StatusNet - en to ja translation catalogue (502 entries)

en:  except this private data: password, email address, IM address, and phone number.
ja: 個人情報を除く:パスワード、メールアドレス、IMアドレス、電話番号

en: %1$s / Updates mentioning %2$s
ja: %1$ のステータス %2$s

en: %1$s has invited you to join them on %2$s
ja: %1$s があなたを %2$s へ招待しました

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
    
    %2$s is a micro-blogging service that lets you keep up-to-date with people you know and people who interest you.
    
    You can also share news about yourself, your thoughts, or your life online with people who know about you. It's also great for meeting new people who share your interests.
    
    %1$s said:
    
    %4$s
    
    You can see %1$s's profile page on %2$s here:
    
    %5$s
    
    If you'd like to try the service, click on the link below to accept the invitation.
    
    %6$s
    
    If not, you can ignore this message. Thanks for your patience and your time.
    
    Sincerely, %2$s
ja: %1$s があなたを %2$s へ招待しました (%3$s)。
    
    %2$s はあなたの知り合いやあなたが興味をもっている人物の最新の情報を得ることができる、マイクロブログサービスです。
    
    また、あなたの最新の情報やあなたの考えていること、生活を、あなたのことを知っている人と共有することができます。あなたと同じ興味をもつ人々と出会う目的でも優れたサービスです。
    
    %1$s の言葉:
    
    %4$s
    
    %2$s における %1$s のプロフィールページを以下で見ることができます:
    
    %5$s
    
    このサービスを試してみたい場合は以下のリンクをクリックしてこの招待に応じてください。
    
    %6$s
    
    そうでない場合はこのメッセージを無視することができます。お時間をいただきありがとうございました。
    
    %2$s

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
ja: %1$s は %2$s であなたの通知を購読しています。

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    %4$s%5$s%6$s
    Faithfully yours,
    %7$s.
    
    ----
    Change your email address or notification options at %8$s
ja: %1$s は %2$s であなたの通知を聞いています。
    
    	%3$s
    
    確かにあなたの,
    %4$s.

en: %1$s's status on %2$s
ja: %2$s における %1$ の状態

en: %s (@%s) added your notice as a favorite
ja: %1$s は %2$s であなたの通知を聞いています。

en: %s and friends
ja: %s と友人

en: %s and friends, page %d
ja: %s & ともだち

en: %s blocked profiles
ja: プロファイルがありません。

en: %s blocked profiles, page %d
ja: %s & ともだち

en: %s blocked users
ja: そのようなユーザはいません。

en: %s groups
ja: %s グループ

en: %s groups, page %d
ja: %s グループ, %d ページ

en: %s is not a member of any group.
ja: そのプロファイルは送信されていません。

en: %s is not a valid color!
ja: ホームページのURLが不適切です。

en: %s is not listening to anyone.
ja: %1$s は %2$s であなたの通知を聞いています。

en: %s public timeline
ja: %s の公開タイムライン

en: %s status
ja: %s の状態

en: %s subscribers
ja: 購読者

en: %s subscriptions
ja: 全てのサブスクリプション

en: %s subscriptions, page %d
ja: 全てのサブスクリプション

en: %s timeline
ja: %s のタイムライン

en: %s's favorite notices, page %d
ja: そのような通知はありません。

en: %s's groups
ja: %s グループ

en: (You should receive a message by email momentarily, with instructions on how to confirm your email address.)
ja: (メールアドレスを確認する方法を読んで、すぐにメールによるメッセージを受け取るようにしてください)

en: (none)
ja: (なし)

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
ja: **%%site.name%%** は [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%) が提供するマイクロブログサービスです。

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
ja: **%%site.name%%** はマイクロブログサービスです。

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
ja: 1-64文字の、小文字アルファベットか数字で、スペースや句読点は除く

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces. Required.
ja: 1-64文字の、小文字アルファベットか数字で、スペースや句読点は除く。必須です。

en: 6 or more characters
ja: 6文字以上

en: 6 or more characters, and don't forget it!
ja: 6文字以上。忘れないでください！

en: 6 or more characters. Required.
ja: 6文字以上。必須です。

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
ja: 確認用コードを入力された IM アドレスに送信しました。あなたにメッセージを送れるようにするには%sを承認してください。

en: A confirmation code was sent to the email address you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
ja: 確認用コードを入力された電子メールアドレスに送信しました。受信ボックス（とスパムボックス）にコードとそれをどう使うのかという指示が届いていないか確認してください。

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your phone for the code and instructions on how to use it.
ja: その確認コードはあなたのものではありません！

en: API method not found!
ja: API メソッドが見つかりません！

en: API method under construction.
ja: API メソッドが工事中です。

en: About
ja: 解説

en: Accept
ja: 承認

en: Account
ja: アカウント

en: Add
ja: 追加

en: Add or edit %s design
ja: %s ロゴの追加や編集

en: Add or edit %s logo
ja: %s ロゴの追加や編集

en: Address
ja: 住所

en: Addresses of friends to invite (one per line)
ja: 招待する友人のアドレス (一行に一つ)

en: Admin
ja: 管理者

en: Admins
ja: 管理者

en: After
ja: << 前

en: Alias "%s" already in use. Try another one.
ja: そのニックネームは既に使用されています。他のものを試してみて下さい。

en: All subscribers
ja: 購読者

en: All subscriptions
ja: すべての購読

en: Already logged in.
ja: 既にログインしています。

en: Are you sure you want to delete this notice?
ja: 本当にこの通知を削除しますか？

en: Authorize subscription
ja: 購読を許可

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
ja: 以降は自動的にログインする。共用コンピューターでは避けましょう！

en: Automatically subscribe to whoever subscribes to me (best for non-humans)
ja: 自分を購読している者を自動的に購読する (非人間に最適)

en: Available characters
ja: 利用可能な文字

en: Avatar
ja: アバター

en: Avatar deleted.
ja: アバターが更新されました。

en: Avatar settings
ja: 設定

en: Avatar updated.
ja: アバターが更新されました。

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
ja: このアドレスは確認待ちです。Jabber か Gtalk のアカウントで追加の指示が書かれたメッセージを確認してください。(%s を友人リストに追加しましたか？)

en: Awaiting confirmation on this address. Check your inbox (and spam box!) for a message with further instructions.
ja: このアドレスは確認待ちです。受信ボックス（とスパムボックス）に追加の指示が書かれたメッセージが届いていないか確認してください。

en: Awaiting confirmation on this phone number.
ja: この電話番号は確認待ちです。

en: Badge
ja: 突く

en: Before
ja: 前 >>

en: Bio
ja: 自己紹介

en: Bio is too long (max %d chars).
ja: 自己紹介が長すぎます (最長140文字)。

en: Block
ja: ブロック

en: Block this user
ja: このユーザをブロックする

en: Block this user from this group
ja: このユーザをブロックする

en: Block user
ja: そのようなユーザはいません。

en: Block user failed.
ja: ユーザのブロックに失敗しました。

en: Block user from group
ja: そのようなユーザはいません。

en: Blocked
ja: ブロック

en: Can't delete this notice.
ja: この通知を削除できません。

en: Can't save new password.
ja: 新しいパスワードを保存できません。

en: Cancel
ja: 中止

en: Cannot normalize that Jabber ID
ja: その Jabbar ID を正規化できません

en: Cannot normalize that email address
ja: そのメールアドレスを正規化できません

en: Cannot read file.
ja: そのような通知はありません。

en: Can’t read avatar URL ‘%s’.
ja: アバターURL　を読み取れません '%s'

en: Change
ja: 変更

en: Change colours
ja: パスワードの変更

en: Change email handling
ja: メールの扱いを変更

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Change your email, avatar, password, profile
ja: メールアドレス、アバター、パスワード、プロパティの変更

en: Change your password
ja: パスワードの変更

en: Change your password.
ja: パスワードの変更

en: Change your profile settings
ja: プロファイル設定の変更

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Address
ja: アドレスの確認

en: Confirmation cancelled.
ja: 確認作業が中止されました。

en: Confirmation code
ja: 確認コード

en: Confirmation code not found.
ja: 確認コードが見つかりません。

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
    
    * Go to [your profile](%s) and post your first message.
    * Add a [Jabber/GTalk address](%%%%action.imsettings%%%%) so you can send notices through instant messages.
    * [Search for people](%%%%action.peoplesearch%%%%) that you may know or that share your interests. 
    * Update your [profile settings](%%%%action.profilesettings%%%%) to tell others more about you. 
    * Read over the [online docs](%%%%doc.help%%%%) for features you may have missed. 
    
    Thanks for signing up and we hope you enjoy using this service.
ja: %s さん、おめでとうございます！%%%%site.name%%%% へようこそ。以下のようにして始めることができます。
    
    * [あなたのプロフィール](%s) を参照して最初のメッセージを投稿する
    * [Jabber や GTalk のアドレス](%%%%action.imsettings%%%%) を追加して、インスタントメッセージを通して通知を送れるようにする
    * あなたが知っている人やあなたと同じ興味をもっている人を[検索](%%%%action.peoplesearch%%%%) する
    * [プロフィール設定](%%%%action.profilesettings%%%%) を更新して他の利用者にあなたのことをより詳しく知らせる
    * 探している機能について[オンライン文書](%%%%doc.help%%%%) を読む
    
    参加してくださりありがとうございます。私たちはあなたがこのサービスを楽しんで使われることを願っています。

en: Connect
ja: 接続

en: Connect to services
ja: サーバへリダイレクトできません : %s

en: Contact
ja: 連絡先

en: Content
ja: 内容

en: Conversation
ja: 確認コード

en: Could not convert request token to access token.
ja: リクエストトークンをアクセストークンに変換できません

en: Could not create aliases.
ja: アバターを保存できません

en: Could not create group.
ja: アバターを保存できません

en: Could not create login token for %s
ja: OpenIDを作成できません : %s

en: Could not determine file's mime-type!
ja: ユーザを更新できません

en: Could not determine source user.
ja: ユーザを更新できません

en: Could not find a user with nickname %s
ja: ユーザを更新できません

en: Could not find target user.
ja: ユーザを更新できません

en: Could not follow user: %s is already on your list.
ja: 利用者をフォローできませんでした: %s は既にあなたのリストに入っています。

en: Could not follow user: User not found.
ja: 利用者をフォローできませんでした: 利用者が見つかりません。

en: Could not join user %s to group %s
ja: サーバへリダイレクトできません : %s

en: Could not join user %s to group %s.
ja: サーバへリダイレクトできません : %s

en: Could not remove user %s to group %s
ja: OpenIDを作成できません : %s

en: Could not remove user %s to group %s.
ja: OpenIDを作成できません : %s

en: Could not save subscription.
ja: サブスクリプションを作成できません

en: Could not save tags.
ja: アバターを保存できません

en: Could not set group membership.
ja: サブスクリプションを作成できません

en: Could not unfollow user: User not found.
ja: サーバへリダイレクトできません : %s

en: Could not update group.
ja: ユーザを更新できません

en: Couldn't delete email confirmation.
ja: メール承認を削除できません

en: Couldn't delete subscription.
ja: サブスクリプションを削除できません

en: Couldn't insert confirmation code.
ja: 確認コードを追加できません

en: Couldn't insert new subscription.
ja: サブスクリプションを追加できません

en: Couldn't save profile.
ja: プロファイルを保存できません

en: Couldn't save tags.
ja: プロファイルを保存できません

en: Couldn't update user.
ja: ユーザを更新できません

en: Couldn't update your design.
ja: ユーザを更新できません

en: Couldn’t get a request token.
ja: リクエストトークンを取得できません

en: Create a new group
ja: アカウントを作成

en: Create an account
ja: アカウントを作成

en: Created
ja: 作成

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
ja: 確認された最新の　Jabber/GTakk アドレス

en: DB error inserting reply: %s
ja: 返信を追加する際にデータベースエラー : %s

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this notice
ja: この通知を削除

en: Describe the group or topic
ja: グループやトピックを140字以内記述

en: Describe the group or topic in %d characters
ja: グループやトピックを140字以内記述

en: Describe yourself and your interests
ja: 140字以内で自己紹介

en: Describe yourself and your interests in %d chars
ja: 140字以内で自己紹介

en: Description
ja: 概要

en: Description is too long (max %d chars).
ja: バイオグラフィが長すぎます。（最長140字）

en: Design preferences saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Design your profile
ja: プロファイルがありません。

en: Do not block this user
ja: このユーザをアンブロックする

en: Do not block this user from this group
ja: サーバへリダイレクトできません : %s

en: Do not delete this notice
ja: この通知を削除できません。

en: Duplicate notice
ja: 新しい通知

en: Edit %s group properties
ja: %s グループプロパティを編集

en: Edit Avatar
ja: アバター

en: Edit profile settings
ja: プロファイル設定

en: Email
ja: メール

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Email address already exists.
ja: メールアドレスが既に存在します。

en: Email address confirmation
ja: メールアドレス確認

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Enter a nickname or email address.
ja: ニックネームかメールアドレスを入力してください。

en: Error inserting avatar
ja: アバター追加エラー

en: Error inserting new profile
ja: プロファイル追加エラー

en: Error inserting remote profile
ja: リモートプロファイル追加エラー

en: Error removing the block.
ja: ブロックの削除エラー

en: Error saving address confirmation.
ja: アドレス確認保存エラー

en: Error saving notice.
ja: 通知を保存する際に問題が発生しました。

en: Error saving user; invalid.
ja: ユーザ保存エラー; 不正なユーザ

en: Error setting user.
ja: ユーザ設定エラー

en: Error updating remote profile
ja: リモートプロファイル更新エラー

en: Error with confirmation code.
ja: 確認コードにエラーがあります。

en: Export data
ja: データのエクスポート

en: FAQ
ja: よくある質問

en: FOAF for %s group
ja: %sの通知フィード

en: Failed updating avatar.
ja: アバターの更新に失敗しました。

en: Failed updating logo.
ja: アバターの更新に失敗しました。

en: Favor this notice
ja: この通知をお気に入りにする

en: Feed for favorites of %s (Atom)
ja: %s のともだちのフィード

en: Feed for favorites of %s (RSS 1.0)
ja: %s のともだちのフィード

en: Feed for favorites of %s (RSS 2.0)
ja: %s のともだちのフィード

en: Feed for friends of %s (Atom)
ja: %s のともだちのフィード

en: Feed for friends of %s (RSS 1.0)
ja: %s のともだちのフィード

en: Feed for friends of %s (RSS 2.0)
ja: %s のともだちのフィード

en: Filter tags
ja: タグのフィルター

en: Find groups on this site
ja: このサイト上のグループを検索する

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
ja: セキュリティー上の理由により、設定を変更する前にユーザ名とパスワードを入力して下さい。

en: Full name
ja: フルネーム

en: Full name is too long (max 255 chars).
ja: フルネームが長すぎます。（255字まで）

en: Go
ja: 移動

en: Go to the installer.
ja: サイトへログイン

en: Group
ja: グループ

en: Group profile
ja: そのような通知はありません。

en: Group search
ja: ピープルサーチ

en: Groups %s is a member of on %s.
ja: そのプロファイルは送信されていません。

en: Groups with most members
ja: メンバー数が多いグループ

en: Groups with most posts
ja: 投稿が多いグループ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help me!
ja: 助けて！

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage is not a valid URL.
ja: ホームページのURLが不適切です。

en: Homepage: %s
ja: ホームページ: %s

en: IM Address
ja: IMアドレス

en: IM Settings
ja: IM設定

en: IM is not available.
ja: このページはあなたが承認したメディアタイプでは利用できません。

en: Incorrect old password
ja: 古いパスワードが間違っています。

en: Incorrect username or password.
ja: ユーザ名またはパスワードが間違っています。

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
ja: 登録されたメールアドレスにパスワードの回復方法をおおくりしました。

en: Invalid alias: "%s"
ja: 不正なホームページ '%s'

en: Invalid email address: %s
ja: 不正なメールアドレス：%s'

en: Invalid notice content
ja: 不正な通知内容

en: Invalid or expired token.
ja: 不正な通知内容

en: Invalid profile URL (bad format)
ja: 不正なプロファイルURL。（形式不備）

en: Invalid size.
ja: 不正なサイズ。

en: Invalid tag: "%s"
ja: 不正なホームページ '%s'

en: Invalid username or password.
ja: 不正なユーザ名またはパスワード。

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
ja: マイクロブロギングソフト [StatusNet](http://status.net/) , バージョン %s で動いています。 ライセンス [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html)。

en: Jabber
ja: Jabbar ID はありません。

en: Jabber ID already belongs to another user.
ja: Jabber ID ｊは既に別のユーザが使用しています。

en: Jabber or GTalk address, like "UserName@example.org". First, make sure to add %s to your buddy list in your IM client or on GTalk.
ja: "UserName@example.org" といった Jabber または GTalk のアドレス。まず、%s をIMクライアントやGTalkに追加して下さい。

en: Join
ja: 参加

en: Leave
ja: 離れる

en: License
ja: ライセンス。

en: Links
ja: ログイン

en: Location
ja: 場所

en: Location for the group, if any, like "City, State (or Region), Country"
ja: いる場所, 例えば "City, State (or Region), Country"

en: Location is too long (max 255 chars).
ja: 場所が長すぎます。（255字まで）

en: Location: %s
ja: 場所: %s

en: Login
ja: ログイン

en: Login to the site
ja: サイトへログイン

en: Login with a username and password
ja: ユーザ名とパスワードでログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo updated.
ja: アバターが更新されました。

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout from the site
ja: サイトからログアウト

en: Lost or forgotten password?
ja: パスワードを紛失、忘れた？

en: Lost our file.
ja: そのような通知はありません。

en: Make Admin
ja: 管理者

en: Member since
ja: からのメンバー

en: Members
ja: からのメンバー

en: My text and files are available under
ja: の下でテキスト及びファイルを利用可能

en: New notice
ja: 新しい通知

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password successfully saved. You are now logged in.
ja: 新しいパスワードの保存に成功しました。ログインしています。

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Nickname already in use. Try another one.
ja: そのニックネームは既に使用されています。他のものを試してみて下さい。

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
ja: ニックネームには、小文字アルファベットと数字のみ使用できます。スペースは使用できません。

en: Nickname of the user you want to follow
ja: フォローしたいユーザのニックネーム

en: No Jabber ID.
ja: Jabbar ID はありません。

en: No authorization request!
ja: 認証のリクエストがありません。

en: No configuration file found.
ja: 確認コードがありません。

en: No confirmation code.
ja: 確認コードがありません。

en: No content!
ja: コンテンツがありません！

en: No id argument.
ja: そのようなドキュメントはありません。

en: No id.
ja: id がありません。

en: No nickname
ja: ニックネームがありません。

en: No nickname.
ja: ニックネームがありません。

en: No notice
ja: 新しい通知

en: No notice id
ja: 新しい通知

en: No pending confirmation to cancel.
ja: 認証待ちのものはありません。

en: No profile id in request.
ja: リクエスト内にプロファイルIDがありません。

en: No profile with that id.
ja: そのIDはプロファイルではありません。

en: No registered email address for that user.
ja: そのユーザにはメールアドレスの登録がありません。

en: No results.
ja: 結果なし

en: No size.
ja: サイズがありません。

en: No such attachment.
ja: そのようなドキュメントはありません。

en: No such document.
ja: そのようなドキュメントはありません。

en: No such file.
ja: そのような通知はありません。

en: No such group
ja: そのような通知はありません。

en: No such group.
ja: そのような通知はありません。

en: No such notice.
ja: そのような通知はありません。

en: No such page
ja: そのような通知はありません。

en: No such recovery code.
ja: そのような回復コードはありません。

en: No such tag.
ja: そのような通知はありません。

en: No such user.
ja: そのようなユーザはいません。

en: Not a local user.
ja: そのようなユーザはいません。

en: Not a recovery code.
ja: 回復コードではありません。

en: Not a valid Jabber ID
ja: 有効な Jabber ID ではありません。

en: Not a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスではありません。

en: Not a valid nickname.
ja: 有効なニックネームではありません。

en: Not a valid people tag: %s
ja: 有効なメールアドレスではありません。

en: Not a valid profile URL (no YADIS document or no or invalid XRDS defined).
ja: 有効なプロファイルURLではありません。（XRDSドキュメントが無い）

en: Not an image or corrupt file.
ja: 画像ではないかファイルが破損しています。

en: Not expecting this response!
ja: 想定外のレスポンスです！

en: Not found.
ja: 見つかりません。

en: Not logged in
ja: ログインしていません。

en: Not logged in.
ja: ログインしていません。

en: Not subscribed!.
ja: 購読していません！

en: Note
ja: 通知

en: Notice
ja: 通知

en: Notice deleted.
ja: 通知

en: Notice feed for %s (Atom)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for %s (RSS 1.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for %s (RSS 2.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for %s group (Atom)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for %s group (RSS 1.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for %s group (RSS 2.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for %s tagged %s (RSS 1.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for tag %s (Atom)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for tag %s (RSS 1.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice feed for tag %s (RSS 2.0)
ja: %sの通知フィード

en: Notice has no profile
ja: 通知にはプロファイルはありません。

en: Notice posted
ja: 通知

en: Notices
ja: 通知

en: Notices tagged with %s, page %d
ja: マイクロブログ by %s

en: Nudge
ja: 突く

en: Nudge this user
ja: このユーザを突く

en: Old password
ja: 古いパスワード

en: Options saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Other
ja: その他

en: Other Settings
ja: 設定

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Page notice
ja: 新しい通知

en: Partial upload.
ja: 不完全なアップロード。

en: Password
ja: パスワード

en: Password and confirmation do not match.
ja: パスワードと確認が一致しません。

en: Password change
ja: パスワードが保存されました。

en: Password must be 6 chars or more.
ja: パスワードは6字以上でなければいけません。

en: Password recovery requested
ja: パスワード回復のリクエストされました

en: Password saved.
ja: パスワードが保存されました。

en: Passwords don't match.
ja: パスワードが一致しません。

en: People %s subscribes to
ja: リモートサブスクライブ

en: People search
ja: ピープルサーチ

en: People subscribed to %s
ja: リモートサブスクライブ

en: Personal
ja: パーソナル

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user’s notices. If you didn’t just ask to subscribe to someone’s notices, click “Reject”.
ja: ユーザの通知を購読するには詳細を確認して下さい。購読しない場合は、"Cancel" キャンセルをクリックして下さい。

en: Popular
ja: 人気

en: Popular notices
ja: そのような通知はありません。

en: Popular notices, page %d
ja: そのような通知はありません。

en: Post a notice when my Jabber/GTalk status changes.
ja: Jabber/GTalkのステータスが変更された時に通知を送る。

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Problem saving notice.
ja: 通知を保存する際に問題が発生しました。

en: Problem saving notice. Too long.
ja: 通知を保存する際に問題が発生しました。

en: Problem saving notice. Unknown user.
ja: 通知を保存する際に問題が発生しました。

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile URL
ja: プロファイルURL

en: Profile design
ja: プロファイル設定

en: Profile information
ja: プロファイルが不明

en: Profile settings
ja: プロファイル設定

en: Provider
ja: プロファイル

en: Public
ja: パブリック

en: Public Stream Feed (Atom)
ja: パブリックフィード

en: Public Stream Feed (RSS 1.0)
ja: パブリックフィード

en: Public Stream Feed (RSS 2.0)
ja: パブリックフィード

en: Public tag cloud
ja: パブリックフィード

en: Public timeline
ja: パブリックタイムライン

en: Public timeline, page %d
ja: パブリックタイムライン

en: Recent tags
ja: 最近のタグ

en: Recover
ja: 回復

en: Recover password
ja: パスワードを回復

en: Recovery code for unknown user.
ja: 不明なユーザのための回復コード。

en: Register
ja: 登録

en: Reject
ja: 拒否

en: Reject this subscription
ja: 全てのサブスクリプション

en: Remember me
ja: ログイン状態を保持

en: Remote service uses unknown version of OMB protocol.
ja: 予期せぬ OMB プロトコルのバージョンです。

en: Remote subscribe
ja: リモートサブスクライブ

en: Remove
ja: 削除

en: Replies
ja: 返信

en: Replies feed for %s (Atom)
ja: %sの通知フィード

en: Replies feed for %s (RSS 1.0)
ja: %sの通知フィード

en: Replies feed for %s (RSS 2.0)
ja: %sの通知フィード

en: Replies to %1$s on %2$s!
ja: %s への返信

en: Replies to %s
ja: %s への返信

en: Replies to %s, page %d
ja: %s への返信

en: Reply
ja: 返信

en: Reply to %s sent
ja: この通知へ返信

en: Reply to this notice
ja: この通知へ返信

en: Reset
ja: リセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: SMS is not available.
ja: このページはあなたが承認したメディアタイプでは利用できません。

en: Same as password above
ja: 上と同じパスワード

en: Save
ja: 保存

en: Search
ja: 検索

en: Search for groups on %%site.name%% by their name, location, or description. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
ja: %%site.name%% の人を名前、場所、興味から検索。検索語はスペース区切る。3字以上

en: Search for more groups
ja: 人々かテキストを検索

en: Search for notices on %%site.name%% by their contents. Separate search terms by spaces; they must be 3 characters or more.
ja: %%site.name%% の通知を内容から検索。検索語はスペース区切る。3字以上

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
ja: %%site.name%% の人を名前、場所、興味から検索。検索語はスペース区切る。3字以上

en: Search for people or text
ja: 人々かテキストを検索

en: Search help
ja: 検索

en: Search results for "%s" on %s
ja: "%s" のストリームを検索

en: Search site
ja: 検索

en: Secondary site navigation
ja: サブスクリプション

en: Send
ja: 送る

en: Send a direct notice
ja: 直接通知を送る

en: Send a notice
ja: 通知を送る

en: Send a nudge to this user
ja: このユーザへ突きを送る

en: Send me notices through Jabber/GTalk.
ja: Jabber/GTalk で私に通知を送って下さい。

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Sidebar
ja: 検索

en: Sign up for a new account
ja: 新しいアカウントでサインアップ

en: Site content license
ja: 新しい通知

en: Site notice
ja: 新しい通知

en: Sorry, invalid invitation code.
ja: 確認コードにエラーがあります。

en: Source
ja: ソース

en: Statistics
ja: 統計データ

en: Status deleted.
ja: アバターが更新されました。

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe to a remote user
ja: 購読が許可

en: Subscribe to this user
ja: 購読が許可

en: Subscribed
ja: 購読

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Subscription authorized
ja: 購読が許可

en: Subscription rejected
ja: 購読が拒否

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: System error uploading file.
ja: ファイルのアップロードでシステムエラー

en: Tag
ja: タグ

en: Tags in %s group's notices
ja: %s グループの通知にあるタグ

en: Text search
ja: 文字検索

en: That address has already been confirmed.
ja: そのアドレスは既に承認されています。

en: That confirmation code is not for you!
ja: その確認コードはあなたのものではありません！

en: That file is too big. The maximum file size is %s.
ja: 長すぎます。通知は最大 140 字までです。

en: That is already your Jabber ID.
ja: その Jabber ID は既にあなたのものです。

en: That is not your Jabber ID.
ja: その Jabber ID はあなたのものではありません。

en: That is the wrong IM address.
ja: その IM アドレスは不正です。

en: That's too long. Max message size is %d chars.
ja: 長すぎます。通知は最大 140 字までです。

en: That's too long. Max notice size is %d chars.
ja: 長すぎます。通知は最大 140 字までです。

en: The address "%s" has been confirmed for your account.
ja: アドレス "%s" はあなたのアカウントとして承認されています。

en: The address was removed.
ja: アドレスは削除されました。

en: These are the people who listen to %s's notices.
ja: %s　の通知を聞いている人

en: These are the people who listen to your notices.
ja: あなたの通知を聞いている人

en: These are the people whose notices %s listens to.
ja: %s が通知を聞いている人

en: These are the people whose notices you listen to.
ja: あなたが通知を聞いている人

en: This confirmation code is too old. Please start again.
ja: 確認コードが古すぎます。もう一度やり直してください。

en: This page is not available in a media type you accept
ja: このページはあなたが承認したメディアタイプでは利用できません。

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%), or [register](%%action.register%%) a new  account. If you already have an account  on a [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%),  enter your profile URL below.
ja: サブスクライブするには、[ログイン](%%action.login%%) するか, [登録](%%action.register%%) を行って下さい。既に [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%) にアカウントを持っおもちの場合は、下にプロファイルURLを入力して下さい.

en: Top posters
ja: 上位投稿者

en: URL of the homepage or blog of the group or topic
ja: グループやトピックのホームページやブログの URL

en: URL of your homepage, blog, or profile on another site
ja: ホームページ、ブログ、プロファイル、その他サイトの URL

en: URL of your profile on another compatible microblogging service
ja: プロファイルサービスまたはマイクロブロギングサービスのURL

en: URL shortening service is too long (max 50 chars).
ja: 場所が長すぎます。（255字まで）

en: Unblock
ja: アンブロック

en: Unblock this user
ja: このユーザをアンブロックする

en: Unblock user failed.
ja: ユーザのアンブロックに失敗しました。

en: Unblock user from group
ja: ユーザのアンブロックに失敗しました。

en: Unexpected form submission.
ja: 予期せぬフォーム送信です。

en: Unexpected password reset.
ja: 予期せぬパスワードのリセットです。

en: Unrecognized address type %s
ja: 不明なアドレスタイプ %s

en: Unsubscribe
ja: サブスクライブ中止

en: Unsubscribe from this user
ja: このユーザからのサブスクライブを解除する

en: Unsubscribed
ja: サブスクライブ解除済み

en: Unsupported format.
ja: サポート外の画像形式です。

en: Unsupported image file format.
ja: サポート外の画像形式です。

en: Untitled page
ja: 名称未設定ページ

en: Untitled section
ja: 名称未設定のセクション

en: Updates favored by %1$s on %2$s!
ja: マイクロブログ by %s

en: Updates from members of %1$s on %2$s!
ja: マイクロブログ by %s

en: Updates matching search term "%1$s" on %2$s!
ja: 検索語「%s」に一致するすべての更新

en: Updates tagged with %1$s on %2$s!
ja: マイクロブログ by %s

en: Updates with "%s"
ja: マイクロブログ by %s

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload an avatar
ja: アバターのアップロード

en: Upload file
ja: アップロード

en: Used only for updates, announcements, and password recovery
ja: 更新、アナウンス、パスワードリカバリーでのみ使用されます。

en: User being listened to does not exist.
ja: リストされているユーザは存在しません。

en: User groups
ja: ユーザグループ

en: User has blocked you.
ja: プロファイルがありません。

en: User has no profile.
ja: プロファイルがありません。

en: User is already blocked from group.
ja: プロファイルがありません。

en: User is not a member of group.
ja: そのプロファイルは送信されていません。

en: User is not blocked from group.
ja: プロファイルがありません。

en: User nickname
ja: ユーザのニックネーム

en: User profile
ja: プロファイルがありません。

en: View profile designs
ja: プロファイル設定

en: What's up, %s?
ja: 最近どう %s?

en: Where you are, like "City, State (or Region), Country"
ja: いる場所, 例えば "City, State (or Region), Country"

en: Wrong image type for avatar URL ‘%s’.
ja: 不正な画像形式。'%s'

en: You and friends
ja: %s & ともだち

en: You are already a member of that group
ja: 既にログイン済みです。

en: You are already a member of that group.
ja: 既にログイン済みです。

en: You are already logged in!
ja: 既にログイン済みです。

en: You are not a member of that group.
ja: そのプロファイルは送信されていません。

en: You are not a member of this group.
ja: そのプロファイルは送信されていません。

en: You are not allowed to change your password
ja: パスワードの変更

en: You are not authorized.
ja: 認証されていません。

en: You are not subscribed to that profile.
ja: そのプロファイルは送信されていません。

en: You can send and receive notices through Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%). Configure your address and settings below.
ja: Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%)　経由で通知の送信、受信が可能です。下のアドレスを設定して下さい。

en: You can update your personal profile info here so people know more about you.
ja: あなたのことについて知ってもらうために、ここでプロファイル情報を更新できます。

en: You can use the local subscription!
ja: ローカルサブスクリプションを使用可能です！

en: You can't register if you don't agree to the license.
ja: ライセンスに同意頂けない場合は登録できません。

en: You have already blocked this user.
ja: 既にログイン済みです。

en: You've been nudged by %s
ja: あなたは %s に突かれています

en: Your nickname on this server, or your registered email address.
ja: このサーバでのニックネーム、または登録したメールアドレス。

en: a few seconds ago
ja: 数秒前

en: about %d days ago
ja: 約 %d 日前

en: about %d hours ago
ja: 約 %d 時間前

en: about %d minutes ago
ja: 約 %d 分前

en: about %d months ago
ja: 約 %d ヵ月前

en: about a day ago
ja: 約 1 日前

en: about a minute ago
ja: 約 1 分前

en: about a month ago
ja: 約 1 ヵ月前

en: about a year ago
ja: 約 1 年前

en: about an hour ago
ja: 約 1 時間前

en: content type
ja: 内容種別

en: description is too long (max %d chars).
ja: バイオグラフィが長すぎます。（最長140字）

en: from
ja: から

en: groups on %s
ja: このサイト上のグループを検索する

en: in context
ja: コンテンツがありません！

en: license.
ja: ライセンス。

en: notice id: %s
ja: 新しい通知

en: same as password above
ja: 上のパスワードと同じ
