting confirmation on this address. Check your inbox (and spam box!) for a message with further instructions.
pt: A aguardar confirmação deste endereço. Procure na sua 'Caixa de Entrada' (e caixa de spam) pela mensagem com as instrucções.

en: Awaiting confirmation on this phone number.
pt: A aguardar confirmação deste número de telefone.

en: Before
pt: Antes »

en: Before »
pt: Antes »

en: Bio is too long (max %d chars).
pt: Bio é demasiada extensa (máx 140 car).

en: Bio is too long (max 140 chars).
pt: Bio é demasiada extensa (máx 140 car).

en: Block
pt: Bloquear

en: Blocked
pt: Bloquear

en: Can't delete this notice.
pt: Não é possível remover a mensagem.

en: Can't read avatar URL '%s'
pt: Não é possível ler o URL do avatar '%s'

en: Can't save new password.
pt: Não é possível guardar a nova password.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot instantiate OpenID consumer object.
pt: Não é possível instanciar um objecto do OpenID.

en: Cannot normalize that Jabber ID
pt: Não é possível normalizar esse ID de Jabber

en: Cannot normalize that email address
pt: Não é possível normalizar esse endereço de email

en: Cannot read file.
pt: Não foi possível salvar o perfil.

en: Can’t read avatar URL ‘%s’.
pt: Não é possível ler o URL do avatar '%s'

en: Change
pt: Modificar

en: Change colours
pt: Modificar a sua palavra-passe

en: Change email handling
pt: Alterar email handling

en: Change password
pt: Modificar palavra-passe

en: Change your email, avatar, password, profile
pt: Modificar a sua palavra-passe

en: Change your password
pt: Modificar a sua palavra-passe

en: Change your password.
pt: Modificar a sua palavra-passe

en: Change your profile settings
pt: Modificar as suas definições de perfil

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Confirm Address
pt: Confirmar Endereço

en: Confirmation cancelled.
pt: Confirmação cancelada.

en: Confirmation code
pt: Código de confirmação

en: Confirmation code not found.
pt: Código de confirmação não encontrado

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
    
    * Go to [your profile](%s) and post your first message.
    * Add a [Jabber/GTalk address](%%%%action.imsettings%%%%) so you can send notices through instant messages.
    * [Search for people](%%%%action.peoplesearch%%%%) that you may know or that share your interests. 
    * Update your [profile settings](%%%%action.profilesettings%%%%) to tell others more about you. 
    * Read over the [online docs](%%%%doc.help%%%%) for features you may have missed. 
    
    Thanks for signing up and we hope you enjoy using this service.
pt: Parabéns, %s! Bemvindo ao %%%%site.name%%%%. A partir de agora deverá...
    
    * Ir ao [seu perfil](%s) e enviar a primeira mensagem.
    * Adicionar uma [Endereço Jabber/GTalk](%%%%action.imsettings%%%%) de forma a poder enviar notações através de mensagens instantâneas.
    * [Procurar por pessoas](%%%%action.peoplesearch%%%%) que conheça ou partilhem os seus interesses. 
    * Actualizar o seu perfil [Opções de perfil](%%%%action.profilesettings%%%%) para contar mais acerca de si aos outros. 
    * Ler os [documentos online](%%%%doc.help%%%%) para conhecer todas as funcionalidades que tenha perdido. 
    
    Obrigado por se registar e esperamos que se divirta usando este serviço.

en: Connect
pt: Ligar

en: Connect existing account
pt: Ligar conta existente

en: Connect to services
pt: Não foi possível redireccionar para o servidor: %s

en: Contact
pt: Contacto

en: Content
pt: Ligar

en: Conversation
pt: Código de confirmação

en: Could not convert request token to access token.
pt: Não foi possível converter os tokens de requisição em tokens de acesso.

en: Could not create OpenID form: %s
pt: Não foi possível criar o formulário de OpenID: %s

en: Could not create aliases.
pt: Não foi possível criar o formulário de OpenID: %s

en: Could not create login token for %s
pt: Não foi possível criar o formulário de OpenID: %s

en: Could not determine file's mime-type!
pt: Não foi possível actualizar o utilizador.

en: Could not determine source user.
pt: Não foi possível actualizar o utilizador.

en: Could not find a user with nickname %s
pt: Não foi possivel actualizar utilizador com endereço de email confirmado.

en: Could not find target user.
pt: Não foi possivel encontrar algum estado.

en: Could not follow user: %s is already on your list.
pt: Não foi possível seguir utilizador: %s já está na sua lista.

en: Could not follow user: User not found.
pt: Não foi possível seguir utilizador: Utilizador não encontrado.

en: Could not join user %s to group %s.
pt: Não foi possível seguir utilizador: Utilizador não encontrado.

en: Could not redirect to server: %s
pt: Não foi possível redireccionar para o servidor: %s

en: Could not remove user %s to group %s.
pt: Não foi possível seguir utilizador: Utilizador não encontrado.

en: Could not save avatar info
pt: Não foi possível guardar a info do avatar

en: Could not save new profile info
pt: Não foi possível guardar a nova info do perfil

en: Could not subscribe other to you.
pt: Não foi possível subscrever outros a si.

en: Could not subscribe.
pt: Não foi possível subscrever.

en: Could not unfollow user: User not found.
pt: Não foi possível seguir utilizador: Utilizador não encontrado.

en: Could not update user with confirmed email address.
pt: Não foi possivel actualizar utilizador com endereço de email confirmado.

en: Couldn't convert request tokens to access tokens.
pt: Não foi possível converter os tokens de requisição em tokens de acesso.

en: Couldn't delete email confirmation.
pt: Não foi possível apagar a confirmação do email.

en: Couldn't delete subscription.
pt: Não foi possível apagar a subscrição.

en: Couldn't find any statuses.
pt: Não foi possivel encontrar algum estado.

en: Couldn't get a request token.
pt: Não foi possível obter um token de requisição.

en: Couldn't insert confirmation code.
pt: Não foi possível inserir o código de confirmação.

en: Couldn't insert new subscription.
pt: Não foi possível inserir nova subscrição.

en: Couldn't save file.
pt: Não foi possível salvar o perfil.

en: Couldn't save profile.
pt: Não foi possível salvar o perfil.

en: Couldn't update user for autosubscribe.
pt: Não foi possível actualizar o utilizador para auto-subscrição.

en: Couldn't update user record.
pt: Não foi possível actualizar o registo do utilizador.

en: Couldn't update user.
pt: Não foi possível actualizar o utilizador.

en: Couldn't update your design.
pt: Não foi possível actualizar o utilizador.

en: Couldn’t get a request token.
pt: Não foi possível obter um token de requisição.

en: Create
pt: Criar

en: Create a new user with this nickname.
pt: Criar um novo utilizador com esta alcunha.

en: Create an account
pt: Ligar conta existente

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Created
pt: Criar

en: Creating new account for OpenID that already has a user.
pt: Criar nova conta para OpenID que já possui um utilizador.

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
pt: Endereço do Jabber/GTalk já confirmado.

en: Current confirmed SMS-enabled phone number.
pt: Número de telefone com serviço SMS activo já confirmado.

en: Current confirmed email address.
pt: Endereço de email já confirmado.

en: Currently
pt: Actualmente

en: DB error inserting hashtag: %s
pt: Ocorreu um erro na base de dados ao inserir a hashtag: %s

en: DB error inserting reply: %s
pt: Ocorreu um erro na base de dados ao inserir a resposta: %s

en: Delete notice
pt: Apagar mensagem

en: Delete this notice
pt: Não é possível remover a mensagem.

en: Describe yourself and your interests
pt: Descreva-se e aos seus interesses em 140 caracteres

en: Describe yourself and your interests in %d chars
pt: Descreva-se e aos seus interesses em 140 caracteres

en: Describe yourself and your interests in 140 chars
pt: Descreva-se e aos seus interesses em 140 caracteres

en: Description
pt: Todas as subscrições

en: Description is too long (max %d chars).
pt: Bio é demasiada extensa (máx 140 car).

en: Do not delete this notice
pt: Não é possível remover a mensagem.

en: Duplicate notice
pt: Apagar mensagem

en: Edit Avatar
pt: Avatar

en: Edit profile settings
pt: Modificar as suas definições de perfil

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Email Settings
pt: Definições do Email

en: Email address already exists.
pt: Endereço de Email já existe.

en: Email address confirmation
pt: Confirmação do Endereço de Email

en: Email address, like "UserName@example.org"
pt: Endereço de Email, como "nomedeutilizador@exemplo.org"

en: Email addresses
pt: Endereços de Email

en: Enter a nickname or email address.
pt: Introduza uma alcunha ou um endereço de email

en: Enter the code you received on your phone.
pt: Introduza o código que recebeu no seu telefone.

en: Error authorizing token
pt: Erro ao autorizar token

en: Error connecting user to OpenID.
pt: Erro ao ligar utilizador ao OpenID.

en: Error connecting user.
pt: Erro ao ligar utilizador.

en: Error inserting avatar
pt: Erro ao inserir avatar

en: Error inserting new profile
pt: Erro ao inserir novo perfil

en: Error inserting remote profile
pt: Erro ao inserir perfil remoto

en: Error saving address confirmation.
pt: Erro ao guardar confirmação do endereço.

en: Error saving notice.
pt: Erro ao guardar o utilizador.

en: Error saving remote profile
pt: Erro ao guardar perfil remoto

en: Error saving the profile.
pt: Erro ao guardar o perfil.

en: Error saving the user.
pt: Erro ao guardar o utilizador.

en: Error saving user; invalid.
pt: Erro ao guardar utilizador; inválido.

en: Error setting user.
pt: Erro ao configurar utilizador.

en: Error updating profile
pt: Erro ao actualizar o perfil.

en: Error updating remote profile
pt: Erro ao actualizar o perfil remoto

en: Error with confirmation code.
pt: Erro no código de confirmação.

en: Existing nickname
pt: Alcunha já existente

en: FOAF for %s
pt: Feed para a tag %s

en: FOAF for %s group
pt: Feed para a tag %s

en: Failed updating avatar.
pt: Falha ao actualizar avatar.

en: Favor this notice
pt: Não é possível remover a mensagem.

en: Feed for favorites of %s (Atom)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 1.0)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for favorites of %s (RSS 2.0)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for friends of %s
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for friends of %s (Atom)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for friends of %s (RSS 1.0)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for friends of %s (RSS 2.0)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Feed for replies to %s
pt: Feed para as respostas a %s

en: Feed for tag %s
pt: Feed para a tag %s

en: Find content of notices
pt: Encontrar conteúdo dos mensagens

en: Find people on this site
pt: Encontrar pessoas neste site

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
pt: Por razões de segurança, por favor reintroduza o seu nome de utilizador e palavra-passe antes de alterar as suas configurações.

en: For security reasons, please re-login with your [OpenID](%%doc.openid%%) before changing your settings.
pt: Por razões de segurança, por favor reintroduza o seu nome de utilizador e palavra-passe antes de alterar as suas configurações.

en: From
pt: de

en: Full name
pt: Nome Completo

en: Full name is too long (max 255 chars).
pt: Nome completo é demasiado longo (máx. 255 caracteres).

en: Help
pt: Ajuda

en: Home
pt: Início

en: Homepage
pt: Página Principal

en: Homepage is not a valid URL.
pt: A Homepage inserida não é um URL válido.

en: I want to post notices by email.
pt: Quero postar mensagens por email.

en: IM Address
pt: Endereço IM

en: IM Settings
pt: Definições de IM

en: If you already have an account, login with your username and password to connect it to your OpenID.
pt: Se já tem uma conta, inicie sessão com o seu nome de utilizador e palavra-passe para a ligar ao seu OpenID.

en: If you want to add an OpenID to your account, enter it in the box below and click "Add".
pt: Se quiser adicionar um OpenID à sua conta, introduza-o na caixa a baixo e clique em "Adicionar".

en: If you've forgotten or lost your password, you can get a new one sent to the email address you have stored  in your account.
pt: Se você se esqueceu ou perdeu a sua palavra-passe, você pode receber uma nova que será enviada para o endereço de email que tem configurado na sua conta.

en: If you've forgotten or lost your password, you can get a new one sent to the email address you have stored in your account.
pt: Se você se esqueceu ou perdeu a sua palavra-passe, você pode receber uma nova que será enviada para o endereço de email que tem configurado na sua conta.

en: Incoming email
pt: Email a receber

en: Incoming email address removed.
pt: O endereço de email de recepção removido.

en: Incorrect old password
pt: Palavra-passe antiga incorrecta

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de utilizador ou palavra-passe incorrecta

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
pt: As instruções para a recuperação da palavra-passe foram enviadas para o endereço de email registado na sua conta.

en: Invalid alias: "%s"
pt: Endereço de email inválido: %s

en: Invalid avatar URL '%s'
pt: URL do avatar inválido '%s'

en: Invalid email address: %s
pt: Endereço de email inválido: %s

en: Invalid homepage '%s'
pt: Página principal inválida '%s'

en: Invalid license URL '%s'
pt: URL de licença inválido '%s'

en: Invalid notice content
pt: Conteúdo da mensagem inválido

en: Invalid notice uri
pt: URI da mensagem inválido

en: Invalid notice url
pt: URL da mensagem inválido

en: Invalid or expired token.
pt: Conteúdo da mensagem inválido

en: Invalid profile URL '%s'.
pt: URL do perfil inválido '%s'.

en: Invalid profile URL (bad format)
pt: URL de perfil inválido (formato incorrecto)

en: Invalid profile URL returned by server.
pt: URL do perfil devolvido pelo servidor inválido.

en: Invalid size.
pt: Tamanho inválido.

en: Invalid username or password.
pt: Nome de utilizador ou palavra-passe inválido.

en: Invitation(s) sent
pt: Contive(s) enviado(s)

en: Invitation(s) sent to the following people:
pt: Convite(s) enviado(s) para as seguintes pessoas:

en: Invite
pt: Convidar

en: Invite new users
pt: Convidar novos utilizadores

en: Jabber ID already belongs to another user.
pt: O Jabber ID introduzido já pertence a outro utilizador.

en: Language
pt: Linguagem

en: Language is too long (max 50 chars).
pt: Linguagem introduzida é muito longa (máx. 50 caracteres).

en: Links
pt: Entrar

en: Location
pt: Localidade

en: Location is too long (max 255 chars).
pt: Localidade é muito longa (máx. 255 caracteres).

en: Login
pt: Entrar

en: Login with an [OpenID](%%doc.openid%%) account.
pt: Entrar com conta [OpenID](%%doc.openid%%)

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account, or try [OpenID](%%action.openidlogin%%).
pt: Entrar com o seu nome de utilizador e palavra passe. Não está registado ainda?[Registe-se](%%action.register%%), ou tente entrar com [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account.
pt: Entrar com o seu nome de utilizador e palavra passe. Não está registado ainda?[Registe-se](%%action.register%%), ou tente entrar com [OpenID](%%action.openidlogin%%).

en: Logo updated.
pt: Avatar actualizado.

en: Logout
pt: Sair

en: Lost or forgotten password?
pt: Perdeu ou esqueceu-se da palavra-passe?

en: Member since
pt: Membro desde

en: Microblog by %s
pt: Microblog por %s

en: Microblog by %s group
pt: Microblog por %s

en: New
pt: Novo

en: New nickname
pt: Nova alcunha

en: New password
pt: Nova palavra-passe

en: New password successfully saved. You are now logged in.
pt: Nova palavra-passe foi guardada com sucesso. Está agora conectado.

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Nickname already in use. Try another one.
pt: Alcunha já em uso. Tente outra diferente.

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
pt: Alcunha só deve conter letras minúsculas e números. Sem espaços.

en: Nickname not allowed.
pt: Alcunha não permitida.

en: Nickname of the user you want to follow
pt: Alcunha do utilizador que pretende seguir

en: Nickname or email
pt: Alcunha ou email

en: No
pt: Não

en: No code entered
pt: Nenhum código introduzido

en: No configuration file found.
pt: Código de confirmação não encontrado

en: No nickname provided by remote server.
pt: Nenhuma alcunha fornecida pelo servidor remoto.

en: No nickname.
pt: Nenhuma alcunha.

en: No notice
pt: Nenhuma alcunha.

en: No notice id
pt: URI da mensagem inválido

en: No pending confirmation to cancel.
pt: Nenhuma confirmação pendente para cancelar.

en: No phone number.
pt: Nenhum numero de telefone.

en: No registered email address for that user.
pt: Nenhum endereço de email registado para esse utilizador.

en: No request found!
pt: Nenhum pedido encontrado!

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: No results.
pt: Nenhum resultado

en: No status found with that ID.
pt: Nenhum estado encontrado com esse ID.

en: No status with that ID found.
pt: Nenhum estado com esse ID encontrado.

en: None
pt: Nenhum

en: Notice deleted.
pt: Avatar actualizado.

en: Notice feed for tag %s (Atom)
pt: Feed para a tag %s

en: Notice feed for tag %s (RSS 2.0)
pt: Feed para a tag %s

en: People subscribed to %s
pt: Já subscrito!.

en: Phone number, no punctuation or spaces,
pt: 1-64 letras ou números, sem pontuação ou espaços

en: Public Stream Feed (Atom)
pt: Fluxo Público de %s

en: Public timeline, page %d
pt: Mensagens públicas de %s

en: Reject this subscription
pt: Todas as subscrições

en: Replies feed for %s (Atom)
pt: Feed para a tag %s

en: Replies feed for %s (RSS 1.0)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Replies feed for %s (RSS 2.0)
pt: Feed para os amigos de %s

en: Reply to %s sent
pt: Não é possível remover a mensagem.

en: Reply to this notice
pt: Não é possível remover a mensagem.

en: Search results for "%s" on %s
pt: Procurar por "%s" no fluxo de mensagens

en: Site content license
pt: Encontrar conteúdo dos mensagens

en: Sorry, invalid invitation code.
pt: Erro no código de confirmação.

en: Status deleted.
pt: Avatar actualizado.

en: Subscribe to a remote user
pt: Subscrever este utilizador

en: Subscribe to this user
pt: Subscrever este utilizador

en: To use the %s Facebook Application you need to login with your username and password. Don't have a username yet?
pt: Se já tem uma conta, inicie sessão com o seu nome de utilizador e palavra-passe para a ligar ao seu OpenID.

en: Unblock
pt: Desbloquear

en: Unblock this user
pt: Desbloquear este utilizador

en: Unblock user from group
pt: Desbloquear este utilizador

en: Unsubscribe from this user
pt: Des-Subscrever deste utilizador

en: Updates matching search term "%1$s" on %2$s!
pt: Todas as actualizações com o termo "%s"

en: User has blocked you.
pt: O utilizador bloqueou-o.

en: User is already blocked from group.
pt: O utilizador bloqueou-o.

en: User is not blocked from group.
pt: O utilizador bloqueou-o.

en: You and friends
pt: %s e amigos

en: You are about to permanently delete a notice.
pt: Tem a certeza que permite remover esta mensagem?

en: You are about to permanently delete a notice. Once this is done, it cannot be undone.
pt: Tem a certeza que permite remover esta mensagem?

en: content type
pt: Ligar

en: description is too long (max %d chars).
pt: Bio é demasiada extensa (máx 140 car).

en: description is too long (max 140 chars).
pt: Bio é demasiada extensa (máx 140 car).

en: from
pt: de

en: notice id: %s
pt: URI da mensagem inválido
